Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka? Tak, ale bardziej praktyczna

Lilia Łada
Lilia Łada
Oczekiwania pracodawców i absolwentów szkół często mijają się ze sobą, o czym młodzi ludzie przekonują się na własnej skórze po rozpoczęciu pracy zawodowej. Nie zawsze jest to miłe doświadczenie. Wyższa Szkoła Logistyki postanowiła temu zaradzić.

W tym celu uczelnia przygotowała i wdrożyła projekt współpracy szkół z firmami pod nazwą „Wielkopolska Musi Wiedzieć”. Projekt rozpoczął się od konferencji, na którą przyjechało 100 osób z firm logistycznych oraz szkół kształcących w zawodach technik logistyk i technik spedytor na obszarze całego województwa wielkopolskiego.

- Firmy logistyczne borykają się na co dzień z problemem braku wykwalifikowanych kandydatów do pracy, przez co zatrudniają osoby o niskich kwalifikacjach i kierują je na szkolenia, a to pociąga za sobą koszty - wyjaśnia Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy projektu. - Natomiast szkoły o profilu technik logistyk i technik spedytor zazwyczaj nie mają kontaktu z firmami i nie wiedzą, czego oczekiwałyby od ich absolwentów, więc nie mogą dopasować oferowanego wykształcenia do potrzeb rynkowych.

Projekt „Wielkopolska Musi Wiedzieć” ma temu zaradzić. Dzięki wzajemnym kontaktom i porozumieniu firmy mogą zatrudniać pracownika, który nie musi być kierowany na szkolenia. Szkoły mogą wypuszczać absolwentów bez problemów znajdujących pracę i przez to podnosić atrakcyjność oferowanego wykształcenia.

To jednak nie jedyna korzyść. W ramach projektu już w marcu powstanie platforma komunikacyjna pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi o nazwie Logistyczna Platforma Badawcza. To portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Kolejnym elementem będą badania terenowe, które odbędą się u wszystkich uczestników projektu w okresie od lutego do lipca.

Wyniki tych badań mają dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu wobec siebie – szkół i firm. Później obie strony będą mogły o tym podyskutować podczas paneli dyskusyjno-problemowych  i dopasować wzajemne oczekiwania. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto