MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polska grupa bojowa w ramach UE gotowa do ćwiczeń

Redakcja
W Poznaniu zakończyło się spotkanie międzynarodowej konferencji planistycznej Common Challenge przygotowującej ćwiczenia przed powołaniem pierwszej grupy bojowej Unii Europejskiej składającej się z żołnierzy z Polski, Niemiec, Słowacji, Łotwy i Litwy.

Grupa bojowa pod polskim przewodnictwem zacznie działać 1 stycznia przyszłego roku. Przez sześć miesięcy około 2,5 tysiąca żołnierzy będzie w stałej gotowości do wyjazdu na różnego typu misje, o których zadecyduje sztab OHQ Unii Europejskiej.

- Nasz wkład narodowy to około półtora tysiąca żołnierzy zarówno z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza wchodzącej w skład  11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz z innych jednostek wojsk lądowych – wyjaśnia w rozmowie z MM Moje Miasto Poznań dyrektor ćwiczenia gen. bryg. Stanisław Butlak, z-ca Szefa Szkolenia Wojsk Lądowych.

Sztabowcy z pięciu krajów spotkali się w Poznaniu by przez dwa dni sprecyzować wszystkie sprawy związane z przygotowaniem tej grupy, ale także przygotować ćwiczenie certyfikującego, które odbędzie się w listopadzie tego roku.

- Wymaga to skoordynowania przyjazdu przedstawicieli Niemiec, Litwy, Łotwy i Słowacji oraz ich pobytu w Polsce – tłumaczy płk Jarosław Raszewski. – Musimy także ustalić, jak poszczególne państwa chcą używać swoich wojsk w ramach grupy bojowej na teatrze działań. Bo nie wiemy gdzie polecimy i co będziemy robić.

Grupa będzie w gotowości bojowej oczekiwać na decyzje Unii Europejskie. Mogą to być różne zadania, jak na przykład to, realizowane przez grupę francusko-niemiecką, która półtora roku temu brała udział w usuwaniu skutków trzęsienia ziemi w Pakistanie.

- Musimy być gotowi do działania w każdej części świata, czy to Afryka, Azja, czy też Europa – dodaje gen. Butlak.

W przygotowywanym w Poznaniu ćwiczeniu wojskowi planują zabezpieczenie wyborów.

- Cały proces będzie skupiony na osiągnięciu gotowości przez grupę bojową, przemieszczeniu się do rejonów załadunku, przerzutu strategiczny do rejonu operacji, tam integracja  i udział w misji, a następnie zakończenie i powrót do kraju – wyjaśnia płk Raszewski. -  To będziemy w ćwiczyć listopadzie, jednak prace przygotowawcze trzeba rozpocząć już teraz.

To będzie pierwsze w Polsce ćwiczenie grupy bojowej Unii Europejskiej. Będzie miało na celu sprawdzenie gotowości dowództwa do udziału w misji poza granicami kraju.

- Będziemy sprawdzali łańcuch dowodzenia, środki łączności, procedury podczas podejmowania decyzji o użyciu wojsk itd. – wyjaśnia gen. Butlak. - Oczywiście jest prowadzona także tzw. certyfikacja narodowa do szczebla batalionu i w dniach 22-26 czerwca odbędą się ćwiczenia sprawdzające polski batalion na poligonie w Węgrzynie.

W skład grupy bojowej Unii Europejskiej wejdzie ok. 2,5 tys. żołnierzy, z czego blisko 1,5 tysiąca to Polacy. Dowództwo zbudowane zostało w oparciu o 11 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną 17 Dywizji Kawalerii Pancernej w Międzyrzeczu.
Następny polski dyżur bojowy w ramach struktur Unii Europejskiej przewidziany jest w 2013 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto