Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet jak NBP

Redakcja
Co łączy pierwszego króla Polski z pierwszym rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu? Jeśli nie wiadomo co, to chodzi o pieniądze!

Bolesław Chrobry był władcą, za którego panowania m. in. w Poznaniu bito jedne z pierwszych monet piastowskich. Natomiast, Heliodor Święcicki z okazji obchodów Jubileuszu 90-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza stał się patronem pierwszego poznańskiego dukata lokalnego. 

Dukaty lokalne nawiązują do historycznych tradycji bicia monet przez lokalnych władców. Ich historia sięga czasów podboju starożytnej Grecji przez Rzym. W średniowieczu władcy średniowieczni dzielili się przywilejem emisyjnym, nadając prawo bicia monet miastom, klasztorom czy osobom prywatnym. 

Od XX wieku pieniądze lokalne są emitowane już głównie w celach kolekcjonerskich, coraz częściej stając się znakomitą pamiątką, oryginalnym pomysłem na prezent i talizmanem na szczęście.

Z inicjatywy UAM dukaty lokalne po raz pierwszy pojawiły się w Poznaniu, a sama Uczelnia jest drugą szkołą wyższą w Polsce, która zdecydowała się na tego typu działania upamiętniające ważne wydarzenie w swojej historii.

Poznańska akcja sprzedaży „heliodorów” jest przeprowadzana we współpracy z Fundacją UAM, a produkcję dukatów powierzono Mennicy Polskiej S A. Do 31 lipca 2009 - można nabyć dukaty lokalne  o nominale: 4 heliodory o wartości 4 zł każdy (mosiądz, średnica 27 mm, nakład 50 tys. szt.) oraz 40 heliodorów o wartości 300 zł każdy (srebro Ag 500, średnica 32 mm, nakład 500 szt.).

Dukat srebrny o nominale 40 heliodorów można zamawiać tylko i wyłącznie drogą internetową za pomocą formularza zamieszczonego na stronie www.jubileusz.amu.edu.pl, a dukaty mosiężne o nominale  4 heliodory są ponadto dostępne w księgarniach Fundacji UAM oraz w kasie UAM (Collegium Minus, ul. H. Wieniawskiego 1, pon-pt 10.30-14.00). Jeszcze w niedzielę można je także kupić na Jarmarku Świętojańskim!

Przeczytaj także:
90-lecie UAM: Barwny korowód na ulicach miasta (foto)

Czwartek to główny dzień obchodów jubileuszu 90-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zobacz zdjęcia z barwnego pochodu, jaki przed południem przeszedł ulicami Poznania.

Dokąd zmierza UAM? Trwają obchody 90-lecia zalożenia uczelni

Poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza świętuje 90-lecie powstania. Na Wydziale Nauk Społecznych rozmawiano m.in. o zagrożeniach dla UAM w XXI wieku.
Jubileusz UAM: Studenci protestują

- Polskie uczelnie to fabryki absolwentów, a nie ośrodki służące edukacji w prawdziwym tego słowa znaczeniu - krzyczeli pod aulą UAM studenci, określający się jako kolektyw UŁAM!

Komorowski: UAM to kuźnia kadr

W Poznaniu studiowali moi rodzice, ojciec nawet pod fałszywym nazwiskiem! - wspominał w Poznaniu Bronisław Komorowski. Marszałek Sejmu przyjechał na obchody 90-lecia UAM.

Piknik ze studentami

Popisują się tu i sędziowie w togach, i urocze lekarki w białych fartuchach, wysportowani instruktorzy nordic walking i piękne śpiewaczki. Na placu Mickiewicza trwa Piknik Akademicki.

Posiedzenie senatu uczelni live!

W ramach obchodów 90. rocznicy powstania UAM w Collegium Minus odbyło się Uroczyste Jubileuszowe Posiedzenie Senatów Publicznych Uczelni Wyższych miasta Poznania z transmisją na żywo na placu Adama Mickiewicza.

Gdy uniwersytet był w zamku...

Wystawa przypominająca o tym, że pomieszczenia poznańskiego Zamku były kiedyś salami wykładowymi Uniwersytetu Poznańskiego zainaugurowała obchody jubileuszu 90-lecia UAM.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto