Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przetarg na przebudowę ul. Św. Marcin. Prace ruszą w 2015 roku? [WIZUALIZACJE]

Justyna Bryske
Justyna Bryske
B. Kaźmierczak, ZDM
- Św. Marcin będzie uspokojony, na pewno nie będzie tam jazdy powyżej 50/60 na godzinę - mówił wtedy Kazimierz Skałecki z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Przegląd inwestycji w Poznaniu. Te budynki powstaną za setki milionów złotych

- W ciągu roku ma zostać wykonana dokumentacja projektowa. Same prace mają rozpocząć się w IV kwartale 2015 r. - poinformował Paweł Sztando, radny osiedla Stare Miasto, który uzyskał odpowiedź od Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Przypomnijmy, na początku lipca radni dyskutowali na temat przebudowy ul. Św. Marcin na ostatniej przed wakacjami Komisji Rewitalizacji. Była mowa o testach zmian, czyli wprowadzeniu kilku planowanych zmian jeszcze przed przebudową.

Spektakularnych zmian jednak nie będzie, zapowiedział wtedy Piotr Wiśniewski z biura koordynacji projektów, oddział rewitalizacji. Koszty takiego przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem byłyby za duże.

- Św. Marcin będzie uspokojony, na pewno nie będzie tam jazdy powyżej 50/60 na godzinę - mówił wtedy Kazimierz Skałecki z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Kliknij, żeby zobaczyć wizualizacje

Koncepcja na zagospodarowanie ul. Św. Marcin

Koncepcję zakładającą przebudowę ul. Św. Marcin wykonał już dr Bartosz Kaźmierczak z Politechniki Poznańskiej. Została ona przedstawiona mieszkańcom w 2013 roku. Zakłada ograniczenie ruchu pojazdów. Nie będzie na przykład możliwości przejazdu ulicą Ratajczaka przez ul. Św. Marcin.

Jezdnia ma być zwężona do jednego pasa. Dla ruchu zamknięty powinien być także odcinek al. Marcinkowskiego między ul. Św. Marcin a ul. Podgórną. Miasto chce też wyznaczyć nowe przejście dla pieszych na linii ulic Garncarska - Kantaka. Po południowej stronie ulicy miałyby powstać nowe miejsca postojowe, ma być też więcej zieleni.

Enigma ożywi ulicę?

Drogowcy skupiają się na układzie przestrzennym ul. Św. Marcin, ale cały czas aktualna jest też kwestia jej ożywienia, w szczególności powstania Muzeum Kryptologicznego na terenie Collegium Historicum. Co do powstania muzeum nie ma jednak konkretów. Na razie urzędnicy zgłosili projekt do Komisji Europejskiej, którego tematem jest międzynarodowa gra miejska kryptologiczna. Miałaby się odbyć w przestrzeni ulicy.

Ostatnią przed wakacjami Komisję Rewitalizacji zakończyła myśl miejskiego plastyka o ożywieniu ul. św. Marcin. - Muzeum Enigmy nie musimy postrzegać jako budynku. Projekt muzeum może być włączony w ul. Św. Marcin w taki sposób, że sama ulica, postawione na niej elementy, mogą upamiętniać kryptologów - zakończył Piotr Libicki.

Justyna Bryske

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto