Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W połowie lipca wzrosną rachunki za gaz

Paweł Mikos
Podwyżki cen gazu są spowodowane między innymi niezbędnymi inwestycjami
Podwyżki cen gazu są spowodowane między innymi niezbędnymi inwestycjami PNiG Kraków
Od 15 lipca będziemy więcej płacić za gaz. Przeciętna rodzina w Wielkopolsce zapłaci więcej od 1,21 złotego do 23,6 złotych. Skąd taka różnica? Wszystko zależy od tego, z której taryfy korzysta.

Pod koniec czerwca prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na gaz wysokometanowy. - Zaakceptowana podwyżka jest najniższą z możliwych. W efekcie trudnego postępowania udało się, poprzez zapewnienie (przy istniejących uwarunkowaniach) bezpieczeństwa dostaw gazu po nadal rozsądnej cenie, uwzględnić zarówno interes odbiorców końcowych, jak i potrzeby przedsiębiorstw, których obowiązkiem są niezbędne inwestycje - podkreśla Marek Woszczyk, prezes URE.

Czytaj także: Będą różne ceny wody i ścieków w aglomeracji

Podwyżki średnio wyniosą 5,5 proc. dla rodzin, które używają błękitnego paliwa tyko do przyrządzania posiłków (taryfa W1). Według wyliczeń URE, w przypadku Wielkopolski oznacza to miesięczny wzrost wydatków na ten cel o 1,21 złotego. W domach, gdzie gaz jest wykorzystywany także do podgrzewania wody (taryfa W2) rachunki wzrosną przeciętnie o 5,5 złotego miesięcznie. Nowe stawki najbardziej odczują osoby, które gazem ogrzewają swoje mieszkania czy domy (taryfa W3). Dla nich od połowy lipca faktura za gaz wzrośnie średnio o 23,6 złotego. Bez zmian pozostaną za to opłaty abonamentowe.

Na nasze szczęście podwyżki w Wielkopolsce są jednymi z najniższych w całym kraju. Tylko nieznacznie mniejsze rachunki zapłacą mieszkańcy z województwa dolnośląskiego. Najbardziej wzrost cen dotknie za to odbiorców gazu z Mazowsza i Pomorza.

Czytaj także: Coraz tańsze paliwo na wielkopolskich stacjach

Polskie Gazownictwo i Górnictwo Naftowe chciało początkowo wprowadzenia jeszcze wyższych taryf i dopiero dwa tygodnie później niż przewidywano zakończyły się negocjacje z Urzędem Regulacji Energetyki.

Wprowadzenie nowych taryf gazowych wynika głównie ze wzrostu kosztów pozyskania gazu wysokometanowego z importu. Jego ceny są uzależnione od cen ropy naftowej na świecie (w przeciągu kilku ostatnich miesięcy wartość surowca wzrosła). Nie bez znaczenia są także wahania kursów amerykańskiego dolara oraz euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto