Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lektury na weekend: Historie o japońskich niesamowitych opowieściach

Redakcja
Marcin Tatarczuk, Kaidan japońskie opowieści niesamowite epoki Edo
Marcin Tatarczuk, Kaidan japońskie opowieści niesamowite epoki Edo Wydawnictwo TRIO
„Kaidan - japońskie opowieści niesamowite epoki Edo” Marcina Tatarczuka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych kultura Kraju Kwitnącej Wiśni. Nawet tą przetworzoną przez amerykańską popkulturę.

Elementy japońskiej kultury przenikają do kultury popularnej głównie za sprawą zachodnich zapożyczeń – cóż, takie to już czasy, że większa popularnością cieszą się na przykład amerykańskie wersje japońskich filmów, niż zdecydowanie lepsze i utrzymane w charakterystycznym klimacie produkcje oryginalne. Żeby daleko nie szukać przypomnijmy sobie obraz, który kilka lat temu zawojował także polskie kina – „The Ring - Krąg”. Niestety, niewielu widzów pokusiło się, żeby zobaczyć wyświetlany prawie w tym samym czasie japoński pierwowzór.

Sięgając po książkę Marcina Tatarczuka musimy mieć świadomość, że nie jest to zbiór niesamowitych japońskich opowieści, tylko solidnie przygotowana analiza ich treści, historii umieszczonych w konkretnym historycznym czasie – epoce Edo.

Oczywiście w „Kaidan - japońskie opowieści niesamowite epoki Edo” nie brakuje i samych opowieści z niesamowitymi istotami, potworami i duchami, które są ich bohaterami. Dzięki opracowaniu Tatarczuka możemy nie tylko cieszyć się ich fantastyczną formą, ale także spróbować zrozumieć świat, w którym powstawały. I jednocześnie uświadomić sobie, jak wiele znanych nam motywów niesamowitych historii (kaidan), przerażających potworów i dziwnych istot (yokai lub bakemono) oraz duchów (yurei) jest wytworem konkretnej epoki – okresu Edo (XVII–XIX w.).

Wtedy to po długich latach wojen domowych i walkach o dominację nad krajem, nastał w końcu pokój. W nowych warunkach Japończycy mieli czas, żeby pogłębiać swoje zainteresowania, bawić się i zaspokajać twórczo. Jedną z form ich rozrywki stały się właśnie „niesamowite historie” kaidan wywodzące się pierwotnie z podań ludowych i opowieści setsuwa, które cieszyły się wówczas wielką popularnością.

Tatarczuk koncentruje się przede wszystkim na początkowym okresie powstawania opowieści niesamowitych kaidan z epoki Edo, kiedy były one jeszcze podaniami ludowymi, a nie fikcją literacką, charakteryzującą się wyraźnie przemyślaną formą oraz rozrywkowym celem.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto