Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Gargamela czy poznańskie forty?

Lilia Łada
Lilia Łada
Dyrektorowi Muzeum Narodowego i członkom "Inwestycji dla Poznania" udało się porozmawiać o budowie Zamku Królewskiego w Poznaniu.

Przypomnijmy: Stowarzyszenie prosiło o udostępnienie dokumentacji projektowo-budowlanej budowy Zamku Królewskiego w Poznaniu. Dostęp do dokumentacji pozwoliłby ich zdaniem rozwiać wątpliwości, czy stan zamkowych fundamentów jest na tyle dobry, by można było myśleć o odbudowie obiektu.

"Pojawia się pytanie, czy dawne mury będą w stanie udźwignąć nową konstrukcję bez dużej ingerencji budowlańców – jakie poczyniono ekspertyzy?" - pytają członkowie Stowarzyszenia w kolejnym piśmie na ten temat. - "Problemem może być również wieża zamkowa, która już w okresie średniowiecza sprawiała trudności – z nieznanego powodu pojawiały się na niej pęknięcia, które najpierw wyłączyły ją z użycia, a później (podczas renesansowej przebudowy) doprowadziły do jej rozebrania. Te fakty historyczne świadczą o tym, że wieża na pewno nie będzie mogła stanąć na dawnych murach zamkowych, bez znaczącej ingerencji w ich konstrukcję".

- Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to przecież były przeprowadzane ekspertyzy gruntu i stanu fundamentów przez odpowiednie jednostki, bo bez tego nie można by było otrzymać pozwolenia na budowę - wyjaśnia profesor Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego. -  I ja mam zaufanie do urzędów, które to przeprowadzały.

Jednak udostępnienie dokumentacji techniczno-budowlanej przynajmniej na razie nie wchodzi w grę.
- Nie opublikujemy dokumentacji na stronie dopóki nie zakończy się postępowanie przetargowe - wyjaśnia profesor. - Ale nawet wtedy nie będziemy mogli tego zrobić bez zgody projektanta obiektu. Zresztą nie jestem pewien, czy to byłoby celowe. Taka dokumentacja nic nikomu nie powie z wyjątkiem specjalistów, bo plany tego rodzaju trzeba umieć czytać. Myślę, że znacznie lepsze pojęcie o tym, co ma powstać, dają wizualizacje zamku.

Członkowie Stowarzyszenia "Inwestycje dla Poznania" nie są przeciwni odbudowie zamku, ale zwracają uwagę na brak informacji, co będzie się tam działo po odbudowie.
"Dobrze też wiedzieć co chcemy zrobić z zamkiem i samym wzgórzem, które dziś traktowane jest „po macoszemu” - piszą. - "To trudno dostępny punkt, gdzie tak mieszkaniec, jak i turysta nie są raczej mile widziani – restrykcyjne godziny otwarcia (pod dyktando muzeum), zero oferty rekreacyjnej, mogącej zatrzymać przybysza na dłużej. Wszyscy czujemy, że tak nie powinno być, zwłaszcza jeśli mieliśmy okazję oglądać piękną panoramę dachów Starego Miasta, jaka rozciąga się ze wzgórza".

To wszystko jednak właśnie dzięki przebudowie ma ulec zmianie.
- Wszystko się zmieni, bo przecież muzeum uzyska lepsze warunki dla swojej działalności - wyjaśnia profesor Suchocki. - A dzięki temu będzie mogło znacznie więcej pokazać ze swoich zbiorów, które są przecież niezwykle ciekawe, ale ze względów lokalowych prezentowane nie tak często, jakbyśmy tego sobie życzyli. To był zresztą dla nas zasadniczy argument za zgodą na odbudowę.

Czy ten argument przekona ostatecznie członków Stowarzyszenia "Inwestycje dla Poznania"? Chyba nie, bo mimo że nie występują zdecydowanie przeciwko odbudowie Zamku królewskiego (jak wyjaśniają, w samym stowarzyszeniu ścierają się różne poglądy na ten temat), to jednak wystąpili z kolejnym listem otwartym - tym razem do marszałka Marka Woźniaka i prezydenta Ryszarda Grobelnego. Wzywają w nim do zastanowienia się nad zasadami gospodarowania zabytkami i przeznaczonymi na ich utrzymanie środkami finansowymi.

Ich zdaniem dyskusja na temat odbudowy Zamku Królewskiego jest dowodem na to, że najwyższy czas się nad tym zastanowić, bo nieistniejący zamek nie jest jedynym obiektem, któremu przydałby się zastrzyk gotówki i choć trochę zainteresowania ze strony władz. Działacze Stowarzyszenia przytaczają tu przykłady całkowicie zapomnianej i zasypanej śmieciami kaponiery kolejowej czy pierścienia fortów okalających miasto, które mogłyby być wspaniałą atrakcją dla miłośników architektury militarnej, jednak niszczeją opuszczone i zapomniane.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto