Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sposób na wiosenny bukiet

Lilia Łada
Lilia Łada
Ułożenie bukietu jest dziecinnie proste - takie wrażenie można odnieść obserwując pracę florystów na targach Gardenia. Ale wystarczy spróbować, by przekonać się, że to nie takie łatwe...

Na szczęście Anna Korzeniewska z SITO, doświadczona florystka, spod której rąk wyszły setki zadziwająco pięknych kompozycji, zgodziła się zdradzić nam kilka sekretów...

Podstawowym tworzywem do bukietów, po jakie o tej porze roku aż wyciąga się ręka, są kwiaty wiosenne. I to dobry wybór, bo taka kompozycja na pewno ożywi wnętrze i doda mu wiosennej świeżości, jednak - jak radzi pani Anna - trzeba pamiętać o tym, że kwiaty powinny być świeże i jak najmniej rozwinięte.
- One wtedy nie tylko długo postoją, ale i rozwijając się, sprawią, że nasz bukiet będzie wyglądać codziennie inaczej i coraz piękniej - opowiada pani Ania.

Do swojej kolejnej kompozycji pani Ania wybiera świeże tulipany, jeszcze w pączkach. Teraz wyglądają zupełnie zwyczajnie, ale kiedy się rozwiną, będą miały zachwycające strzępiaste płatki, co zupełnie zmieni wygląd kompozycji. Nieco mniej spektakularny efekt, ale także ciekawy, da zastosowanie hiacyntów w pączkach lub innych wiosennych kwiatów. Ale przy wiosennych bukietach należy uważać, by nie przesadzić z kolorami i ozdobami: ich nadmiar mógłby zagłuszyć delikatną, pastelową urodę kwiatów i zniszczyć tę świeżość, charakterystyczną dla piewszych wiosennych kompozycji ze świeżych roślin.

Bukiety robi się nie tylko z kwiatów - a nawet przede wszystkim nie z kwiatów, bo dopiero wtedy można stworzyć dzieło naprawdę oryginalne. Na wystawie kompozycji przygotowanych przez florystów na Gardenii w bukietach można zobaczyć ususzone gałązki, piórka, ozdobne tasiemki i pasma traw, a nawet wydmuszki jajek, które doskonale pasują do kompozycji wielkanocnych. Częścią kompozycji jest także naczynie, w którym się ją układa, więc powinno pasować do całości.

- Zasada jest taka, że elementy naturalne powinny być widoczne, a te sztuczne nie - tłumaczy pani Ania, pracowicie upinając suche gałązki olchy z szyszeczkami na kawałku gąbki florystycznej do układania kwiatów. - Dlatego powinniśmy tak ułożyć wszystkie rośliny, by gąbki spod nich nie było widać.

Pani Ania opowiadając kończy swój bukiet - kompozycja z olchy i wiosennych kwiatów wędruje na specjalny stół, gdzie wszyscy chętni mogą go teraz podziwiać z bliska. A pani Ania rozpoczyna kolejny bukiet i koleją opowieść o kwiatach...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto