W ramach przebudowy ul W ramach przebudowy ul

W ramach przebudowy ul. Gdyńskiej wybudowano także dwa nowe ronda, które dodatkowo usprawnią ruch : jedno na skrzyżowaniu z ul. Poznańską, a drugie - Piaskową. Między rondami wybudowany został jeszcze dodatkowy pas ruchu. (© PIM)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jeszcze w tym miesiącu podróżujący do Poznania w stronę Koziegłów (i z powrotem) będą mogli korzystać z efektów przebudowy ulicy Gdyńskiej. Zasadnicze prace już się zakończyły. Ostateczny odbiór inwestycji nastąpi jeszcze przed końcem roku.

  •  

    Skomentuj

Ostatnie dziesięciolecia upłynęły pod znakiem rozrastania się osiedli mieszkaniowych w pod-poznańskich gminach. Jedną z takich sypialni Poznania stały się Koziegłowy w gminie Czerwonak. To w oczywisty sposób sprawiło, że ruch ulicą Gdyńską osiągnął nieznane wcześniej natężenie. Korki tworzyły się niemal o każdej porze, do tego było po prostu niebezpiecznie.
Przebudowa ulicy Gdyńskiej stała się pilną koniecznością. Dziś, po niemal roku, inwestycja dobiega końca.

Rozbudowa Gdyńskiej objęła prawie 1,2 km drogi wojewódzkiej nr 196 - głównej trasy między Poznaniem i Czerwonakiem. Wykonawca inwestycji przejął plac budowy w październiku ubiegłego roku. Przygotowania do tego momentu zaczęły się jednak znacznie wcześniej. - Inwestycja była realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” - informuje Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, realizującej całe przedsięwzięcie. - Umowę z wybraną w postępowaniu przetargowym spółką Budimex Budownictwo podpisaliśmy #w II połowie 2018 roku. Jesienią ubiegłego roku dysponowaliśmy gotową dokumentacją projektową oraz decyzją ZRID i natychmiast mogliśmy przystąpić do robót budowlanych, które skoordynowaliśmy z zaplanowaną przez Zarząd Dróg Powiatowych przebudową ul. Poznańskiej w Koziegłowach - wyjaśnia.

Podróżujący ul. Gdyńską odczuli fakt rozpoczęcia inwestycji w nocy z 25 na 26 października ubiegłego roku. Wtedy wprowadzono pierwsze zmiany w organizacji ruchu.

- Zaplanowaliśmy je tak, by nie było konieczności całkowitego zamknięcia drogi i ul. Gdyńska była cały czas przejezdna - podkreśla Justyna Litka, prezes PIM. - Rozbudowę Gdyńskiej podzielono na etapy w taki sposób, aby zminimalizować uciążliwości dla kierowców i mieszkańców. Główne roboty na ul. Gdyńskiej rozpoczęły się po otwarciu mostu Lecha, by nie piętrzyć niedogodności w jednym terminie. Prace przebiegały bardzo sprawnie - dodaje.

Efekty? Spektakularne. Dzięki rozbudowie ulicy kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Płynność przejazdów poprawią także dwa nowe ronda: jedno na skrzyżowaniu z ul. Poznańską, a drugie - Piaskową. Między nimi wybudowany został jeszcze dodatkowy pas ruchu, który zapewni bezpieczny dojazd do posesji przy ul. Gdyńskiej.

Równie ważna, zwłaszcza z perspektywy mieszkańców, jest rozbudowa infrastruktury podziemnej. Przebudowano kanalizację deszczową i sieć teletechniczną, zbudowano sieć wodociągową, a także przebudowano sieć gazową. Położone w pobliżu posesje przed hałasem z drogi uchronią ekrany akustyczne zamontowane po stronie zabudowań.

Na rozbudowie drogi zyskają także pasażerowie komunikacji publicznej, rowerzyści oraz piesi. Inwestycja objęła także budowę zatok autobusowych, dróg rowerowych oraz chodników.
Zadbano również, by nowa droga długo służyła bezawaryjnie. Aby zapobiec powstawaniu kolein jezdnię pokryto odpowiednio wzmocnioną, tłumiącą hałas mieszanką.

Inwestycja jest już niemal ukończona. Na przełomie sierpnia i września rozpoczęły się odbiory wykonanych prac, po których będzie możliwe udostępnienie obu pasów ruchu na każdej z jezdni. Planuje się, że docelowa organizacja ruchu zostanie w tym rejonie wprowadzona jeszcze w tym miesiącu. Cała inwestycja zostanie zamknięta przed końcem roku.
Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 40 mln zł. Dofinansowanie w ramach WRPO 2014+ wyniosło 12,3 mln zł.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2020. Wirtualne zwiedzanie
Wirtualne zwiedzanie
VI - tegoroczna edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbędzie się między 25 a 27 września. Tym razem, z powodu pandemii, będzie całkowicie wirtualna. Odbędą się ciekawe konkursy internetowe. Wielkopolską specjalnością będą internetowe wejścia na żywo, dostępne na stronie dniotwarte.eu

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:






  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Hallo

Na jakich stanowiskach szukać pracy, a gdzie jest trudno o zatrudnienie? Na jakich stanowiskach szukać pracy, a gdzie jest trudno o zatrudnienie?

Na jakich stanowiskach szukać pracy, a gdzie jest trudno o zatrudnienie?

Dodaj Firmę

Katalog firm