MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Perły polskiego kina w cyfrowej wersji. Wygraj zaproszenia na „Pociąg”

Redakcja
Co miesiąc, w ramach projektu KinoRP, w Multikinie możemy oglądać najlepsze polskie filmy, które w procesie cyfryzacji zyskały odpowiednią oprawę i ponownie zaświecą dawnym blaskiem. Tym razem zobaczymy „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza.

Zrealizowany w 1959 roku „Pociąg” to kameralne studium psychologiczne, poetycka opowieść o samotności, a jednocześnie zbiorowy portret Polaków końca lat 50. Pomysł na ten film podsunęło samo życie: wskutek zbiegu okoliczności Jerzy Kawalerowicz jechał kiedyś nad morze w damskim przedziale sypialnym z przeżywającą kryzys kobietą, która przez noc opowiedziała mu historię swojego życia.

Reżyser, szukając najlepszego sposobu na filmową wersję tej opowieści, postanowił umieścić niemal całą akcję w pociągu. Trwa ona tyle, ile kurs nocnego ekspresu na Hel, bohaterami są stłoczeni w jego ciasnych wnętrzach pasażerowie. Wśród nich wyróżnia się para – Marta i Jerzy, która wskutek przypadku dzieli jeden sypialny przedział. Wraz z nimi pojawia się motyw damsko-męskiej gry, charakterystyczny dla całej twórczości Kawalerowicza. Widz, dzielący perspektywę bohaterów, niewiele jednak dowiaduje się zarówno o nich, jak i o pozostałych pasażerach, wie tylko tyle, ile dowiedzieć się można o przypadkowych towarzyszach podróży – znudzona małżonkiem kokietka uwodzi kogo może, były więzień obozu koncentracyjnego walczy z bezsennością, stare kobiety jadą na pielgrzymkę, wakacyjny podrywacz poluje na zdobycz. Punktem zwrotnym wydaje się moment pojawienia się milicji i informacja, że w pociągu znajduje się morderca. Wkrótce okaże się, że ta z pozoru normalna zbiorowość zdolna jest do zwierzęcych czynów.

Film z jednej strony jest grą konwencjami thrillera i melodramatu, z drugiej – rodzajem pełnego niedopowiedzeń, poetyckiego szkicu. Ów melancholijny nastrój współtworzy muzyka, zwłaszcza balladowa wokaliza Wandy Warskiej stanowiąca motyw przewodni filmu. Z dzisiejszej perspektywy nocna podróż to metafora życia, a cały Pociąg to nostalgiczny powrót do najlepszego okresu w historii polskiego kina, w doskonałym aktorskim towarzystwie.

„Pociąg” w zremsterowanej cyfrowo wersji zobaczymy w Poznaniu dwukrotnie – w poniedziałek, 11 stycznia, w Multikinie 51 oraz we wtorek, 12 stycznia w Multikinie Stary Browar. Oba seanse rozpoczną się o godz. 20.

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na każdy z tych seansów. By otrzymać jedno z nich napiszcie w komentarzach pod tym tekstem czy lubicie jeździć pociągiem. Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy. Napiszcie także na który z seansów chcielibyście zaproszenie otrzymać. Na wpisanie swoich komentarzy macie czas do godz. 18 w sobotę, 9 stycznia.


POCIĄG
Polska 1959
reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
scenariusz: Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Lutowski
zdjęcia: Jan Laskowski
muzyka: Andrzej Trzaskowski.
obsada: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Teresa Szmigielówna, Zbigniew Cybulski
czas projekcji: 93 min.


 



 



poznańskie studniówki
relacje, zdjęcia, wideo
informacje, relacje
Witka i Risky
wracają do domu.
Dookoła świata

bieżąca relacja z podróży
pod patronatem
MM Moje Miasto Poznań
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jan Machulski i jego role

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto