Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po feriach zamiast na lekcje - idź do muzeum!

Redakcja
Licząca ok. 500 sztuk kolekcja porcelany miśnieńskiej, należąca do poznańskiego Muzeum Sztuk Użytkowych, tylko w części prezentowana jest na stałej ekspozycji w Zamku Przemysła. Do 14 marca, z okazji 300-lecia powstania wytwórni, możemy oglądać całą kolekcję.

Obchodzona w tym roku rocznica 300-lecia istnienia pierwszej europejskiej wytwórni porcelany, którą w Miśni dekretem z 23 stycznia 1710 roku powołał elektor saski i król Polski August II Mocny, stała się znakomitą okazją do zaprezentowania niemal całego zbioru Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemysła. Dla uczczenia jubileuszu, wszystkie wyroby miśnieńskie pokazywane na stałej ekspozycji, opatrzono specjalnym wyróżnikiem – plakietką z kobaltowymi skrzyżowanymi mieczykami – sygnaturą manufaktury. Natomiast w sali wystaw czasowych zorganizowano prezentację pozostałej części kolekcji, która potrwa do 14 marca br.

Czasowa wystawa to przekrój najistotniejszych osiągnięć miśnieńskiej wytwórni, która działa do dnia dzisiejszego, mając w swej historii jedynie nieliczne krótkie przerwy. Pierwsze 100 lat istnienia wytwórni przyniosło najistotniejsze zdobycze, dlatego wyroby z tego okresu cenione są szczególnie. Poznańska kolekcja może poszczycić się przykładami zarówno wczesnych wyrobów w typie wschodnim z tzw. okresu malarskiego, jak i o niecałe dwie dekady późniejszymi eksponatami z pierwszymi malaturami europejskimi.

- W dalszej kolejności prezentujemy osiągnięcia najsłynniejszego w dziejach porcelany europejskiej modelera Johanna Joachima Kändlera oraz jego uczniów i kontynuatorów – opowiada Aleksandra Sobocińska z poznańskiego Muzeum Narodowego. - Eksponujemy zdobienia typowe dla okresu zwanego rzeźbiarskim: zróżnicowane w rysunku reliefy, zajmujące z biegiem lat coraz większą powierzchnię naczyń, jak i rzeźbiarsko potraktowane formy waz, świeczników, koszy i pater, a także plastykę figuralną.

Zobaczyć można serwisy – z niezwykle lubianym i produkowanym nieprzerwanie od 1739 roku „wzorem cebulowym”  oraz drugi – z eleganckim reliefem „Neubrandenstein” zestawionym z malowanymi „Deutsche Blumen”, które dają pojęcie o skali i wystawności produkowanych w miśnieńskiej manufakturze zestawów, wykonywanych niejednokrotnie na specjalne zamówienie.

Ekspozycja ukazuje rozwój poszczególnych form determinowany zmieniającymi się w europejskiej sztuce stylami i charakterystyczne dla każdej z tych epok zdobienia. Obok porcelany pokazujemy przykłady realizacji wykonanych ze słynnej „kamionki böttgerowskiej” i z biskwitu.

Wystawie „Miśnieński jubileusz” towarzyszy specjalny program edukacyjny. W części przeznaczonej dla uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków uczestnicy zajęć poznają wystawę, dowiadują się co to jest porcelana, gdzie ją produkowano, a na koniec uczestniczą w warsztatach plastycznych. Lekcje można zamawiać u Pauliny Szeląg pod telefonem 061 856 81 84, lub drogą e-mailową [email protected]. W przypadku zamówień drogą elektroniczną konieczne jest podanie kontaktu telefonicznego.

Dla młodzieży (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne) przeznaczone są zajęcia pt. „Miśnieński jubileusz”. W ich trakcie uczestnicy poznają dzieje powstania i rozwoju pierwszej, a zarazem najsłynniejszej europejskiej wytwórni porcelany na tle szerszego kontekstu kulturowego. Lekcje można zamawiać u Magdaleny Weber – Faulhaber pod nr telefonu 61 85 68 182.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto