Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Off Cinema: o poszukiwaniach swojego miejsca w życiu

Redakcja
Kolejne cztery konkursowe filmy Off Cinema przekonują widzów, że postawienie na dokument było dobrym wyborem organizatorów festiwalu.

Lukas Uchytil, reżyser “Źródła żywej wody “, niestety nie ustrzegł się poważnego błędu - nie mógł się zdecydować, o czym w filmie chce opowiedzieć. Większa część jego dokumentu jest po prostu filmem krajoznawczym, opisującym Ołomuniec i życie Jana Sankandera. Dopiero w pewnym momencie rozpoczyna się właściwy wątek, czyli budowanie nowej fontanny z wodą pochodzącą ze źródła znajdującego się w kościele, w którym umarł niegdyś katolicki męczennik. Szkoda, za autor nie poświęcił swojej uwagi procesowi powstawania fontanny, która jest prawdziwym dziełem sztuki. Opowiedzenie tej historii wyłącznie przez postać rzeźbiarza-ludwisarza, bez historiograficznych wypowiedzi kościelnych hierarchów zdecydowanie poprawiłoby konstrukcję filmu i ułatwiło jego odbiór widzom.

Czym zajmuje się felgarz? Prostuje pogięte samochodowe felgi. Przy okazji wykonuje też inne rzemieślnicze prace. Bohater filmu Jakuba Maciejko prowadzi zakład na warszawskiej Woli. Dookoła tętni życie stołecznej metropolii, a tu jakby czas się zatrzymał. Trzeba ciężko pracować, nie ma maszyn, które wykonywałyby za głównego bohatera pracę. “Zrobiłem już dwie maszyny do prostowania felg. Ale obie nieudane” - opowiada śmiejąc się tytułowy “Felgarz z Woli”.

Jakub Maciejko doskonale uchwycił klimat współczesnego rzemieślniczego warsztatu. A przede wszystkim udało mu się przekonać widza, że felgarz wykonuje swoją prace nie dlatego, że musi. On to po prostu lubi!

“You Wanted to Make a Film?” Gali Weintraub to na pozór próba przedstawienia historii przygotowań i występu pewnej niezwykłej tanecznej pary. Zehava - częściowo sparaliżowana, chora na Heinego-Medina - porusza się głównie na wózku. Oren to pełnosprawny syn niepełnosprawnych rodziców. Razem tańczą i przygotowują się do swojego publicznego występu. Już ta historia może być niezłym filmowym tematem. Jednak w rzeczywistości “You Wanted To Make A Film?” opowiada o próbie stworzenia... właśnie tego filmu. Wbrew wszystkiemu jego główna bohaterką staje się niepełnosprawna, chora na polio reżyserka zmagająca się z tematem tańca. “You Wanted To Make A Film?” to wciągająca, bardzo osobista, wręcz ekshibicjonistyczna opowieść o powstawaniu dzieła.

Czego w Polsce mogą szukać młodzi Holendrzy? Lepszej pracy? Podniesienia swojego statusu? Bohaterowie “Jak w niebie” przeprowadzili się w polskie góry, by odnaleźć spokój i żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami. Kochają się i ta miłość wystarcza im do życia. Mieszkają w barakowozie, jeżdżą konno, pomagają w wypalaniu węgla drzewnego, uprawiają ogród, budują swój wymarzony dom… Filip Marczewski stworzył bardzo udany poetycki dokument o ludziach, którzy znaleźli własne miejsce w życiu.

Więcej o festiwalu OFF Cinema w naszym Serwisie Specjalnym:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto