Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Publiczne e-usługi lepsze dzięki unijnym dotacjom

Monika Kaczyńska
Dotowany zakup sprzętu musi być związany z wprowadzeniem nowych usług
Dotowany zakup sprzętu musi być związany z wprowadzeniem nowych usług 123rf
Fundusze Europejskie. Dotacje z Unii Europejskiej pozwolą rozwijać e-usługi w różnych dziedzinach życia: od ochrony zdrowia, przez działanie urzędów i rejestrów publicznych po kulturę i oświatę

Mimo że stały dostęp do Internetu dla wielu z nas jest czymś oczywistym, stopniowo znikają także białe plamy na mapie dostępu do szybkiej sieci w regionie, to jednak wciąż przeciętny mieszkaniec Wielkopolski za pośrednictwem Internetu załatwi znacznie mniej spraw niż na przykład mieszkańcy Estonii - uchodzącej za lidera informatyzacji usług publicznych.

Dodatkowo, w naszym kraju problemem jest niemożność komunikowania się między sobą istniejących baz danych i ich stosunkowo niewielka funkcjonalność.

Nie można zapominać także, że dostęp za pośrednictwem Internetu do zasobów bibliotek, muzeów czy instytutów naukowych jest elementem wyrównywania szans. Dzięki digitalizacji zbiorów mają do nich dostęp mieszkańcy nawet najmniejszych miejscowości. To pozwala przynajmniej częściowo usunąć bariery w dostępie do edukacji i kultury.

74 miliony z unijnych dotacji, które zostaną rozdysponowane w dwóch konkursach w ramach poddziałania 2.1.1 „Rozwój elektronicznych usług publicznych” i „Rozwój elektronicznych usług publicznych OSI”, mogą zwiększyć dostęp Wielkopolan do różnego rodzaju usług świadczonych elektronicznie.

Fundusze Europejskie - E-zdrowie i reszta
Pierwszy z konkursów jest adresowany do podmiotów z całej Wielkopolski, w drugim - dedykowanym OSI można zgłaszać przedsięwzięcia zgodne z mandatami terytorialnymi dla Obszarów Strategicznej Interwencji gnieźnieńskiego, konińskiego i leszczyńskiego.

Fundusze Europejskie - dla OSI przewidziano do podziału 34 miliony złotych.
Blisko 16 milionów złotych zostało przeznaczone na projekty z gnieźnieńskiego OSI, niemal 17 milionów złotych przypadnie OSI konińskiemu i około miliona trafi do leszczyńskiego OSI.

Także 40 milionów złotych przeznaczone na dofinansowanie projektów z całej Wielkopolski zostało wstępnie podzielonych.

- Z całej sumy 15 milionów złotych przewidziano na wsparcie projektów z zakresu e-zdrowia, pozostałe 25 milionów to pieniądze do podziału między projekty z innych dziedzin - mówi Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Trzeba jednak zwrócić uwagę, że oba konkursy na projekty w ramach poddziałania 2.1.1 są adresowane ściśle do jednostek sektora publicznego. Przedsiębiorcy nie mają możliwości składania w nich wniosków.

I tak o dotację mogą się starać między innymi jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, organizacje pozarządowe, administracja zespolona i niezespolona, jednostki lecznicze utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego czy instytucje prowadzące rejestry publiczne.

Fundusze Europejskie - ważna integracja
Istotną grupą projektów, na które można składać wnioski, są projekty związane z e-zdrowiem. Ich celem może być między innymi upowszechnienie prowadzenia i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej, a także poprawienie infrastruktury informatycznej placówek służby zdrowia. W ramach projektów można zatem kupić potrzebny do prowadzenia i wymiany dokumentacji sprzęt komputerowy.

- Bardzo ważna jest jednak kompleksowość projektów - podkreśla Hubert Zobel. - Zakup sprzętu musi być więc związany z wprowadzeniem nowych e-usług. Dotyczy to wszystkich grup projektów. Z wykorzystaniem dotacji można sfinansować też stworzenie i rozwój elektronicznych systemów dokumentacji geodezyjnej, a także rozwój elektronicznej obsługi obywateli, tak, by nowe usługi były zintegrowane z systemem ePUAP.

Obecnie dzięki temu systemowi można między innymi załatwić formalności związane z programem 500+, wnioskować o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego. W ramach projektów m.in. samorządy będą mogły opracowywać nowe usługi, które będą dostępne za pośrednictwem tej właśnie platformy. Mogą także zainwestować w upowszechnienie e-podpisu, elektronicznego obiegu dokumentów i ich archiwizacji, a także poprawę jakości zarządzania poprzez wykorzystanie obiegu e-dokumentów.

Unijna dotacja może zostać wykorzystana także na cyfryzację i digitalizację zasobów kultury, nauki i edukacji, a także ich udostępnienie. W ramach projektu można więc udostępnić za pośrednictwem Internetu na przykład zbiory biblioteczne, ale także kolekcję malarstwa, rzeźby czy nagrań posiadanych przez lokalne i regionalne instytucje kultury czy instytucje edukacyjne.

Maksymalna wartość dofinansowania może wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu.

Fundusze Europejskie - składanie wniosków
Ogłoszenia o konkursach można znaleźć na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

Wnioski konkursowe należy składać za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem internetowym lsi.wielkopolskie.pl. Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2016 roku o godz. 15.30.

W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia wniosku elektronicznie trzeba złożyć wersję papierową wraz z załącznikami w Urzędzie Marszałkowskim. Osobiście: w Punkcie Naboru Wniosków przy al. Niepodległości 34 w Poznaniu. Dokumentację można też wysłać na adres Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Departament Wdrażania Programu Regionalnego, al. Niepodległości 34 61-714 Poznań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto