Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy rozkład, stare problemy. Pasażerowie regionalnych pociągów w Wielkopolsce skarżą się na "dziurawy" rozkład jazdy i upał w pociągach

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Pasażerowie pociągów regionalnych skarżą się na brak regularnego rozkładu jazdy i gorąc w nowych składach, gdzie nie da sie otworzyć okna.
Pasażerowie pociągów regionalnych skarżą się na brak regularnego rozkładu jazdy i gorąc w nowych składach, gdzie nie da sie otworzyć okna. Łukasz Gdak
Niedawno weszła w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Według pasażerów dostęp do pociągów jest jeszcze gorszy niż przed zmianą. Jeżdżą one o nieregularnych porach, często z dość dużymi przerwami. W niektórych składach panują często wręcz tropikalne warunki.

Problem dotyczy kilku kierunków, z których pasażerowie podróżują w stronę głównego dworca w poznania. Głównym zarzutem jest w tym przypadku nieregularność godzin odjazdu.

– Pociągów jest mało. Z Kalisza do Poznania w niedzielę aktualnie jeździ tylko kilka pociągów bezpośrednio, w tym 2 wcześnie rano i 3 późnym wieczorem. W okolicach południa jest tylko jeden, a właśnie w tym czasie najchętniej jeżdżą studenci

– skarży się nasza czytelniczka.

Problem ten występuje także na innych liniach. Zgodnie z założeniami Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, w godzinach szczytu pociągi powinny jeździć co pół godziny. Tymczasem, jak można przeczytać na jednej z grup osiedlowych, podczas popołudniowego szczytu komunikacyjnego, między godziną 16.38 a 17.52 w stronę poznańskich Podolan nie zmierza żaden pociąg. Autor wpisu zachęca do zgłaszania tej sytuacji w urzędzie marszałkowskim.

Rozkład jazdy "dziurawy" przez remonty

Dyrektor departamentu transportu urzędu marszałkowskiego, organizator przewozów, tłumaczy, że ostatnia korekta rozkładu jazdy wynikała ze zmiany tak zwanego cyklu zamknięciowego.

– Niestety linie kolejowe to nie są drogi kołowe, gdzie jest większa przepustowość i rozkład jazdy musi to uwzględniać. Mamy do czynienia z licznymi pracami torowymi, które jeszcze dodatkowo tę przepustowość ograniczają

– mówi Robert Pilarczyk.

Obserwuj nas także na Google News

Rozkład jazdy pociągów jest układany przez PKP PLK według priorytetów. W pierwszej kolejności przepuszczane są pociągi pasażerskie dalekobieżne. Następne są pociągi regionalne, a na końcu towarowe. Wszystkie te pociągi muszą „zmieścić” się na tym samym szlaku. Tymczasem poznański węzeł kolejowy jest mocno zatłoczony.

– Przykładowo, na stacji Poznań Wschód zbiegają się trzy linie i wszystkie te pociągi muszą się zmieścić na dwutorowym fragmencie linii do stacji Poznań Główny. Sam dworzec główny także ma ograniczoną przepustowość. Aby to zmienić, potrzebne są inwestycje warte miliardy złotych – dodaje Robert Pilarczyk.

W pociągach jak w saunie

Pasażerowie zgłaszali także do naszej redakcji problem ze zbyt wysoką temperaturą w pojazdach.

– W środku jest mnóstwo ludzi i bardzo wysoka temperatura niczym w saunie. Pojazdy teraz są nowe, szczelne i przez to nie są wietrzone, co powoduje, że to powietrze bardzo nieprzyjemne wisi – skarży się czytelnik.

Sytuacja ta jest znana urzędowi marszałkowskiemu. – Została spotęgowana przez duże potoki pasażerów, dlatego zleciliśmy przewoźnikom dokonanie dodatkowych przeglądów urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Zasugerowaliśmy, aby wyłączać ogrzewanie na stacjach podpoznańskich, gdzie pasażerów jest najwięcej i włączać nawiewy – informuje Robert Pilarczyk i dodaje, że w takich kwestiach należy zwracać się na bieżąco do drużyn konduktorskich.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto