Piąta fala koronawirusa. Rośnie liczba skierowań na kwarantannę. Jak radzą sobie poznańskie przedsiębiorstwa?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
- Liczba osób nieobecnych z powodu COVID-19  wzrasta - przyznaje Zofia Koszutska-Taciak, rzecznik spółki Aquanet.
- Liczba osób nieobecnych z powodu COVID-19 wzrasta - przyznaje Zofia Koszutska-Taciak, rzecznik spółki Aquanet. Łukasz Gdak
Udostępnij:
Piąta fala koronawirusa to drastyczny wzrost liczby zakażeń. Każdego dnia odnotowywane są ogromne liczby nowych przypadków zachorowań na COVID-19. Co za tym idzie, wiele osób kierowanych jest na izolację lub kwarantannę. To z kolei prowadzi m.in. do nieobecności w pracy. Zapytaliśmy przedstawicieli poznańskich przedsiębiorstw, jak wygląda sytuacja covidowa w ich firmach i jak sobie z nią radzą.

W środę, 26 stycznia, w Wielkopolsce odnotowano 4 583 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Tego dnia na kwarantannie przebywało 35 035 osób. To niewiele mniej niż wynosi liczba mieszkańców Sopotu.

Przebywanie na kwarantannie lub izolacji często wiąże się z nieobecnością w pracy. Sprawdziliśmy, czy tak duża liczba kwarantann w Wielkopolsce odczuwalna jest w dużych przedsiębiorstwach i jak na nie wpływa.

Wzrost skierowań na kwarantannę wśród pracowników. Jak radzą sobie firmy?

W MPK Poznań, jak mówi rzecznik Agnieszka Smogulecka, sytuacja nie jest taka zła.

- Obecnie absencja chorobowa (opieka, kwarantanna, zwolnienie lekarskie) w grupie zawodowej prowadzących pojazdy wynosi ok. 10 proc. Także w pozostałych obszarach odnotowywane są nieobecności z wyżej wymienionych powodów, jednakże stan osobowy pozwala obecnie na realizację zadań, w tym zamówionych kursów

- wyjaśnia Smogulecka.

- W miarę możliwości, pracowników skierowano do pracy zdalnej. W sytuacjach na to niepozwalających, miejsca pracy przeorganizowano w sposób spełniający wszelkie wymogi i zapewniający właściwy dystans. Zmieniona została także organizacja pracy ekip wykonujących zadania służbowe w terenie. Zależy nam bowiem na tym, aby w maksymalnie możliwym stopniu zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy - dodaje rzecznik MPK Poznań.

Czytaj też:

Z kolei Zofia Koszutska-Taciak, rzecznik spółki Aquanet, przyznaje, że w ostatnim czasie zauważalny jest wzrost skierowań na kwarantannę wśród pracowników. Obecnie w Aquanecie na kwarantannie przebywa 25 osób.

- Liczba osób nieobecnych z powodu COVID-19 wzrasta. Aktualnie liczba nieobecnych z powodu Covid nie przekracza 3 proc. w skali wszystkich pracowników zatrudnionych w spółce

- wyjaśnia Koszutska-Taciak.

Jak mówi, już na początku pandemii w spółce został powołany specjalny zespół, który monitoruje sytuację związaną z COVID-19.

- Zespół rekomenduje rozwiązania zabezpieczające i przeciwdziałające Covid-19 w procesie zapewnienia ciągłość produkcji wody i oczyszczania ścieków. Między innymi od początku pandemii została zmaksymalizowana praca zdalna, wprowadzono dodatkowe środki zabezpieczające - dodaje Koszutska-Taciak.

Kwarantanna pracowników nie wpływa negatywnie na pracę przedsiębiorstw

Podobna sytuacja, jeśli chodzi o liczbę kwarantann, jest w Kompanii Piwowarskiej.

- W Lech Browary Wielkopolski na kwarantannie przebywa obecnie 25 osób - wyjaśnia Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektor ds. korporacyjnych w Kompanii Piwowarskiej.

Jak tłumaczy, nie wpływa to na pracę przedsiębiorstwa, ponieważ od początku pandemii wprowadzone zostały odpowiednie zasady.

- Od momentu pojawienia się pandemii zdrowie pracowników jest dla nas najważniejsze, ale dbamy również o zachowanie ciągłości biznesowej. W tym celu wprowadziliśmy na terenach browarów i w naszych biurach bardzo restrykcyjne zasady związane z przestrzeganiem dystansu społecznego oraz reżimem sanitarnym, tak, aby zminimalizować ryzyko transmisji wirusa. Dodatkowo pracownicy w związku z przyjęciem każdej kolejnej dawki szczepienia dostają płatny dzień urlopu

- mówi Jacaszek-Pruś.

I dodaje: - Od tego tygodnia udostępnione zostały również pracownikom testy antygenowe. Zalecamy każdemu pracownikowi wykonywanie testów w przypadku pogorszenia samopoczucia, zaś w działach produkcji oraz łańcuchu dostaw sugerujemy profilaktyczne wykonywanie testów i sprawdzanie stanu zdrowia dwa razy w tygodniu. Dla tych, którzy mogą wykonywać swoją pracę zdalnie, czyli głównie dla pracowników biurowych, wprowadziliśmy tryb „home office”.

Czytaj też:

Wzrostu skierowań na kwarantannę nie widzą za to przedstawiciele firmy Komputronik.

- Na ten moment nie zauważamy wzrostu liczby pracowników na kwarantannie. Obecnie przebywa na niej niewielki odsetek naszych pracowników. Pracownicy biurowi, administracyjni pracują zdalnie. W salonach stacjonarnych stosujemy środki zapobiegawcze, czyli pracownicy są w maseczkach, są płyny do dezynfekcji. I tam również na ten moment nie mamy problemów kadrowych, dzięki czemu możemy zapewnić ciągłość obsługi

- mówi Filip Gruszczyński z biura prasowego Grupy Komputronik.

Krótsza kwarantanna

Od wtorku, 25 stycznia, długość kwarantanny została skrócona do 7 dni.

- Skracamy okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz też: Lekarstwa na COVID-19. Te leki warto mieć w domowej apteczce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Piąta fala koronawirusa. Rośnie liczba skierowań na kwarantannę. Jak radzą sobie poznańskie przedsiębiorstwa? - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie