Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Mistrzostwa Świata w Kajak Polo

Marcin Idczak
Marek Zakrzewski
W tym tygodniu nie lada emocje sportowe będzie można oglądać na Malcie. Odbędą się tam Mistrzostwa Świata w Kajak Polo.

Będą to dziesiąte, jubileuszowe mistrzostwa w tej niezwykle widowiskowej i ekscytującej grze w piłkę na kajakach. Kajak Polo jest grą, w której rywalizują dwa pięcioosobowe zespoły. Gracze wiosłują w kajakach do polo, na wyraźnie oznaczonym obszarze wodnym, próbując strzelić gola przeciwnikom. Wygrywa zespół, który zdobędzie większą liczbę goli.
Pole do gry to powierzchnia o wymiarach 35 na 23 m. Na krótszych bokach, nad linią bramkową, na wysokości 2 m w ich części środkowej, zawieszone są bramki o wymiarach 1,5 na 1m. To właśnie do nich zawodnicy usiłują wrzucić piłkę ręką lub wiosłem.
Zobacz też: Mistrzostwa Świata w Kajak Polo we wrześniu w Poznaniu [ZDJĘCIA]**
Czas gry to dwie połowy po 10 min z przerwą 3 minutową. W czasie przerwy zawodnicy zmieniają stronę gry. Jednocześnie na boisku może przebywać po pięciu zawodników z każdej drużyny, ale za linią bramkową w gotowości do gry przebywa po trzech zawodników w każdej drużynie. Zmiany wykonywane są systemem hokejowym. Ponieważ gra jest kontaktowa, wszyscy zawodnicy muszą posiadać odpowiednie stroje, które chronią głowę, twarz, tułów i boki od przypadkowych uderzeń wiosłem, kajakiem, a nawet piłką, która wyrzucana jest z dużą siła i może pozostawić po sobie bolesne wspomnienia.

Zawodnicy rozpoczynają mecz w kajakach ustawionych na własnej linii bramkowej, a piłka znajduje się w centrum boiska. Gracze obu drużyn starają się zdobyć piłkę, którą można chwytać rękoma lub wiosłem. Przeciwnik może popychać gracza i atakować zawodnika posiadającego piłkę. W celu uatrakcyjnienia i przyspieszenia gry, zawodnicy nie mogą przytrzymywać piłki przez więcej niż 5 sekund. W celu jeszcze większego zdynamizowania gry, wprowadzono przepis zmuszający zawodników do oddania strzału na bramkę przeciwnika w ciągu 60 sek. od wejścia w posiadanie piłki, lub kontroli nad nią. W przeciwnym razie w posiadanie piłki przechodzi drużyna przeciwna.

Pierwsze zapiski o dyscyplinie sięgają początków lat 30-tych XX wieku. W krajach europejskich rozpoczęto rzucać piłkę pomiędzy sobą siedząc, lub stojąc na różnych obiektach pływających, między innymi w kajakach, na beczkach po winie itp.. Narodziła się nowa gra. Ponieważ gra miała początki w różnych krajach, rozwijała się w różny sposób. Dopiero w 1986 roku powstał Komitet Kajak Polo. Międzynarodowe Przepisy Kajak Polo zostały wprowadzone w 1990 roku i są stale aktualizowane i dostosowywane do potrzeb dyscypliny tak, aby zwiększać jej atrakcyjność. Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat kajak polo jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin kajakowych reprezentowanych przez Międzynarodową Federację Kajakową.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto