Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Numeru Alarmowego: Zobacz, jak działa centrum numeru 112 [ZDJĘCIA]

PILAR
Dzieci w trakcie zabawy poznały również zasady jakie obowiązują przy dokonywaniu zgłoszeń na numer alarmowy, w jakich sytuacjach należy wzywać pomocy oraz jakie służby są kierowane do udzielenia pomocy przy wypadku.
Dzieci w trakcie zabawy poznały również zasady jakie obowiązują przy dokonywaniu zgłoszeń na numer alarmowy, w jakich sytuacjach należy wzywać pomocy oraz jakie służby są kierowane do udzielenia pomocy przy wypadku. Paweł Miecznik
11 dzień lutego to Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Na pomysł promowania jednolitego dla całej Unii Europejskiej numeru wpadli w 1997 roku Finowie. W zachodnich państwach UE 112 jest już znany od lat. W Polsce dopiero rok temu swoją działalność rozpoczęło pierwsze Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które mieści się w Poznaniu.

- Pamiętajmy, że przyjęte zgłoszenie na 112 może uratować komuś życie. Nie blokujmy tej linii i dzwońmy tylko w uzasadnionych przypadkach - apelował wojewoda Piotr Florek.

Nie ma się co dziwić. Ze statystyk tylko za pierwszy rok działania WCPR wynika, że aż 75 procent odbieranych połączeń nie jest związanych z sytuacjami, którymi zajmuje się numer alarmowy.

Zobacz też: Pogotowie Ratunkowe w Poznaniu [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Za powołaniem do życia numeru alarmowego dla całej UE stała idea zminimalizowania czasu oczekiwania na połączenie w sytuacjach kryzysowych oraz możliwość porozmawiania z operatorem w zrozumiałym dla siebie języku. Statystyki poznańskiego WCPR pokazują, że średni czas oczekiwania na zgłoszenie operatora wynosi od 10-15 sekund z wliczeniem 7 sekundowej zapowiedzi centrali telefonicznej. Operatorzy WCPR posługują się również językami obcymi takimi jak angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański i włoski.

WCPR w Poznaniu jest jednym z dwóch ośrodków szkolących operatorów numerów alarmowych zatrudnionych we wszystkich ośrodkach regionalnych w Polsce. Do końca 2012 roku odbyło się 14 cykli szkoleniowych, w których uczestniczyło ponad 300 operatorów numerów alarmowych. W ośrodku znajdują się dwie sale szkoleniowe, każda dla 10 osób z pełnym sprzętem wykorzystywanym na prawdziwych stanowiskach operatora.

Pod koniec lutego WCPR w Poznaniu ma przejąć kolejne powiaty: koniński wraz z miastem, turecki, kolski, miasto Leszno i powiat oraz powiat rawicki, pilski, złotowski, czarnkowsko-trzcianecki. Łącznie prawie 3 mln Wielkopolan będą łączyć się z Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto