Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak biegać mądrzej i ekonomiczniej?

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Ciężkie treningi to nie jedyny sposób, by poprawić swoje wyniki ...
Ciężkie treningi to nie jedyny sposób, by poprawić swoje wyniki ... Zenon Kubiak
Ciężkie treningi to nie jedyny sposób, by poprawić swoje wyniki w bieganiu. Warto popracować nad samą techniką biegu, aby wolniej się męczyć.

Osoby, które amatorsko ćwiczą biegi długodystansowe, często wychodzą z założenia, że najlepszym sposobem poprawienia swoich rekordów życiowych, są regularne i ciężkie treningi. A to jednak nie do końca prawda.
- Podstawowy problem, jaki popełniają osoby zaczynające bieganie, to nadmiar ambicji – uważa Jacek Książkiewicz, jeden trenerów biegania biorący udział w projekcie „Biegam, bo lubię”. – Nastawianie, że za każdym razem muszę przebiec więcej i szybciej, prowadzi do zniechęcenia, a nawet kontuzji.

W ramach projektu „Biegam, bo lubię” co sobotę o godz. 9.30 można wziąć udział w bezpłatnych zajęciach „Zacznij biegać”. 26 marca zajęcia odbyły się na bieżni Miejskiego Ośrodka Sportowego przy ul. Gdańskiej.
- Wykonujemy tutaj ćwiczenia, które niektórzy z nas mieli w szkole na wuefie – wyjaśnia Jacek Książkiewicz. – Nie mają one poprawić naszej kondycji fizycznej, ale poprawić perfekcję ruchów, zwiększyć ekonomikę biegania.

Trening rzeczywiście wygląda jakby miał mało wspólnego z bieganiem. Wszyscy bowiem zamiast biegać kolejne „kółka”, robią krótkie przebieżki pełne podskoków i wymachów ramion.
- To bardzo dobre ćwiczenia dla wszystkich amatorów – mówi Książkiewicz. – Wiele osób nie ma pełnej świadomości swojego ciała.

Jako przykład trener wskazuje Aldonę, która mimo bardzo drobnej budowy ciała biega znacznie szybciej od młodszych i lepiej zbudowanych kolegów, właśnie dlatego, że biega ekonomiczniej, wykorzystując odpowiednią koordynację ruchów.

- Na nasze zajęcia może przyjść każdy, także osoby, które dopiero chcą zacząć biegać – zachęca Jacek Książkiewicz.

Czytaj też:
Przygotuj się na 4. Poznań Półmaraton (trasa, utrudnienia w ruchu)

Tylko trzy tygodnie dzielą nas od czwartej edycji poznańskiego półmaratonu. 3 kwietnia kilka tysięcy biegaczy zmierzy się z trasą o długości 21,097 km. Aby wystartować, należy zgłosić się do końca marca.

Czytaj inne wiadomości sportowe z Poznania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto