Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwiazdy, koncerty i spektakle przez całe wakacje w Zamku

Redakcja
Kilkanaście koncertów i spektakli teatralnych będzie można ...
Kilkanaście koncertów i spektakli teatralnych będzie można ... mat. prom.
Kilkanaście koncertów i spektakli teatralnych będzie można zobaczyć w Centrum Kultury Zamek podczas tegorocznych wakacji.

Tegoroczne spotkania z artystami z powodu remontów odbywać się będą na powietrzu. Przez dwa miesiące większość wydarzeń będzie można zobaczyć na Dziedzińcu Zamkowym. Część atrakcji przeniesie się też na Dziedziniec Różany.
- Liczymy na lepszą pogodę w tym roku - mówi Marek Raczak, dyrektor CK Zamek. - Brakuje zastępczej sali i w razie deszczu nie mamy gdzie się przenieść.

Atrakcji nie zabraknie. W sumie Centrum Kultury Zamek przygotowało kilkadziesiąt propozycji zarówno dla dzieci jak i dorosłych - koncerty, spektakle. Wystąpią między innymi Martyna Jakubowicz, Maciej Maleńczuk oraz zespół Enej. Nie zabraknie również czasu na zwiedzanie zamku. Dawną siedzibę cesarza Wilhelma II będzie można zobaczyć zarówno w dzień jak i nocą.

- Tegoroczne lato jest inne niż poprzednie - opowiada Andrzej Maszewski z CK Zamek. - Składa się z nie jednego bloku realizowanego w całość tylko z pewnych mini cyklów. Konsekwentnie będziemy pracować w środku tygodnia. Z kilkuletniego doświadczenia wiemy, że łatwiej jest zebrać turystów w środku tygodnia niż w weekend, kiedy ładna pogoda wyrzuca ludzi poza miasto. To się sprawdza i właśnie w środy i czwartki głównie na Dziedzińcu Zamkowym będą się odbywać koncerty i spektakle.

Pierwszą okazją do skorzystania z oferty CK Zamek będzie koncert zespołu Proletaryat, który odbędzie się już 30 czerwca o godzinie 21.30 na Dziedzińcu Zamkowym.

Bilety na to i inne wydarzenia można nabyć w kasie Zamku, w Centrum Informacji Miejskiej oraz w Internecie.

Przedstawiamy szczegółowy program "Muzyki i teatru na Dziedzińcu Zamkowym":
Czwartek 30.06., godz. 21.30

Proletaryat - Dziedziniec Zamkowy - bilety 20 zł

Proletaryat to ponad dwadzieścia lat istnienia na polskiej scenie rockowej, 13 płyt i prawie tysiąc zagranych koncertów. Dla fanów i znawców rocka to jeden z najważniejszych wykonawców w naszym kraju .

Zespół powstał w Pabianicach 20 lat temu. Trzej koledzy: Tomasz Olejnik, Darek Kacprzak i Jarek Siemienowicz postanowili utworzyć zespół. Pierwszy spektakularny sukces odnieśli na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w roku 1989, gdzie zdobyli aż trzy nagrody – publiczności, organizatorów i dziennikarzy. Po kilkuletniej przerwie Proletaryat w 2006 roku wydal albumy "ReC" i "Recycling". Zespól aktualnie promuje nową płytę pt. "Prawda", która ukazała się we wrześniu 2010.

Czwartek 7.07., godz. 21.30

**Voo Voo - Dziedziniec Zamkowy - bilety 40 zł

Zespół Voo Voo powstał w 1985 roku. Nazwa grupy pochodzi od inicjałów jej założyciela i lidera, Wojciecha Waglewskiego. Voo Voo to jeden z najbardziej twórczych i pracowitych zespołów w historii polskiej muzyki i piosenki. Zespół, który niezmiennie nosi w sobie "taki świata puls" (z akcentem i na świat – w znaczeniu czerpania z wielu kultur, ale i z akcentem na puls – w znaczeniu żywotności swojego dzieła). Grupa ma na koncie prawie 30 albumów, najnowszy z nich to "Wszyscy muzycy to wojownicy" (2010).

Cechą charakterystyczną zespołu jest bardzo otwarta formuła muzykowania: Voo Voo nagrywa i koncertuje od duetów: Wojciech Waglewski – Mateusz Pospieszalski, w ścisłym składzie oraz z wybitnymi gośćmi: instrumentalistami, wokalistkami i wokalistami z Polski, Bułgarii, Senegalu, Kuby czy zespołami ludowymi z Polski.

Czwartek 14.07., godz. 21.30

Maciej Maleńczuk - Psychodancing 2 Dziedziniec Zamkowy - bilety 40 zł

Maciej Maleńczuk - wokalista, gitarzysta i poeta - zaczynał od grania na ulicach Krakowa, Warszawy, Poznania i innych miast. W 1986 roku dołączył do zespołu Pudelsi; w 1993 roku postanowił założyć swoją własną grupę - trio Homo Twist (jej działalność została zawieszona dwa lata temu). Artysta bierze udział w wielu projektach (ostatnio m.in. "Męskie granie"). Po nagraniu materiału z piosenkami Starszych Panów wydał ostatnio płytę z piosenkami Włodzimierza Wysockiego.

Środa 20.07., godz. 21.30

Komety - Dziedziniec Zamkowy - bilety 20 zł

Komety, jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów alternatywnych. W 2003 nakładem Jimmy Jazz Records ukazała się debiutancka płyta Komet. W 2005 wyszła płyta "Via Ardiente". W następnym roku zespół wydał "Komety 2004-2006", zawierającą niepublikowane nagrania. W 2007 ukazała się "Akcja v1". Piosenki promujące album zajęły pierwsze miejsca na wielu listach przebojów. W marcu 2009 firma Jimmy Jazz wydała płytę koncertową "Złoto Azteków", na której również znalazły się premierowe nagrania studyjne. Płyta "Luminal" została wydana w kwietniu 2011.

Czwartek 21.07., godz. 21.30

Lech Janerka - Dziedziniec Zamkowy - bilety 30 zł

Lech Janerka - kompozytor, basista i autor tekstów, założyciel (1979) zespołu Klaus Mitffoch - to jeden z najważniejszych twórców polskiego rocka. Od 1984 roku Janerka koncertuje i nagrywa pod własnym nazwiskiem. Począwszy od pierwszego solowego albumu "Historii podwodnej" (1986) każdy jego kolejny album to wydarzenie artystyczne dużego kalibru.

Lech Janerka jest również twórcą muzyki do filmów "Chce mi się wyć" Jacka Skalskiego, "Obcy musi fruwać" Wiesława Saniewskiego i "Czyż nie dobija się konia?" Macieja Żurawskiego. Jesienią 1996 wziął udział w nagraniu albumu "Flota zjednoczonych sił" Voo Voo, z którym często wspólnie występował w Jarocinie (1985, 1988, 1991).

Środa 27.07., godz. 21.30

Čači Vorba - Dziedziniec Zamkowy - bilety 20 zł

Čači vorba "szczera mowa" - tak zamieszkujący bałkańskie bezdroża Cyganie mówią o muzyce. Istniejąca od 2006 roku polsko-ukraińska grupa Čači Vorba specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Zespół serwuje słuchaczom akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej oraz innych gatunków wykonywaną na tradycyjnych instrumentach (węgierska bracsa, tureckie kemence, greckie bouzouki, rumuńska cobza, bliskowschodnie darabuka oraz dombek).

Zespół tworzą muzycy współpracujący również z m.in. Orkiestrą Św. Mikołaja, Kałe Bała, Transkapela, Burdon, Village Collective.

Czwartek 28.07., godz. 21.30

Čači Vorba - Dziedziniec Zamkowy - bilety 20 zł

Muzyka Japoto to elektroakustyczne brzmienia połączone z rockiem i breakbitem. Muzycy, którzy tworzą zespół, to ludzie poruszający się na co dzień w różnej materii dźwiękowej: Damian Pielka (Lech Janerka, Pogodno), Krzysztof Zalewski (Hey), Michał Mioduszewski (Lech Janerka, No!No!No!), Tomasz Les (trio 100-nka oraz ABRAdab). W 2010 roku światło dzienne ujrzało pierwsze wspólne wydawnictwo wspomnianych artystów. Album "Japoto", wyprodukowany został w całości przez Marcina Borsa w studio Fonoplastykon i przyniósł 8 autorskich kompozycji.

Twórczość Japoto można zaliczyć do szeroko rozumianej muzyki alternatywnej – bo choć jest to zespół stricte gitarowy, to pomysły brzmieniowe lokują go zarówno na scenie tanecznej, jazzowej, jak i rockowej.

Piątek 29.07., godz. 21.30

"Ziemia Urlo – Zakazane obrzędy" | Spektakl Lecha Raczaka - Dziedziniec Masztalarni, Dziedziniec Różany

Prezentacja tekstów Czesława Miłosza z wykorzystaniem - jak piszą twórcy "gamy środków widowiskowych: działań aktorskich w żywym planie, ruchomych obiektów rzeźbiarskich, instalacji plastycznej, projekcji wideo, muzyki, śpiewu".
"Zakazane obrzędy - czytamy dalej - nawiązują inscenizacyjnie do miłoszowskich krajobrazów mitycznych Początku i Końca: ogrodów i sadów, a z drugiej do toposu "ogrodów rozbitych". Problematyka spektaklu koncentruje się na obecnym w poezji Noblisty węźle narodzin i śmierci, czasem realizowanym w sposób rubaszny i drastyczny, czasem w refleksyjnym skupieniu. Ten manieryczny, barokowy splot znaczeń koresponduje ze stylistyczną właściwością "Asocjacji 2006", która chętnie zderza weselne korowody z konduktami i karnawałowe eksplozje z ciszą czarnego nieba nad miastem".

Realizatorzy przedstawienia: Asocjacja 2006, kierownik artystyczny - Piotr Tetlak; scenariusz i reżyseria - Lech Raczak; scenografia, obiekty rzeźbiarskie, kostiumy - Ewa Tetlak i Piotr Tetlak; muzyka - Katarzyna Klebba i Paweł Paluch; wideo - Jakub Psuja.

Czwartek 18.08., godz. 21.00

Martyna Jakubowicz - Dziedziniec Zamkowy - bilety 30 zł

Martyna Jakubowicz - wokalistka i gitarzystka – sama komponuje większość swoich utworów. Oprócz świetnie przyjętych płyt z oryginalnymi utworami (m.in. "Makijaż", "Bardzo groźna księżniczka i ja") artystka ma na swoim koncie także album "Tylko Dylan” (2005) nagrany z udziałem zespołu Voo Voo oraz Marcinem Borsem (gitara) i Łukaszem Matuszykiem (akordeon). W 2008 roku Agora wydaje płytę "Te30te urodziny", na której inni wykonawcy (m.in. Ewa Bem, Pogodno, Indios Bravos, Kasia Stankiewicz, Goya, Krzysztof Kiliański, Ela Adamiaki Hurt) śpiewają jej piosenki.

W listopadzie 2010 roku ukazała się najnowsza płyta Martyny "Okruchy życia", nominowana do tegorocznych nagród branży muzycznej "Fryderyki".

Środa 24.08., godz. 21.00

"Planeta Lem" | Spektakl Biura Podróży - Dziedziniec Różany - bilety 15 zł

Inspiracją do powstania spektaklu była proza Stanisława Lema, jego wyjątkowa, pełna humoru
i przenikliwa diagnoza współczesnego świata oraz refleksje na temat relacji między rozwojem technologii a ograniczeniami ludzkiego gatunku.
Bohaterami spektaklu są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty.

W przedstawieniu – historii, która nigdy nie została przez Stanisława Lema napisana, a jest impresją teatru powstałą w oparciu o twórczość pisarza, pokazany jest świat przyszłości, w którym sztuczna inteligencja zapewniając rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt doprowadza ją do degeneracji i zgnuśniałej pasywności. Jest to świat zamieszkany przez humanoidalne istoty, których sens istnienia zawęził się do dawki halucynogenu. Dzięki niemu żyją w iluzji dobrobytu i spokoju pod czujnym i życzliwym okiem cyberopiekunów.
"Daję cywilizacji narkozę, bo inaczej by siebie nie zniosła. Dlatego nie wolno jej budzić… Utrzymuję na skraju równowagi to, co beze mnie runęłoby w agonię powszechną. Jestem ostatnim Atlasem tego świata".
Reżyseria: Paweł Szkotak, scenariusz: na podstawie prozy Stanisława Lema - Teatr Biuro Podróży, scenografia: Agnieszka Zawadowska, muzyka: Krzysztof Nowikow, światła: Magda Górfińska, aktorzy: Bartosz Borowski, Agata Elsner, Mateusz Felsmann, Miron Jagniewski, Mateusz Kostecki, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Piotr Wojtyniak, Tomasz Wrzalik, produkcja: Teatr Biuro Podróży, Instytut Adama Mickiewicza.

Czwartek 25.08., godz. 21.00

Enej - Dziedziniec Zamkowy - bilety 30 zł

Enej powstał w 2002 w Olsztynie. Początkowe fascynacje zespołu związane były z kultura ukraińską. Obecnie muzyka grupy to szeroko rozumiany rock z elementami ska, folk i reggae. Jesienią 2008 roku zespół Enej wydał swoją debiutancką płytę „Ulice”. Dwa lata później ukazał się drugi krążek o nazwie "Folkorabel", którego oficjalnym patronem zostało Polskie Radio Jedynka a singiel „Pan Babilon” znalazł się w propozycjach do listy przebojów Trójki.




od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto