Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi chcą pracować w wakacje, ale brakuje ofert

Mateusz Pilarczyk, Dawid Gałat
Zbiór owoców to jedna z niewielu propozycji pracy dla młodych
Zbiór owoców to jedna z niewielu propozycji pracy dla młodych Polskapresse
Uczniowie i studenci szukają wakacje możliwości dorobienia, a rynek pracy tymczasowej nie jest aż tak bogaty. Zbiór owoców to już dla nich ostateczność.

Prawie 1/4 młodych ludzi do 25 roku życia nie ma pracy. Według danych statystycznych jest to grupa ponad 1,2 mln osób, z którą Polska jest w unijnej czołówce. Młodzi nie tylko chcą pracować po ukończeniu szkół. Normą staje się wakacyjna praca. Oprócz wymiaru finansowego przynosi ona również doświadczenie na rynku pracy. Pierwszym z nich jest długie szukanie zajęcia, bo pracy dla młodych jest mało, a chętnych przybywa.

- Dostaję 10 złotych za godzinę. Po miesiącu odłożę pieniądze na wyjazd nad morze. Nie namęczę się, a pieniądze dostanę - mówi wprost studentka trzymająca baner reklamowy pod Kupcem Poznańskim.

Ulotki, telemarketing, restauracje, galerie handlowe i zbiór owoców - to paleta, z której mogą wybierać młodzi. Im mniejsze miasto, tym liczba możliwości spada. Kasjer, pracownik hali czy pracownik obsługi klienta to najnowsze oferty jakimi dysponuje agencja pośrednictwa pracy, gdzie szukamy zajęcia na wakacje.

Czytaj także: Młodzież, zamiast wypoczywać podczas wakacji, podejmuje pracę

Czy wakacyjna dorabianie daje coś poza pieniędzmi? Jak przyznaje Zofia Jakubczyńska właścicielka z firmy Humanlab zajmującej się szkoleniem rekruterów wykazanie się aktywnością na rynku pracy w młodym wieku jest mile widziane przez pracodawców.

Zmniejsza się za to liczba młodych, którzy pracy nie tylko na okres wakacyjny szukają za granicą.

- Niestety, w tym roku nie ma dużego zainteresowania naszymi propozycjami - mówi Bernadeta Ignasiak Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.

- Nadal dysponujemy licznymi ofertami wyjazdów za granicę, ale narzekamy na brak chętnych - dodaje.

Anglia, czy Holandia ze względu na kryzys straciły na atrakcyjności. O pracę nie jest tak łatwo jak kiedyś, a wyjazd często kończy się utopieniem oszczędności na poszukiwaniu ofert.

Z roku na rok rosną też wymagania młodych ludzi, co do zarobków. Pracownicy agencji pośrednictwa pracy przyznają, że zdarzają się osoby odrzucające propozycje pracy tymczasowej przy stawkach 7,5 do 9,5 zł za godzinę.

Więcej w papierowym wydaniu "Głosu Wielkopolskiego"

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto