Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taaaaki jubileusz!

Redakcja
Poznańskie kino Muza ma 100 lat! Specjalny jubileuszowy program rozpocznie się 21 września, a zakończy w Sylwestra - czyli czeka nas równo 100 dni w kinie!

Przed każdym seansem jubileuszowym seansem widzowie wysłuchają kilkuminutowej prelekcji, a po wtorkowych seansach (w ramach DKFu Kamera), organizatorzy zapraszają widzów do dyskusji.

 

Cały program podzielono na tematyczne cykle. Pierwszy z nich to - Historia kina

 

21 września, niedziela, godz.19.00

Brzdąc, reż. Charles Chaplin, USA 1921, 60 min.

22 września, poniedziałek, godz.19.00

Pancernik Potiomkin, reż. Siergiej Eisenstein, ZSRR 1925, 72 min.

23 września, wtorek, godz.19.00

Błękitny anioł, reż. Josef von Sternberg, Niemcy 1930, 99 min.

24 września, środa, godz.19.00

Świat się śmieje, reż. Grigorij Aleksandrowicz, ZSRR 1934, 89 min.

25 września, czwartek, godz.19.00

Skarb, reż. Leon Buczkowiski, Polska 1949, 102 min.

26 września, piątek, godz.18.00

Metropolis, reż. Fritz Lang, Niemcy 1927, 124 min.

27 września, środa, godz. 18.00

Dyktator, reż. Charles Chaplin, USA 1940, 126 min.

CYKL 2 – Oscary (28 września – 4 października)

100-lecie kina Muza nie mogłoby obyć się bez prezentacji filmów Oscarowych. Wśród tytułów, które zobaczymy w tym tygodniu znajdą się zarówno tytuły nagrodzone w kategorii „najlepszy film”, jak i „najlepszy film obcojęzyczny”. Obrazy kultowe i niezapomniane.

 

CYKL 3 – Kino wietnamskie – Festiwal „Kino w pięciu smakach” (5-11 października)

Projekt ma wyraźnie społeczny wymiar, kino jest tu wykorzystane jako doskonały instrument poznawczy. Program przygotowywany jest pod kątem szerokiego ukazania wietnamskiej kultury, a seanse filmowe są pretekstem do dyskusji. W programie znajdą się nie tylko filmy tworzone przez wietnamskich artystów, ale także obrazy ukazujące punkt widzenia z zewnątrz, z innych krajów i kultur.

 

CYKL 4 – Woody Allen (12-18 października)

Nie tylko jego filmy, ale także wypowiadane przez niego słowa stają się kultowe. Takie stwierdzenia, jak "Świat jest jedną wielką restauracją” albo "Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać" są nam dobrze znane i wywołują uśmiech, tak jak i każde pojawienie się Woody Allena na ekranie lub za kamerą. Uroczy neurotyk i bardzo płodny reżyser. Ci, którzy raz poznali jego poczucie humoru, są jego fanami do końca życia.

 

CYKL 5 – Kino czeskie (19-25 października)

Przekrojowy przegląd kina, który organizujemy nie mógłby się obyć bez kina czeskiego. Jest to kinematografia wyjątkowo ceniona i lubiana w Polsce. Może to sąsiedzkie podobieństwo, a może właśnie szczypta odmienności, jaka istnieje między Polakami a Czechami sprawia, że powszechnie znane są u nas i czeskie filmy i najważniejsze nazwiska twórców. Przedstawiamy wybór tytułów, które należycie zaprezentują filmografię najważniejszych czeskich reżyserów.

 

CYKL 6 – Animacja (26-31 października)

Film animowany jest od zawsze ważnym rodzajem filmu, którym zajmowali się zarówno artyści-plastycy, jak i reżyserzy filmów aktorskich. Filmy pokazywane w tym cyklu są z jednej strony obrazem rozwoju technik animacyjnych, z drugiej ilustrują różnorodność tego rodzaju filmów.

 

CYKL 7 – Nie tylko Saura czyli kino hiszpańskie (2-8 listopada)

Carlos Saura uczy nas ruchu, rytmu i pasji w tańcu, jak nikt inny. Pokazuje trudno uchwytne piękno. Dlatego pokazy jego filmów staną się w tym roku elementem programu Festiwalu Flamenco Duende. Ten cykl nazywa się „Nie tylko Saura”, bo chociaż ten autor zdominuje repertuar, chcemy też pokazać dwa inne tytuły, które są znaczące dla nowego kina hiszpańskiego – „Księżniczki” i „Zwiąż mnie”.

 

CYKL 8 – Filmy dokumentalne (9-15 listopada)

Reportaże, felietony, publicystyka filmowa, kroniki, filmy montażowe. Kino dokumentu to nie tylko telewizyjny reportaż. Dokument zajmuje również ważne miejsce w kinie. Mając do dyspozycji wiele środków i zasad poetyki dokumentu, filmowcy tworzą dzieła, które nie tylko dotykają prawdy, ale są też często arcydziełami pod względem operatorskim. Podczas spotkania z Marcelem Łozińskim spróbujemy dowiedzieć się, co jest najtrudniejszego w pracy przy filmie i na co pozwala etyka filmowców zajmujących się dokumentem.

 

CYKL 9 – Kino francuskie (16-22 listopada)

Dlaczego tak bardzo lubimy kino francuskie? Czy chodzi o romantyczny język i wieżę Eiffla? Cykl otworzymy filmem uznawanym, za jedno wybitnych dzieł Nowej Fali. Następnie wybierzemy się w podróż przez różne historie życia codziennego, opowiadane ze szczególną wrażliwością i energią.

 

CYKL 10 – Kino rosyjskie - Festiwal SPUTNIK NAD POZNANIEM (23-29 listopada)

W cyklu kina rosyjskiego zaprezentujemy zarówno filmy, które wpisały się już do kanonu klasyki kina, jak i współczesne dzieła, które mają wszelkie warunki, by do tego kanonu dołączyć. Rosyjska kinematografia jest obecnie jedną z najszybciej się rozwijających.

 

CYKL 11 – Federico Fellini z „Powiększeniem” (30 listopada – 6 grudnia)

Federico Fellini i Michaelo Antonioni to dwaj wielcy kina włoskiego i światowego. Mistrzowie kina autorskiego. Fellini: “Odkąd zostałem reżyserem, przestałem chodzić do kina; boję się, że nieświadomie zacznę kogoś naśladować." Antonioni: "Czuję się jak ojciec swoich starych filmów. Sprowadzasz dzieci na świat, potem one dorastają i odchodzą. Od czasu do czasu spotykasz się z nimi i zawsze miło jest widzieć je znów." W przeglądzie zobaczymy 6 filmów Federico Felliniego i „Powiekszenie” Antonioniego.

 

CYKL 12 – Kino polskie - Polish movies with English subtitles! (7-13 grudnia)

Cykl zaprezentuje wybór filmów polskich, przeważnie kameralnych, które głosami krytyki i widzów zostały uznane za dzieła wybitne i poruszające. Mamy w nich doczynienia z wybitnym warsztatem reżyserskim i takimiż kreacjami aktorskimi. Wszystkie projekcjom będą towarzyszyły napisy w języku angielskim, mamy nadzieję, że pozwoli to skorzystać z naszego programu również obcojęzycznym Poznaniakom.

 

CYKL 13 – Ingmar Bergman (14-20 grudnia)

Reakcja widzów na każde pojawienie się w kinach filmów Ingmara Bergmana pokazuje, że szeroka publiczność potrafi docenić dobre, choć trudne kino. Bergman, mimo że autobiograficzny aż do granic ekshibicjonizmu, potrafi w swoich obrazach dotknąć filmowego absolutu. Tworzy kino totalne, które mierzy się z najpoważniejszymi problemami filozoficznymi, religijnymi i egzystencjalnymi i które dziś staje się dla widza prawdziwym wyzwaniem.

 

CYKL 14 – Filmy muzyczne (21-27 grudnia)

Chociaż przyznaje się nagrody za najlepszą muzykę filmową, wiele osób twierdzi, że dobra muzyka filmowa to taka, której nie zauważamy w czasie seansu. Pragniemy pokazać filmy łączące dobry obraz z dobrą muzyką. Będą to dokumenty muzyczne i zapis koncertu autorstwa Martina Scorsese. Wyjątkowym wydarzeniem jest projekcja nie pokazywanego jeszcze w kinach filmu „The Soul of Men” stworzonego przez Wima Wendersa w cyklu „The Blues”.

 

CYKL 15 – Kino o kinie (28-30 grudnia)

Kino jest nie tylko budynkiem, w którym wyświetla się filmy. Kino to magia mroku zapadającego tuż przed seansem, terkot projektora, śmiech na sali i zaduma podczas napisów końcowych. Każde kino ma swoje zalety i słabostki, które dodają mu uroku. Może to być jakiś specyficzny zapach, skrzypiący fotel albo zielona herbata do nabycia w kawiarence. I ludzie, którzy wybierają akurat to kino na swoje ulubione miejsce filmowych doznań.

 

31 grudnia, środa, ZAKOŃCZENIE JUBILEUSZU – Uroczysta Noc Sylwestrowa

W programie specjalnie dobrane filmy, szampana i tort urodzinowy kina Muza.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto