Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaniacy chcą zatrzymać ciepło

lisek
lisek
Chętnych było tak wielu, że nie wszystkim udało się dostać do programu "Trzymaj ciepło". Poznaniacy chcieli zobaczyć, którędy ucieka ciepło z ich domów. Już teraz można się zapisać na kolejną edycję akcji.

Projekt, który miał na celu pokazać, gdzie w naszych mieszkaniach ucieka najwięcej ciepła okazał się strzałem w dziesiątkę. Do projektu zgłoszono 245 budynków jednorodzinnych, ale że projekt zakładał badania tylko 200, reszta musi poczekać na następne takie badania.

– Projekt „Trzymaj ciepło” okazał się bardzo trafny. Planowaliśmy przyjmować zgłoszenia przez 2 miesiące, a pula miejsc rozeszła się w ciągu dnia. Przerosło to nasze oczekiwania, ale podkreślę, że projekt miał charakter pilotażowy gdyż chcieliśmy zobaczyć czy poznaniacy zainteresują się takimi badaniami – mówi Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Poznaniacy za akcją

Projekt, udział w którym był bezpłatny, został przeprowadzony na czterech osiedlach: Winogrady, Smochowice, Świerczewo oraz Warszawskie. Najwięcej zgłoszeń przyszło ze Świerczewa, bo aż 52 proc.

Przeprowadzono również sondę na temat oszczędzania ciepła. – Na pytanie jak oceniasz tę akcję aż 94 proc. poznaniaków odpowiedziało, że jest to bardzo dobry pomysł, a tylko 2 proc. uznało, że jest ona niepotrzebna – mówi Elżbieta Oleńska.

Wyniki badań temowizyjnych

Z kolei na pytanie czy w najbliższym czasie planujesz inwestycje termomodernziacyjne aż 33 proc. mieszkańców Poznania odpowiedziała, że tak, a kolejne 30 proc zastanawia się.

Tylko sześć budynków zabezpieczonych

Badania przeprowadzała firma Dalkin, która za pomocą specjalnego aparatu pomiarowego robiła zdjęcia budynkom, a potem dzięki komputerowej obróbce wskazywała którędy ucieka ciepło.

- Po przebadaniu 200 budynków okazało się, że tylko 6 jest odpowiednio zabezpieczone i ciepło praktycznie nie ucieka – mówi Jędrzej Wiśniewski, przedstawiciel firmy Dalkin.

Wyniki badań termowizyjnych

– Najczęstszymi przypadkami ulatniania się ciepłego powietrza z naszych budynków są nieszczelne okna i drzwi, mostki cieplne na krawędzi budynku oraz grzejniki znajdujące się nad oknami - dodaje.

Będzie kolejna okazja

Wiadomo już, że będzie kolejna taka akcja. – Projekt będzie kontynuowany, bo Rada Miasta znalazła już pieniądze na ten projekt w budżecie – mówi Leszek Kurek. – Tym razem będziemy mogli przebadać aż tysiąc budynków.

Mimo, że badania można robić tylko zimą i wieczorami, to już teraz można zgłasić się do Wydziału Ochrony Środowiska i zapisyć się na kolejną edycję. Tym razem projekt przeprowadzany będzie na terenie całego Poznania, a rozpocznie się w październiku.


Barak Kultury -
Metamorfozy: Gra
pozorów
10 marca, Maska 17 marca, Sztuka
ciała
24 marca
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto