Pracownie Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym są wyposażone w nowoczesny sprzęt, wskazany przez przyszłych pracodawców Pracownie Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym są wyposażone w nowoczesny sprzęt, wskazany przez przyszłych pracodawców

Pracownie Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym są wyposażone w nowoczesny sprzęt, wskazany przez przyszłych pracodawców (© UG Tarnowo Podgórne )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Odpowiednio wykształcone kadry to warunek rozwoju gospodarczego. Dotacje unijne, wynoszące łącznie 18 milionów złotych przekazane Technikum Środowiska w Poznaniu oraz Zespołowi Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym pozwolą stworzyć warunki do kształcenia fachowców przyszłości.

  •  

    Skomentuj

Brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to bolączka wielu wielkopolskich pracodawców. Młodzi ludzie z kolei szukają takich ścieżek przyszłej kariery, które pozwolą im znaleźć stabilną, dobrze wynagradzaną pracę. Rozwiązanie problemów zarówno pracodawców, jak i przyszłych pracowników jest możliwe tylko przy zapewnieniu tym ostatnim odpowiedniej edukacji.

- Obserwujemy potrzeby rynku pracy, widzimy wysokie wymagania przedsiębiorców i pracodawców wobec absolwentów szkół zawodowych oraz ich oczekiwania, aby poprzeczka wymagań wobec absolwentów szkół zawodowych była coraz wyższa i dostosowana do możliwości przedsiębiorców - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Ci często dysponują nowoczesnymi technologiami, wysoko zaawansowanymi opartymi na systemach elektronicznych. To jedna sfera edukacyjna - wybiegająca w przyszłość. A druga to ta bieżąca, która uczy tradycyjnych umiejętności, a które często w polskich systemach edukacyjnych pogubiono. Wielkopolskie szkoły zawodowe starają się działać w obu sferach - podkreśla marszałek.
18 milionów dotacji z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020 przyczyniło się i do powstania nowej szkoły w Tarnowie Podgórnym, i do wyposażenia w nowoczesny sprzęt placówki z tradycją. W obu przypadkach to inwestycje na miarę czasów.

Szkoła na miarę blisko domu


Zespół Szkół Technicznych, w skład którego wchodzi Technikum i Szkoła Branżowa I stopnia powstał w odpowiedzi na potrzeby firm z terenu Tarnowa Podgórnego. Decyzję o prowadzeniu szkoły podjęła co prawda gmina, ale sam fakt jej uruchomienia, a także kierunki, jak i #treść kształcenia to już efekt wspólnych działań gminy i przedsiębiorców. - To szkoła szyta na miarę - mówi Tadeusz Czajka. wójt Tarnowa Podgórnego. - Wsłuchaliśmy się w potrzeby przedsiębiorców i mieszkańców, zbadaliśmy lokalny rynek pracy i stworzyliśmy nowoczesną placówkę - zaznacza.

Zaangażowanie samych przedsiębiorców w powstanie szkoły nie sprowadzało się jedynie do zgłaszania zapotrzebowania na młode kadry. Właściciele licznych w gminie Tarnowo Podgórne firm, wspólnie z gminą tworzyli listę zawodów i uruchamiali klasy patronackie. Wspierali i nadal wspierają szkołę przy wyposażeniu pracowni zawodowych w nowoczesny sprzęt, przy organizacji praktyk i stażów, a także pomogli skompletować zespół nauczycieli przedmiotów zawodowych. Ponadto Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców utworzyło i wyposażyło szkolną Pracownię Innowacji Technologicznych, w której uczniowie Zespołu Szkół Technicznych mogą rozwijać swoje zawodowe pasje.
Technikum, wchodzące w skład Zespołu Szkół Technicznych, kształci m.in. w zawodach takich jak technik procesów drukowania, technik logistyk, technik informatyk czy mechatronik.

W szkole branżowej można zdobyć zarówno zawód mechatronika czy elektromechanika, ale też stolarza, krawca, tapicera, piekarza czy cukiernika.

W ubiegłym roku szkolnym w Zespole Szkół Technicznych rozpoczęło edukację 152 uczniów. Zainteresowanie kandydatów było jednak znacznie większe. Dość powiedzieć, że Technikum było w ubiegłym roku na drugim miejscu pod względem liczby chętnych na jedno miejsce w Poznaniu i powiecie poznańskim.
W tym roku zainteresowanie młodzieży było nie mniejsze, co jest dowodem na to, że możliwość edukacji zawodowej blisko domu stanowi ważną wartość dla młodzieży z okolicznych gmin. Budowa szkoły kosztowała 50 milionów złotych. Dotacja przekazana przez zarząd województwa z puli WRPO 2014-2020 wyniosła blisko 13, 8 milionów złotych.

Zadbają o przyszłość planety


W Technikum Środowiska w Poznaniu młodzi Wielkopolanie kształcą się w takich zawodach jak technik agrobiznesu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik weterynarii i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
To oni będą w przyszłości wprowadzali w życie rozwiązania przyjazne dla środowiska, ale także będą edukować przyszłe pokolenia w codziennych kwestiach związanych ze stanem środowiska.
W ramach projektu dofinansowanego z pieniędzy unijnych w ramach WRPO 2014-2020 szkoła zyskała dodatkowe wyposażenie pracowni przedmiotowych, a także rozbudowała laboratoria energetyki odnawialnej, kupiła także nowy sprzęt do biblioteki i czytelni. Skorzysta z tego około 700 uczniów. - Projekt ma na celu unowocześnienie infrastruktury dydaktycznej szkoły będące warunkiem koniecznym dla zapewnianie wysokiego poziomu jakości specjalistycznego kształcenia zawodowego i zapewnienia bazy dydaktycznej dla wdrożenia rozszerzonych programów kształcenia na poziomie średnim dla zawodów przyszłości - podkreśla Iwo-na Cieślik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego, który jest organem prowadzącym szkołę.
Unijne dofinansowanie na realizację tego przedsięwzięcia to 4,25 mln zł.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl                 


  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Pisanki na życiową pomyślność. Przypisywano im magiczne moce Pisanki na życiową pomyślność. Przypisywano im magiczne moce

Pisanki na życiową pomyślność. Przypisywano im magiczne moce

Dodaj Firmę

Katalog firm