18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaniak w Egipcie szuka archeologicznych skarbów [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek
Dzień wolny od pracy archeolodzy pracujący w Oazie spędzają eksplorując Oazę. Warto bowiem poświęcić każdy dzień na poznawanie tego świata, jakże przecież innego od naszego europejskiego.
Dzień wolny od pracy archeolodzy pracujący w Oazie spędzają eksplorując Oazę. Warto bowiem poświęcić każdy dzień na poznawanie tego świata, jakże przecież innego od naszego europejskiego. Maïa Matkowski
Paweł Polkowski nie lubi jak mówi się o nim "poznański Indiana Jones". Ale poniekąd właśnie nim jest. Na co dzień jako młody naukowiec pracuje w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. W ostatni weekend wrócił z wyprawy do Egiptu.

- Od 2005 r. w Afryce jestem praktycznie co roku - mówi Paweł Polkowski. - Najpierw w Sudanie, a od trzech lat w Egipcie.

Archeolog bada tam sztukę nasklaną w oazie Dachla. To mniej więcej na wysokości Luksoru, ale bardziej w głąb kraju. Przed nim podobne badania prowadził tylko H. Winkler w latach 30. XX w., a potem w latach 80. Polak L. Krzyżaniak. Obecnie szefem projektu jest prof. Michał Kobusiewicz. To od nich młody badacz czerpie inspirację.

Zobacz też: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

- Mój pomysł jest jednak szerszy. Nie ograniczam się do prahistorii. Badam sztukę naskalną przekrojowo. Od neolitu, przez petroglify z okresu dynastycznego Egiptu, ciemne czasy, wczesnego chrześcijaństwa, dalej przez okres arabski, aż po pierwszą wojnę światową i współczesną "twórczość" turystów - opowiada archeolog.

Łącznie odnalazł i opisał ponad 75 stanowisk, gdzie jest ponad tysiąc rytów. Jakich? - W czasach neolitycznych powtarzającą się figurą jest żyrafa. Trudno powiedzieć dlaczego, może wiązało się to z kultem albo jakimś tabu - mówi.

Z czasów egipskich zachowały się rysunki sandałów oraz stóp. Być może był to rodzaj podpisu Egipcjan. Czasy koptyjskie to chrześcijaństwo, na które nawróciła się oaza. - Krzyże rysowane obok dawnych rytów mogły być formą egzorcyzmu - mówi P. Polkowski. - Ciekawe są też ślady po australijskich żołnierzach z czasów I wojny światowej. Ryli w skałach swoje imiona.

Poznaniak pierwszy raz wyjechał do Afryki na praktyki na II roku studiów na UAM. Najtrudniejsze doświadczenie z wypraw? - Przedzieranie się przez kontynent dwa lata temu podczas arabskiej wiosny - mówi. - No, może wtedy czułem się trochę jak Indiana Jones - żartuje.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto