Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne pomogą rozwijać się aglomeracji poznańskiej. Nowe obszary ZIT pozwolą na ponadgminne inwestycje

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Wartostrada to jedna z inwestycji realizowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych
Wartostrada to jedna z inwestycji realizowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Robert Woźniak
Węzeł przesiadkowy w Rokietnicy, węzeł Grunwaldzka czy rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu to tylko niektóre inwestycje w ramach ZIT. Będą pieniądze na kolejne.

Samorządy skupione w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań podpisały z marszałkiem województwa Markiem Woźniakiem porozumienie dotyczące Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Oznacza ono, że zyskują dostęp do 118,6 mln euro do wykorzystania na inwestycje w kolejnych latach. Będą one przeznaczone na takie działania, których skutki przekraczają granice jednej gminy.

ZIT z dobrymi efektami

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to oddzielna pula pieniędzy przeznaczona na inwestycje o ponadgminnym charakterze na określonym obszarze. Ten instrument, wykorzystywany w ramach WRPO 2014-2020 przyczynił się do realizacji wielu przedsięwzięć, które dziś służą mieszkańcom aglomeracji poznańskiej.

Węzły przesiadkowe przy dworcach kolejowych, ułatwiające dojazdy, rozbudowa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu i Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu, węzeł komunikacyjny przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu, przebudowa Ronda Rataje to tylko niektóre z inwestycji zrealizowanych w ramach ZIT.

Dzięki tym funduszom mieszkanki i mieszkańcy metropolii mogli korzystać też m.in. z badań profilaktycznych pozwalających na wczesne wykrycie nowotworów skóry czy raka piersi. Łączna ich wartość w ramach WRPO 2014-2020 wyniosła 196,6 mln euro.

- Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ZIT-y przysłużyły się utrwaleniu współpracy między poszczególnymi samorządami. Efektem są projekty, których realizacja wykraczała poza obszar pojedynczej gminy - stwierdził marszałek Marek Woźniak.

Podpisane w miniony wtorek porozumienie otwiera drogę do kolejnych tego rodzaju przedsięwzięć. Będą one dotyczyły obszaru działania 23 samorządów skupionych w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań, a więc samego miasta, gmin powiatu poznańskiego, a także Śremu, Obornik i Szamotuł.

Pieniądze, które zostaną rozdysponowane w ramach ZIT z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027 posłużą do sfinansowanie inwestycji między innymi w takich obszarach jak:

  • rozwój e-usług i e- zasobów publicznych
  • zwiększenie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe
  • rozwój zrównoważonej mobliności miejskiej
  • wsparcie pracowników i pracodawców
  • edukacja
  • usługi społeczne i zdrowotne
  • integracja i aktywizacja społeczna.

Można się więc spodziewać budowy kolejnych węzłów przesiadkowych lub rozbudowy już istniejących inwestycji w nowoczesny, bezemisyjny lub niskoemisyjny tabor dla komunikacji publicznej. Planowana jest modernizacja systemu PEKA, powstanie m. in. Zintegrowanego Centrum Opieki i Teleopieki, działań poprawiających dostęp i jakość usług społecznych wpierających rodziny i rodzinną pieczę zastępczą.

Na pomoc mogą liczyć pracodawcy w zakresie poprawy ergonomii stanowisk pracy czy podnoszeniu kompetencji. Planowane są także inwestycje w edukację, a zwłaszcza kształcenie zawodowe i wiele innych.

Prościej i szybciej

Choć ZIT-y sprawdziły się już w poprzednich latach, w najbliższych ich funkcjonowanie nieco się zmieni. Skróci się droga dostępu do pieniędzy. Podobnie jak poprzednio ZIT-y mają udział w opracowaniu kryteriów wyboru projektów w poszczególnych konkursach.

W ramach ZIT odbędzie się także ich wstępna selekcja. Kolejne dwa etapy, które odbędą się w ramach Instytucji Zarządzającej (a więc Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu) to ocena merytoryczna i formalna projektów oraz ich wybór do dofinansowania. Tym samym zamiast sześciu kroków od projektu do otrzymania dotacji, każde przedsięwzięcie będzie miało do pokonania cztery, co w założeniu ma przyspieszyć konieczne procedury. Nie zmienia to jednak faktu, że wybór projektów będzie miał charakter konkursowy, a one same będą musiały sprostać wysokim wymaganiom.

- W nowym programie (zgodnie z wymogami systemowymi) nacisk położony zostanie na zintegrowany charakter projektów wdrażanych w formule ZIT - zwraca uwagę Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWW w Poznaniu.

- A więc muszą to być projekty partnerskie i cechować je powinien wspólny efekt, oznaczający np. ponadgminne korzystanie ze stworzonej nowej infrastruktury lub w przypadku projektów adresowanych bezpośrednio do mieszkańców - objęcie wsparciem uczestników, z co najmniej dwóch samorządów obszaru funkcjonalnego - dodaje.

Ważną zmianą jest i to, że samorządy starające się o dofinansowanie projektów w ramach ZIT nie będą mogły występować o dofinansowanie takich samych działań z puli ogólnej Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021- 2027.

- Chcemy w ten sposób uniknąć podwójnego dofinansowywania, a także uprzywilejowania ze względu na położenie na obszarze ZIT - podkreśla Grzegorz Potrzebowski.

ZIT szerzej dostępny

W ramach WRPO 20214-2020 w Wielkopolsce funkcjonowały dwa obszary Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Był to obszar metropolitalny Poznania oraz Aglomeracja Kalisko- Ostrowska.

W ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027 będą funkcjonowały także ZIT-y: pilski, koniński, gnieźnieński, leszczyński oraz kolsko-turecki.

Dostęp do wydzielonej puli pieniędzy może stać się dla tamtejszych samorządów dodatkowym impulsem do realizacji dużych inwestycji, o ponadgminnym zasięgu.

Porozumienia w tej sprawie zostaną podpisane wkrótce.

zaBIEGgaj o FUNdusze
Już 16 września, w sobotę po raz kolejny będzie można wystartować w biegu dookoła Jeziora Maltańskiego w Poznaniu i zasięgnąć wiedzy o funduszach europejskich i możliwościach ich wykorzystania, w tym puli programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, porozmawiać z beneficjentami wcześniejszych programów operacyjnych, a także w konkursach wykazać się wiedzą na temat funduszy UE.

Spragnieni ruchu skorzystają z okazji, by poćwiczyć z trenerami. Biegi na dystansie 5400 m (jedno okrążenie jeziora) i 10 800 m wystartują o godzinie 11. Każdy kto ukończy bieg otrzyma medal, na zwycięzców czekają dodatkowe nagrody.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne pomogą rozwijać się aglomeracji poznańskiej. Nowe obszary ZIT pozwolą na ponadgminne inwestycje
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto