Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ochronić mieszkanie przed włamaniem?

Lilia Łada
Lilia Łada
Życzliwy sąsiad i czujny pies - to wszystko może nie wystarczyć, by ochronić nasz dom. Oczywiście można go przebudować - ale czy nie lepiej od razu kupić bardziej bezpieczne mieszkanie?

Osoby przezorne już przy zakupie mieszkania biorą pod uwagę ofertę deweloperów w zakresie podwyższonego bezpieczeństwa.

Drzwi i okna antywłamaniowe to podstawa. Drzwi, które zapewnią nam bezpieczeństwo powinny być wyposażone w blokadę antywyważeniową, łańcuch, panoramiczny wizjer i dobry zamek. Przy wyborze okien warto pomyśleć o antywłamaniowych szybach, które są odporne na uderzenia tępymi lub ostrymi narzędziami. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać programatory, które włączają i wyłączają oświetlenie, co stwarza pozory obecności kogoś w domu. Można także założyć sobie alarm.

– Trzeba mieć jednak świadomość, że w okresie świątecznym żadna firma ochroniarska nie zamontuje nam alarmu „od ręki” – mówi Dawid Maćkowiak z Koncesjonowanej Agencji Ochrony Mienia "Olimpia-Konwój" Sp. z o.o. – Co prawda położenie instalacji alarmowej „na kablu” to 2-3 dni, instalacji bezprzewodowej od 2 do 3 godzin. Ta druga jednak jest droższa od tradycyjnej. Poza tym posiada słabsze parametry.

Dawid Maćkowiak przyznaje, że w okresie świąteczno-noworocznym pracownicy ochrony bardzo często interweniują w sklepach spożywczych, monopolowych, na stacjach benzynowych. Okradane są również domy w budowie. To jest jednak specyfika zimy a nie świąt. Łupem złodziei padają części instalacji elektrycznych, grzewczych, materiały budowlane, okna, a nawet przenośne toalety.

Dlatego o bezpieczeństwie warto już pomyśleć na etapie budowy domu, bo to pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, no i nie oszpeci domu. Instalacje alarmowe najlepiej bowiem położyć przed tynkami, tak by kable nie szpeciły ścian czy sufitów. Doskonale wiedzą również o tym deweloperzy, którzy dbają o to, by ich klienci czuli się w swoich domach komfortowo. Dlatego swoje osiedla ogradzają, wyposażają także w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe.

Przykładem dobrze strzeżonego budynku jest Pelikan, inwestycja Nickel Development na os. Piastowskim.
– Ogrodzony i monitorowany teren oraz recepcja sprawiają, że mieszkańcy apartamentów mogą czuć się bezpiecznie – mówi Agnieszka Węgrowska, kierownik marketingu i PR Nickel Development. - Stróż i recepcja to inna forma kontroli budynku, która ogranicza dostęp niepożądanych gości na teren posesji. Koszty za tego rodzaju usługi wliczone są w miesięczne opłaty czynszowe.

Życzliwy sąsiad, który zajrzy do mieszkania w czasie naszej obecności to dziś niewystarczający sposób na to, by ustrzec się złodziei. Z takiej formy pomocy warto jednak korzystać dodatkowo. Opróżnienie skrzynki pocztowej czy też posprzątanie wycieraczki ze stosu reklam może bowiem wiele zdziałać. Takie proste czynności stworzą bowiem pozory obecności właścicieli w domu. To działania profilaktyczne, podobnie zresztą jak naklejki agencji ochrony na drzwiach wejściowych do budynku, które odstraszają „nieproszonych gości”.

Czytaj także:
Mieszkanie: jak je odebrać, żeby nie dać się nabrać

Nowe mieszkanie poza radością z posiadania własnego M może oznaczać także mnóstwo kłopotów z niesprawnymi instalacjami i innymi wadami lokalu, jakich nie zauważyliśmy przy odbiorze. Jak tego uniknąć?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto