Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz meteoryt przy Wodnej

Redakcja
Od kilku dni w Muzeum Archeologicznym trwa wystawa „Z otchłani Kosmosu” poświęcona znalezionemu we wrześniu 2006 roku meteorytowi ważącemu 178 kg.

Celem wystawy jest m.in. zachęcenie ludzi do odwiedzania Rezerwatu Meteoryt Morasko oraz wskazanie związku między deszczami meteorytów a życiem naszych praprzodków. Bannery informacyjne towarzyszące wystawie „Z otchłani Kosmosu” tłumaczą pochodzenie meteoroidów, zawierają dane dotyczące odkryć na Morasku, ale także wyjaśniają, dlaczego żelazo pochodzące z meteorytów było tak ważne dla populacji prehistorycznych. Odwiedzający dzięki temu poznają zarówno historię metalurgii żelaza, jak i sztukę ludzi żyjących w czasach występujących po okresie neolitu oraz ich dokonania cywilizacyjne.

Centralną część wystawy stanowi prawdziwy okaz meteorytu znajdujący pod gwieździstym niebem - dekoracji przygotowanej przez twórców ekspozycji w ramach dekoracji. Na wystawie można także obejrzeć pokazy prezentacji multimedialnej „Tajemnica Meteorytu Morasko. Meteoryt – felieton”. Jest to forma przekazania wiedzy o historii rezerwatu oraz samym zjawisku atmosferycznym, jakim jest powstanie meteorytu. Zgromadzono również zabytki kultury łużyckiej oraz kultury pomorskiej z ornamentyką solarną i astralną.

– Wybraliśmy konkretnie te zabytki, ponieważ mają one na sobie dekoracje z elementami solarnymi, symbolizują Słońce lub są to tzw. Drzewa Życia – wyjaśnia kurator wystawy, Anna Majchrzycka.

Wykorzystując te zabytki, nawiązano do archeologii. Ornamenty na popielnicach symbolizujące różne zjawiska atmosferyczne wpisują się w nurt zarówno tematu ekspozycji, jak i charakteru muzeum. Pokazują one magiczność dzieł ludzi żyjących na przełomie epok brązu oraz żelaza. Znaki wtedy wykorzystywane różnicowały pory roku, wskazywały na dynamikę Słońca (moc, rotację oraz ruch). Symbole te – astronomiczny, koło swaroże, krzyż słoneczny, swastykę oraz ślimacznicę – umieszczono na osi czasu znajdującej się na bannerach. Przedstawia ona historię meteorytu, jego początki, ale także lata, w których dokonano odkryć na Morasku.

Ekspozycja powstała przy współpracy Instytutu Geologii UAM oraz Obserwatorium Astronomicznego UAM i będzie otwarta do 15 kwietnia. Została zorganizowana przez Annę Majchrzycką, Agatę Karwecką przy pomocy prof. Andrzeja Muszyńskiego i prof. Wojciecha Stankowskiego. Odwiedzać ją można od wtorku do niedzieli. W sobotę wstęp jest wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto