Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopią kaplicę Dąbrówki

Katarzyna Mucha
Katarzyna Mucha
Odkryte przez poznańskich archeologów znalezisko wciąż budzi wiele emocji. Na posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki zastanawiano się, co zrobić z tym niesamowitym odkryciem.

Pisaliśmy niedawno o odkryciu przez poznańskich archeologów domniemanej kaplicy należącej w X wieku do żony Mieszka I – czeskiej księżniczki Dąbrówki.
Podczas gdy prace badawcze na wykopalisku nadal trwają, poznańscy radni zastanawiają się jak wykorzystać sensacyjne znalezisko, tak, aby przyniosło ono jak najwięcej korzyści naszemu miastu i jak udostępnić jego odbiór wszystkim zainteresowanym

- Poznańskie odkrycie jest bez wątpienia najważniejszym polskim odkryciem XXI wieku – mówi Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Miasta Poznania. – Zastanawialiśmy się co zrobić z tym sensacyjnym odkryciem i zgodnie doszliśmy do wniosku, że jest to zbyt ważne znalezisko i trzeba je pokazać turystom.

Radni zaopiniowali wniosek o eksponowanie pozostałości archeologicznych. W jaki sposób ma zostać przeprowadzona ekspozycja – jeszcze niewiadomo. Wiadomo za to, że będziemy mogli się jej spodziewać być może jeszcze w tym roku.
- Czeka na jeszcze dużo pracy – mówi prof. Hanna Koćka-Krenz. – Przede wszystkim musimy dokończyć same badania i zlecić opracowanie konserwatorskie, które wskazałoby jak zabezpieczyć nasze wykopalisko i odpowiednio je pokazać.

Do tej pory znalezisko na Ostrowie Tumskim zostanie... zasypane.
- Zasypiemy wykopy, jednak w taki sposób, by w każdej chwili można było je odkopać – uspokaja prof. Hanna Koćka-Krenz. – Takie upały są bardzo szkodliwe dla wykopalisk.

Wszystko wskazuje na to, że to nie jedyne sensacyjne wydarzenie związane z Ostrowem Tumskim - w przyszłym roku ruszy multimedialne centrum historii Ostrowa Tumskiego, początków państwa polskiego i chrześcijaństwa.
- Sam obiekt powstanie na Śródce i będzie bardzo ciekawy architektonicznie – zapewnia Antoni Szczuciński.

Komisja Kultury i Nauki odwiedziła także muzeum Archidiecezjalne, w którym oglądała domniemany miecz św. Piotra, pochodzący najprawdopodobniej z I wieku.
- W muzeum znajduje się oryginał miecza, zwanego mieczem św. Piotra – tłumaczy Antoni Szczuciński. – Sam Jan Długosz wspomina w swoich kronikach, że papież wysyłając biskupa do Poznania wyposażył go w relikwię – miał być nią właśnie miecz św. Piotra. Aby sprawdzić jego pochodzenie i autentyczność zaopiniowaliśmy pozytywnie przeprowadzenie specjalnych ekspertyz metalurgicznych tego zabytku – jesteśmy bardzo ciekawi wyników.

Przeczytaj także:
Grób Dąbrówki na Ostrowie Tumskim?

Na południe od kościoła Najświętszej Maryi Panny na Ostrowie Tumskim archeolodzy odkryli kaplicę, pod którą może znajdować się grób Dąbrówki, żony Mieszka I.

WAKACJE 2009
W POZNANIU
kultura, sport, turystyka
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ
sprawdź co możesz wygrać
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto