Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze kierunki studiów w Poznaniu 2012/2013

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Szwedzi
Szwedzi archiwum/Zenon Kubiak
O jeden indeks studenta filologii szwedzkiej na UAM walczy 33 kandydatów. Sprawdziliśmy, o jakie kierunki walczą w Poznaniu maturzyści.

Rekrutacja na UAM jeszcze się nie zakończyła. Jak informuje Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego uczelni w systemie rekrutacji zarejestrowało się blisko 42 tysiące kandydatów na ponad 25 tysięcy miejsc. Z tego blisko 27 tysięcy już wniosło opłatę rekrutacyjną.

Oblegane filologie

Dane mogą się jeszcze zatem zmienić, ale na razie wszystko wskazuje na to, że najbardziej obleganym kierunkiem będzie w tym roku filologia szwedzka. Na jedno miejsce przypada 33,75 kandydata. Pozostałe sześć miejsc także zajmują filologie: duńska (20,5 kandydata na jedno miejsce), rosyjska (15,2), japonistyka (13,88), sinologia (13,33), hispanistyka (11,12), koreanistyka (11,05).

Dopiero na 8. miejscu pojawia się kierunek spoza Wydziału Neofilologii, czyli reżyseria dźwięku. O jeden indeks stara się tu blisko 11 kandydatów.

- Na przypisanie opłaty rekrutacyjnej do kierunku studiów kandydaci na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie mają czas do 10 lipca. Wówczas poniższe dane mogą ulec zmianie – wyjaśnia Agnieszka Książkiewicz.

Logistyka, czyli hit na polibudzie

Do studiowania na Politechnice Poznańskiej jest 28 tysięcy chętnych, a miejsc 3715. Nie ma niespodzianek, jeśli chodzi o najbardziej popularne kierunki.
- Od kilku lat hitem jest logistyka, na którą w tym roku mamy ponad 22 kandydatów na jedno miejsce – mówi w rozmowie z MM Poznań prof. Stefan Trzcieliński, prorektor PP ds. kształcenia.

Ponad 17 kandydatów na jedno miejsce przypada na bioinformatyce. Podobnym zainteresowaniem cieszy się także inżynieria materiałowa.
- To dość pozytywne zaskoczenie, a wzrost zainteresowania tym kierunkiem obserwujemy od dwóch lat – mówi Trzcieliński.

Inne popularne kierunki to inżynieria bezpieczeństwa (ponad 16 kandydatów na jedno miejsce), inżynieria biomedyczna (ponad 15), inżynieria chemiczna i procesowa (ponad 11).

Na Uniwersytecie Ekonomicznym bez zmian

O 1890 indeksów Uniwersytetu Ekonomicznego walczy 6574 kandydatów. Najbardziej oblegane są finanse i rachunkowość, gdzie na jedno miejsce przypada 5,73 kandydatów. Ponad 4,1 kandydatów ubiega się o miejsce na ekonomii, a także zarządzaniu.

- Zainteresowanie kandydatów najbardziej popularnymi kierunkami nie zmieniło się w stosunku do ostatnich czterech lat akademickich – zapewnia Mariola Chomska, rzecznik prasowy UEP. – Zaobserwowaliśmy większe w stosunku do lat ubiegłych zainteresowanie kierunkiem zarządzanie i inżynieria produkcji.

Dziewczyny chcą leczyć zwierzęta

Spadła liczba kandydatów do studiowania na Uniwersytecie Przyrodniczym, których jest w tym roku blisko 9 tysięcy, czyli aż o 1300 mniej niż przed rokiem.
- Mniej kandydatów zgłosiło się głównie na kierunki niestacjonarne – wyjaśnia Jerzy Lorych, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego.

Największym zainteresowaniem cieszy się weterynaria, którą w Poznaniu można studiować
dopiero od roku. Na jedno miejsce przypada aż 15 kandydatów.
- Wśród chętnych przeważają dziewczyny – zdradza Lorych.

Niewiele mniej chce tu studiować dietetykę (14), a inne najbardziej oblegane kierunki to gospodarka przestrzenna, technologia żywności i żywienia człowieka oraz księgowość i finanse.

Stosunkowo małe zainteresowanie jest studiami z technologii drewna, pomimo ciągłego zapotrzebowania na fachowców z meblarstwa, przemysły tartacznego czy w ogóle drzewnego - mówi Lorych. - To jednak trudne studia, na których dominuje matematyka, chemia i fizyka.

Maturzyści stawiają na sport
Na Akademii Wychowania Fizycznego odnotowano w tym roku zwiększoną liczbę kandydatów w stosunku do roku poprzedniego. Najbardziej obleganym kierunkiem jest sport – o 36 miejsc na tym kierunku walczy aż 228 kandydatów.

- To bardzo elitarny kierunek na naszej uczelni, ale ze względu na tak duże zainteresowanie nim pan rektor rozważa zwiększenie liczby miejsc na tym kierunku – przyznaje Mariola Dymarczyk-Kuroczycka, rzecznik prasowy AWF.

Podobnie jak w poprzednich latach sporym zainteresowaniem cieszą się także fizjoterapia i wychowanie fizyczne. Na każdym z nich na 150 miejsc jest po ponad 450 kandydatów. Około 2 osób na jedno miejsce przypada zaś na turystyce i rekreacji.

Nie udało nam się dotrzeć do statystyk Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej oraz Uniwersytetu Artystycznego.




**

**

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto