Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań (częściowo) bez papierosa

Lilia Łada
Lilia Łada
31 poznańskich lokali przystąpiło do akcji "Poznań bez papierosa". Sprawdź, w których poznańskich lokalach nie wolno palić tytoniu.

"Poznań bez papierosa" to hasło  promującej tworzenie lokali bez dymu - to znaczy takich, w których albo w ogóle się nie pali, albo które mają wydzieloną szczelną salę dla niepalących. W stolicy Wielkopolski jest ich 31.

- Szczelną, to znaczy taką, która naprawdę jest odizolowana od dymu - tłumaczy Magda Petryniak, koordynatorka kampanii. - Jeśli nie jest szczelna, bo to na przykład kilka stolików w sali, gdzie można też palić, to się nie liczy.

Poznańska lista liczy sobie na razie 31 lokali bez dymu. Nie jest to zbyt wiele, w dodatku Poznań przystąpił do akcji jako ostatnie z wielkich miast.

- Ku naszemu niezadowoleniu - śmieje się koordynatorka. - Bo chcielibyśmy, by jak najwięcej miast przystąpiło do akcji i jak najwięcej lokali miało sale dla niepalących z prawdziwego zdarzenia.

Bo brak miejsc, gdzie mogliby usiąść niepalący i wypić kawę, piwo czy zjeść obiad, jest poważnym problemem. Najczęściej skarżą się na to kobiety w ciąży.

- Takich sygnałów dostajemy najwięcej - przyznaje Magda Petryniak. - Kobiety piszą i dzwonią do nas pytając, czy teraz mają 9 miesięcy przesiedzieć w domu i wyłączyć się z życia, bo nie mają gdzie pójść na kawę? Kłopoty mają też rodzice z dziećmi, którzy też woleliby nie siedzieć z pociechami tam, gdzie się pali. Przecież nie są w stanie obiec całego miasta, żeby sprawdzić, gdzie się pali, a gdzie nie...

Sądząc po takich sygnałach i tym, że według statystyk aż 70 procent Polaków to niepalący - lokali bez dymu jest stanowczo za mało. A jednak wielu właścicieli pubów czy kawiarni broni się rękami i nogami przed wprowadzeniem zakazu palenia twierdząc, że jeśli to zrobią - zbankrutują, bo do lokalu, w których się nie pali nikt nie przyjdzie. Magda Petryniak uważa, że to nie do końca prawda.

- Spadające obroty to częsty argument i nie zawsze słuszny, bo przyczyn spadku sprzedaży może być wiele i nikt jeszcze nie udowodnił, że to tylko z powodu zakazu palenia - mówi. - Każdą sytuację należy więc rozpatrywać indywidualnie, bo mamy i takich właścicieli, którzy z nami współpracują i nie notują spadku obrotów. Wiemy też, że część tych ludzi jest zastraszana przez koncerny tytoniowe.

- Nawet kraje południowe, jak Włochy i Hiszpania wprowadziły takie zakazy, a są to kraje, które nam się zazwyczaj kojarzą właśnie z palaczami - wylicza. - I te zakazy są respektowane.

Magra Petryniak przypomina, że 15 listopada wejdzie w życie ustawa o zakazie palenia i wtedy właściciele lokali i tak nie będą mieli wyboru.

- Małe lokale z jedną salą po prostu będą musiały być dla niepalących - tłumaczy. - Te z dwiema salami jedną będą mogli przeznaczyć dla palaczy pod warunkiem, że ją odpowiednio uszczelnią. To już trend światowy, by przestrzeń publiczna była wolna od dymu.

Oto lista lokali w Poznaniu, w których nie wolno w ogóle palić:
77 Sushi - ul. Woźna 10
Bistro Biesiada - ul. Marcelińska 71
Dark Restaurant - ul. Garbary 48
i coffee - ul. Ułańska 5
Kwadrans - ul. A. Fredry 6/3
Mały Cesarz - ul. Poznańska 76
Piwnica Farna - plac Kolegiacki 14/15
Pizza Brothers - ul. Koronkarska 5
Restauracja hotelu Batory - ul. Leszczyńska 7/13
Spaghetteria Avanti - Stary Rynek 76
SPOT - ul. Dolna Wilda 87
Stołówka Biesiada - ul. Rocha 11
Trattoria Girasole - ul. Żydowska 27
Warung Bali - ul. Żydowska 1
Winiarnia Bacchus - ul. Wodna 17/19

Czytaj także:
Poradnik antytytoniowy czyli jak rzucić palenie

Z okazji wydania pierwszej mapki z poznańskimi lokalami, w których nie można palić tytoniu, przedstawiamy wam przygotowany przez Dominikę Kawalec ze stowarzyszenia Manko, dekalog osób rzucających palenie.

Poznań bez papierosa: Od 15 listopada całkowity zakaz palenia (z wyjątkami)

Nim nie będzie można palić w miejscach publicznych, w sobotę - 3 lipca - spotykamy się nad Maltą na imprezie propagującej rzucanie palenia oraz promującej pierwszą mapkę z poznańskimi lokalami, w których już nie można palić papierosów.

Poznań rzuca palenie nad Maltą

Finał festiwalu Malta to również pierwsze poznańskie wydarzenie pod hasłem „Poznań bez papierosa”. Nad jezioro Maltańskie powinni wybrać się wszyscy, którzy chcą rzucić palenie oraz ci, którym dym papierosowy przeszkadza.

17, 18,


24, 25 lipca, Stary Rynek
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto