Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sierpniowa studniówka. Zatańczą poloneza na poznańskim rynku

Redakcja MM Poznań
Redakcja MM Poznań
mat. pras.
29 sierpnia o godz. 16 wolontariusze i sympatycy Szlachetnej Paczki będą obchodzić studniówkę akcji.

"Poloneza czas zacząć" - usłyszą nie tylko wolontariusze i sympatycy projektu, ale również mieszkańcy Poznania. Wspólnym tanecznym krokiem podążą do finału, który odbędzie się 7-8 grudnia. Razem z Paczką zatańczą przedstawiciele Zespołu Tańca Ludowego "Poznań" AWF, a poloneza poprowadzi Wodzirej Cezary.

Skąd pomysł, by celebrować studniówkę? Szlachetną Paczkę śmiało można nazwać egzaminem dojrzałości społeczeństwa. Polacy mogą sprawdzić się w wolontariacie i dobroczynności. Próbie poddany zostaje poziom zaufania społecznego i otwartości na innych ludzi. - Jak co roku, chcemy sprawdzić, czy jesteśmy przygotowani do egzaminu dojrzałości z mądrego pomagania. Wierzymy, że ten test zdamy w 100 procentach - informuje Łukasz Czapliński, rzecznik projektu w woj. wielkopolskim.

Wspólny taniec to oficjalny początek kampanii włączania do projektu wolontariuszy. Zaangażować mogą się wszyscy pełnoletni.

- Wolontariusz Paczki dociera do prawdziwej biedy, wchodzi tam, gdzie inni są obojętni albo boją się wejść – opowiada Ania, jedna z liderek projektu. – Sami odnajdujemy potrzebujących w swoim mieście, przychodzimy do ich domów, pytamy o biedę. Dla wielu z nich już sama wizyta wolontariusza jest pomocą, dodaje wiary w ludzi i pokazuje, że nie są sami. My naprawdę łączymy biednych i bogatych! – dodaje.

Tak jak dla maturzystów studniówka jest ostatnim dzwonkiem, żeby zabrać się do nauki, tak projekt Szlachetna Paczka po czwartkowym happeningu wchodzi w decydującą fazę. Już teraz można zgłosić się na stronie www.superw.pl, wziąć udział w rekrutacji i zostać wolontariuszem Paczki.

– Dla 68 proc. wolontariuszy udział w projekcie był jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu, 80 proc. jest przekonanych, że na trwałe zwiększyła się u nich otwartość na innych ludzi, a ponad połowa deklaruje, że bardziej ufa innym – podkreśla Łukasz Miszon, Dyrektor Projektu Szlachetna Paczka.

Te wyniki przedstawiają się optymistycznie na tle ogółu Polaków i ich nastrojów. Jak wynika z „Diagnozy Społecznej 2013” prof. Janusza Czapińskiego, zaufanie społeczne Polaków spadło w stosunku do poprzedniego roku i wynosi 12,2 proc.

W 2012 r. Szlachetna Paczka dotarła do 13 235 rodzin w potrzebie, w tym do 766 rodzin z naszego regionu – do osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych.

Projekt co roku w przemyślany sposób jednoczy potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc materialną i dobroczyńców wspierających finansowo Stowarzyszenie WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

Informacje na temat wielkopolskiej akcji można śledzić na: www.facebook.com/szlachetna.wielkopolska.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto