Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Forteca odcina się od neonazizmu

Lilia Łada
Lilia Łada
Chyba jeszcze żaden odwołany koncert nie wywołał takiej burzy emocji jak ten, który miał się odbyć 14 marca w Piwnicy 21.

Impreza miała uczcić zakończenie Powstania Wielkopolskiego, stąd też klubowi Piwnica 21 zależało na tym, by zaprosić zespoły wykonujące muzykę patriotyczną i odwołujące się do wartości narodowych.

Jednak w trakcie przygotowań Piwnica 21 otrzymała informacje, że przynajmniej dwa z zespołów, których koncert zaplanowano na ten szczególny wieczór, kojarzą się z ideologią neonazistowską. Dowodem na to miały być nagrania piosenek zespołów na youtube i argumenty Stowarzyszenia Nigdy Więcej, zajmującego się wynajdywaniem akcji rasistowskich i faszystowskich.

- Zastrzeżenia Stowarzyszenia dotyczyły zespołów Irydion i Bastion - wyjaśnia nam Marcin Kornak, prezes stowarzyszenia. - Jeden z nich zamieścił swój utwór na neonazistowskiej składance, drugi jest znany z tego, że gra utwory innych neonazistowskich grup. Tu jest też kwestia bezsporna środowiska, w jakim zespoły się obracają i do kogo trafiają ze swoją muzyką.

Zgodnie ze zdobytymi informacjami właściciel klubu podjął decyzję o odwołaniu koncertu - wysyłając stosowny mail do mediów. Sprawy nie chce już komentować, powiedział jedynie, że koncert odwołał, ponieważ na podstawie otrzymanych informacji mógł przypuszczać, że w czasie niego mogło dojść do naruszenia prawa. Media, w tym nasz portal, opublikowały komunikat - i wtedy rozpętała się burza.

Treściami zamieszczonymi w komunikacie poczuli się oburzeni przede wszystkim fani muzyki tego rodzaju, zwłaszcza zespołu Forteca, który - jak pisali do nas w mailach - nigdy nie wykonywał muzyki kojarzonej z neonazizmem, a jedynie patriotyczną.

Po rozmowie telefonicznej przedstawicielka Fortecy - Magdalena Janeczek obiecała nam przysłać do publikacji maila z oficjalnym stanowiskiem zespołu - oto ono.

Stanowisko zespołu FORTECA

W związku z zamieszczeniem w artykule „Neonaziści nie zagrają z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego” na portalu mmpoznań.pl nieprawdziwych i mających na celu wyłącznie wprowadzenie w błąd opinii publicznej informacji na temat rodzaju wykonywanej muzyki przez nasz zespół (FORTECA) w naszej ocenie konieczne jest podjęcie odpowiedniej reakcji na tego typu wystąpienia. Należy wskazać, że dane zawarte w powyższym wystąpieniu a dotyczące w szczególności zaklasyfikowania naszego zespołu do grup narodowościowych i neonazistowskich są nieprawdziwe i fałszują obraz grupy, która zdołała już wypracować sobie rzesze fanów.

FORTECA, to zespół z naprawdę ciekawym sposobem na muzykę. Rockowo-metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowały się w docelowy przekaz. A nie jest on banalny. Grupa w większości przypadków czerpie teksty z bogatej twórczości poetów i pisarzy tworzących w okresie II wojny światowej. W ich dorobku są dwie płyty nagrane w domowych w warunkach: Żołnierz Polski i Słońce Września. Inspiracją do ich nagrania były teksty takich twórców jak: Władysław Broniewski, Tadeusz Hyż, Feliks Konarski, Krzysztof Kamil Baczyński, a także ich własne.

Portal MM Moje Miasto Poznań nie jest stroną w tej sprawie. Nie jest naszą intencją ocenianie decyzji klubu ani twórczości zespołów.

Przeczytaj także:

Kojarzeni z neonazimem muzycy nie zagrają z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto