Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sędziowie podsumowali rok

Lilia Łada
Lilia Łada
Rozpoczęcie budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego w Poznaniu - to jedno z najważniejszych wydarzeń 2010 r. w wielkopolskim sądownictwie.

Dzięki inicjatywie sądu okręgowego doszło jeszcze m.in. do zorganizowania Kongresu Prawników Wielkopolski - było to pierwsze spotkanie wielkopolskich prawników na taką skalę. I nie tylko spotkanie.

- Efektem pracy podczas kongresu jest wiele propozycji poprawiających funkcjonowanie sądownictwa - przypomniał Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu. - Część z nich już została przyjęta i jest w toku prac legislacyjnych.

W sądach pojawią się też punkty informacyjne. Taki punkt w sądzie okręgowym działa już od kilku lat, ale według oceny prezesa to za mało, dlatego podobne zostaną uruchomione albo już działają w największych sądach rejonowych Poznania i Wielkopolski.

Rok 2010 był także kolejnym rokiem wzrostu spraw - w tym roku wpłyneło ich 808 tysięcy, z czego 48 tysięcy do samego sądu okręgowego.
- Wzrotst wynosi 1, 5 procent - wyjaśnia prezes. - Wydaje się, że to niewiele, ale to wzrost o 12 tysięcy spraw we wszystkich kategoriach, z wyjątkiem pracowniczych i ksiąg wieczystych.

Jednak mimo wzrostu w poznańskim sądzie okręgowym nie występują żadne systemowe zaległości. Sprawa karna trwa średnio 2 miesiące, cywilna - 5 miesięcy, a rodzinna - 3 miesiące. Sprawy związane z księgami wieczystymi są załatwiane na bieżąco dzięki elektronicznym księgom wieczystym.
- Do roku 2012 wszystkie sądy całkowicie przejdą na elektroniczny system - wyjaśnia prezes. - Nie będziemy mieli już tradycyjnych, papierowych ksiąg.

Tegoroczną rewolucją jest też wprowadzenie systemu elektronicznego dozoru. System jest dużo tańszy niż tradycyjny, poza tym umożliwia skazanemu - po założeniu elektronicznej obrączki - prowadzenie normalnego życia z rodziną i chodzenie do pracy bądź do szkoły.

Dotąd wpłynęło 12 wniosków, z czego 5 już zostało odrzuconych z przyczyn formalnych i merytorycznych. Z systemu bowiem mogą skorzystać tylko te osoby, które zostały skazane na karę nie wyższą niż rok więzienia i które nie są recydywistami. Zgodę na ten rodzaj kary muszą także wyrazić wszyscy pełnoletni bliscy mieszkający ze skazanym, a miejsce stałego zamieszkania osoby z obrączką musi znajdować się w zasięgu nadajnika.

Drugą niezwykle ważną sprawą było rozpoczęcie budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego przy ul. Kościuszki. Nowy budynek będzie liczył 7 kondygnacji, miał powierzchnię 37 tysięcy metrów kwadratowych (dla porównania obecna siedziba ma tylko 9 tysięcy metrów kwadratowych), a oprócz sądu będzie się w nim mieściło Centrum Gospodarcze oraz Centrum Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

- To największa inwestycja wymiaru sprawiedliwości w Polsce - zaznaczył z dumą prezes Józefowicz. - Budynek przy Al. Marcinkowskiego nadal jednak będzie naszą siedzibą. Rok 2010 był tu rokiem poważnych remontów: wyremontowaliśmy węzły sanitarne, wymalowaliśmy ściany. W tym roku czeka nas jeszcze remont bardzo ważnej sali nr 100, w której odbywają się wszystkie najważniejsze rozprawy. Nie było tam na przykład klatki dla groźnych przestępców - teraz zostanie zbudowana dzięki adaptacji sąsiedniej sali.

Nowy budynek miał kosztować 200 milionów złotych, jednak po rozstrzygnięciu przetargów okazało się, że wymiarowi sprawiedliwości udało się zaoszczędzić 50 milionów. Szybciej też niż planowano budynek zostanie oddany do użytku - początkowo miał to być rok 2015, jednak sędziowie wprowadzą się do nowej siedziby prawdopodobnie już rok wcześniej.

Siedziba Sądu Okręgowego nie jest jedynym remontowanym budynkiem: trwa remont sądu przy Młyńskiej, który jest także poważną inwestycją, ponieważ wielkim nakładem sił i środków jest przywracana pierwotna świetność tego budynku.

Czytaj także:
Zmiany w prawie po wielkopolsku

W maju prawnicy z całego regionu debatowali o tym, jak poprawić jakość polskiego prawa - teraz trwają prace nad wprowadzeniem tych zmian w życie. Tak zapowiedział w Poznaniu Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.


Wielkopolscy prawnicy zakończyli obrady

Przyjęciem specjalnej uchwały z propozycjami poprawek w prawie zakończył się Kongres Prawników Wielkopolskich, odbywający się w Poznaniu.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto