18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Rezerwat Meteoryt Morasko największy w Europie [ZDJĘCIA]

Paulina Rezmer
Tak wygląda meteoryt, który spadł nad Uralem...
Tak wygląda meteoryt, który spadł nad Uralem... polskatimes
Trudno przewidzieć, kiedy na Poznań spadnie deszcz meteorytów. Na szczęście dla mieszkańców naszego miasta kosmiczne kamienie nad Wielkopolską przeleciały ostatnio 5000 lat temu. Szybko się to nie powtórzy.

Rezerwat Morasko to największy w skali Europy i jeden z większych na świecie parków, gdzie znajdują się pozostałości "kosmicznej, geologicznej inwazji". Teren zajmuje 55 hektarów, ale deszcz meteorytów, który spadł tutaj 5 tysięcy lat temu objął znacznie większy obszar.

Do dziś z terenu Góry Moraskiej naukowcy dobywają kosmiczne głazy a największy z polskich okazów został wydobyty w ubiegłym roku. Kosmiczny głaz ważył 300 kg i zarówno wagą jak i rozmiarami przewyższył swojego poprzednika - niemal 200 kg okaz również wydobyty na terenie Moraska.

Jak żartobliwie stwierdza prof. UAM, Leszek Kasprzak z Zakładu Geomorfologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych poszukiwanie kosmicznych głazów to przede wszystkim ogromna frajda. Naukowcy zgodnie przyznają, że okazy znajdowane w Poznaniu nie tylko zasilają uniwersyteckie Muzeum Ziemi, ale również służą uniwersytetowi. Im więcej takich odkryć, tym łatwiej o dofinansowanie na kolejne badania, a co za tym idzie, podnoszenie podnoszenie prestiżu uczelni.

Oprócz ważącego trzysta kilogramów giganta w uniwersyteckich zbiorach znajduje się również okaz ważący 164 kg. Wszystkie można podziwiać na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych w Poznaniu.

Czytaj także: Deszcz meteorytów: Czy spadnie na Poznań?

Żądni przygód poznaniacy mogą sami odwiedzić miejsce, w którym wydobywa się kosmiczne głazy, choć żeby prowadzić prace związane z poszukiwaniem meteorytów trzeba mieć specjalne pozwolenie i zgodę zarządzających rezerwatem. - Przyznaję, że obawiamy się aktów wandalizmu ze strony osób, które nie są do końca świadome jak cennym obszarem jest rezerwat Meteoryt Morasko i jak wielki wkład w rozwój nauki wniosły dokonane na tym terenie odkrycia - podkreśla Zbigniew Szeląg z Nadleśnictwa Łopuchówko. Na szczęście nie dochodzi do nich często.

Trudności związane z dobywaniem kosmicznych odłamków z terenu rezerwatu polegają głównie na tym, że kratery skrywające meteoryty są zalane wodą i trudno dotrzeć do nich bez drogiego, specjalistycznego sprzętu. Naukowcy nie tracą jednak nadziei na to, że pewnego dnia rezerwat Meteoryt Morasko zyska światową sławę. Już jest lepiej, bo poszukiwaniem meteorytów zainteresowali się naukowcy Steve Arnold i Geoffrey Notkin, filmowcy z Discovery Science. Choć w Poznaniu nieprędko spadnie deszcz meteorytów, na brak kosmicznej materii nie możemy narzekać.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto