Zabytkowe maszyny rolnicze, które nadal działają  nieodmiennie  budzą emocje nie tylko najmłodszych Zabytkowe maszyny rolnicze, które nadal działają  nieodmiennie  budzą emocje nie tylko najmłodszych

Zabytkowe maszyny rolnicze, które nadal działają nieodmiennie budzą emocje nie tylko najmłodszych. Na lato muzeum przygotowało dodatkowe atrakcje (© Waldemar Wylegalski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Letnia pogoda zachęca, by spędzać czas poza domem. Nie potrzeba dalekich podróży, by atrakcyjnie spędzić czas i oderwać się od codzienności. Wystarczy wsiąść w szynobus, by w ciągu dwudziestu minut znaleźć się w miejscu, gdzie można spędzić atrakcyjnie kilka godzin.

  •  

    Skomentuj

Zarówno ci, którzy planują dłuższe wyjazdy wakacyjne, jak i spędzający lato w domu dobrze zrobią, jeśli korzystając z letniej pogody i wciąż długich dni urozmaicą sobie czas krótkim lub nieco dłuższym wypadem.
Zwłaszcza, że i te znane, i te mniej popularne atrakcje w ostatnich latach, dzięki funduszom unijnym zmieniły się. Kto widział - ma okazję zobaczyć je w jeszcze pełniejszym blasku, dla tych, którzy wciąż nie mieli okazji ich zobaczyć taka wycieczka może być nie tylko przyjemna, ale i kształcąca.

Wiele twarzy wsi


Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie położonej zaledwie kilkanaście kilometrów od Poznania to żelazny punkt wycieczek szkolnych wielu pokoleń Wielkopolan. Ale pojedyncza wizyta w tym jednym z największych w Europie muzeów rolniczych nie daje nawet ogólnego wyobrażenia o tym co Szreniawa ma do zaoferowania.
Przede wszystkim sam teren muzeum jest ogromny. To dziesięć hektarów powierzchni, ekspozycje na wolnym powietrzu, a także pawilony wystawowe. Łącznie - blisko 20 tysięcy rozmaitych eksponatów związanych z życiem na wsi od czasów prehistorycznych po współczesność.

Na zewnątrz wielką atrakcją jest wystawa maszyn rolniczych. Wśród nich wielkie wrażenie robią lokomobile parowe zarówno produkcji niemieckiej, angielskiej, jak i polskiej wyprodukowane w latach 1895 - 1927. Mało kto wie, że były one używane na polach do napędzania maszyn rolniczych jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku. Części z nich udało się przywrócić sprawność, jak angielskiej lokomobili Robey z 1895 roku czy samobieżnej lokomobili wyprodukowanej w 1913 roku w Zakładach H. Cegielskiego.
Kolekcja ciągników obrazuje rewolucję jaka nastąpiła w rolnictwie w ciągu ostatnich 150 lat. Lanz Buldog z 1926 roku czy Ursus C-45 produkowany w latach 1947-1950 tylko w niewielkim stopniu przypominają ciągniki, które współcześnie można zobaczyć na polach.

Jeśli do tego dodać wystawę samolotów rolniczych - młodsi i ci bardziej dojrzali fani techniki będą zachwyceni.
Kto chce ograniczyć się do zwiedzania ekspozycji zewnętrznej, przy okazji kosztując któregoś z rodzajów piwa warzonego w dawnej gorzelni majątku, przekształconej na browar może ograniczyć się do zakupu biletu spacerowego, którego koszt to 5 zł. Normalny bilet obejmujący także zwiedzanie pawilonów kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł. Bilet rodzinny umożliwiający wstęp do wszystkich zakątków muzeum dwojgu dorosłych i dzieciom kosztuje 35 zł.

W pawilonach można obejrzeć eksponaty związane z historią dawnego rzemiosła. Eksponaty z kuźni, warsztatu stelmacha, a także urządzenia używane do przerobu mleka czy wystawa poświęcona pszczelarstwu z pewnością będą interesujące. Tej ostatniej towarzyszy ekspozycja uli. Wśród nich znajdują się takie przedstawiające postaci ludzi i zwierząt.
- Wszystkie ekspozycje są otwarte przez cały tydzień - informuje Jakub Zawadka z muzeum. - Od poniedziałku do piątku czekamy na zwiedzających od 9. do 17., w weekendy od 10 do 18. W soboty wstęp jest bezpłatny. Na czas wakacji przygotowaliśmy też dla zwiedzających specjalne atrakcje - już jutro i pojutrze (3 i 4 lipca) zapraszamy na Weekend z Tarpanem, 11 lipca planujemy imprezę „Z wiejskiego stołu”, w czasie której będzie można zapoznać się z dziedzictwem kulinarnym Wielkopolski.
Warto dodać, że muzeum w Szreniawie zwiedza się bardzo komfortowo. Dzięki 9 mln zł dotacji z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020 stało się to możliwe jego unowocześnienie. Uporządkowany teren, rów-ne ścieżki, a nade wszystko nowoczesne ekspozycje w całkowicie dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami sprawiają, że muzeum może odwiedzić każ-dy.


Nowe funkcje, dawny blask


Podróżujący samochodem, którzy po wizycie w Szreniawie zapragną zobaczyć coś jeszcze, mogą pokusić się o wycieczkę do położonego w odległości zaledwie 30 km Buku.
W tym niewielkim miasteczku, przy ul. Mury 5 można obejrzeć pieczołowicie odrestaurowaną synagogę - pamiątkę po wielokulturowej przeszłości Buku, w którym przed II wojną światową współistniały społeczność ewangelicka, żydowska i katolicka.

Synagoga - w obecnym kształcie, została wybudowana w 1893 roku, w miejsce starej, drewnianej, która spłonęła w czasie Wiosny Ludów w 1848 roku. Do wybuchu II wojny światowej służyła społeczności żydowskiej. Później, zbezczeszczona świątynia została zamieniona na stolarnię. Po wyzwoleniu pełniła funkcję hali sportowej.

Po 1989 roku wróciła do poznańskiej gminy żydowskiej, by wreszcie w 2007 roku przejść w ręce Miasta i Gminy Buk.
Dzięki funduszom unijnym w ramach WRPO (dotacja wyniosła 2,5 mln zł) obiekt zrewitalizowano. Dziś synagoga pełni funkcję sali miejskiej i muzeum. W dawnej sali modlitewnej odbywają się sesje rady miasta, śluby cywilne, a także koncerty i spektakle. Na antresoli, przeznaczonej pierwotnie dla kobiet (tzw. babińcu) znajduje się stała wystawa poświęcona historii Buku.
Zwiedzanie wnętrza synagogi jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się w Urzędzie Miasta i Gminy Buk.


obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl                 

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Więcej na temat

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Takie pieniądze dostaniesz za niewykorzystany urlop. W tych przypadkach należy Ci się finansowy ekwiwalent Takie pieniądze dostaniesz za niewykorzystany urlop. W tych przypadkach należy Ci się finansowy ekwiwalent

Takie pieniądze dostaniesz za niewykorzystany urlop

Dodaj Firmę

Katalog firm