Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się czują tygrysy uratowane z nielegalnego transportu do Rosji? Pracownicy zoo w Poznaniu wciąż drżą o ich zdrowie

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
– W najgorszej kondycji jest Aqua i Softi – mówi Jarosław Przybylski, weterynarz zoo. – Tygrysica Softi jest antybiotykoterapii, może mieć zapalenie górnych dróg oddechowych, zachowuje się dziwnie: jedynie je i śpi całe dnie.
– W najgorszej kondycji jest Aqua i Softi – mówi Jarosław Przybylski, weterynarz zoo. – Tygrysica Softi jest antybiotykoterapii, może mieć zapalenie górnych dróg oddechowych, zachowuje się dziwnie: jedynie je i śpi całe dnie. Zoo Poznań
Tygrysy w Człuchowie spragnione są miłości i nie potrafią jeść z ziemi. Nauczone są, że na przysmak trzeba zasłużyć. Z kolei siedem tygrysów poznańskich - trzy samice i czterech samców - powoli dochodzi do siebie. Są bardzo zestresowane. Pracownicy zoo wciąż są niespokojni o stan zdrowia dwóch - Softi i Aqua.

Sąsiedzi poznańskiego ogrodu zoologicznego przynoszą pracownikom zoo ciasta i kanapki. Miłośnicy kotów ślą życzenia, pluszowe maskotki, robią sobie zdjęcia z plakatami, rzeźbami tygrysów i oznaczają poznańskie zoo. Tysiące osób dokonują mniejszych i większych wpłat na konto ogrodu zoologicznego.

Zoo nadało tygrysom imiona. Jakie? Zobacz w galerii:

– W najgorszej kondycji jest Aqua i Softi – mówi Jarosław Przybylski, weterynarz zoo. – Tygrysica Softi jest antybiotykoterapii, może mieć zapalenie górnych dróg oddechowych, zachowuje się dziwnie: jedynie je i śpi całe dnie.

Jak się czują tygrysy uratowane z nielegalnego transportu do...

Zobacz też:

Lista darczyńców ma ponad 500 stron

Od tygodnia cała Polska żyje historią dziewięciu tygrysów, które zostały uratowane przez pracowników poznańskiego ogrodu zoologicznego. W poniedziałek na koncie zoo był milion złotych, a lista darczyńców wynosiła 190 stron. We wtorek stron przybyło, aż do ponad 500!

Czytaj:

W pomoc włączyło się wiele osób i firm. Także grupa poznańskich grafików z Jeżyc stworzyła plakat cegiełkę "Ratuj Tygrysa TEJ". Za wpłatę 100 zł bezpośrednio na rzecz poznańskiego zoo można otrzymać taki pięknie wydrukowany plakat stworzony specjalnie w odpowiedzi na potrzebę ratowania tygrysów. Udało im się już zebrać 10 tys. złotych. Więcej o akcji: TUTAJ.

Zwierzęta czekała pewna śmierć, jechały z Włoch do Rosji, utknęły jednak na granicy polsko-białoruskiej. Z dziesięciu żywych pozostało dziewięć. Dziś dochodzą do siebie w poznańskim zoo. Jak wydobrzeją, trafią do ośrodka APP Adwokatów Zwierząt w Hiszpanii.

Tygrysy w Czułchowie mrużą oczy i mruczą

Mija kolejna doba, gdy w poznańskim zoo przebywa nadprogramowo siedem wycieńczonych, skrajnie zestresowanych tygrysów, które otarły się o śmierć. Dwa trafiły do prywatnego zoo w Czułchowie - Canpol Odejewski. Ich stan z dnia na dzień jest coraz lepszy, jednak wciąż niektóre są na granicy życia i śmierci.

Zobacz: Poznań: Obrońcy praw zwierząt protestowali przeciw cyrkowi Korona

– Są u nas dwa samce. Nazywamy je małym i dużym tygryskiem. Mimo początkowej euforii z ich dobrej kondycji dziś wiemy, że zarówno stan zdrowotny, jak i psychiczny jest zły.

Są smutne i bardzo wychudzone. Widać, że nie były karmione. Mają nieproporcjonalnie duże głowy do reszty ciała, widać ich kręgosłupy. Są zbyt spokojne, za grzeczne

– opowiada Izabela Odejewska, właścicielka zoo w Człuchowie.

– Duży tygrys jest złakniony kontaktu z człowiekiem, chce zasłużyć sobie na naszą miłość. Widać, że obydwa były trenowane, by zasłużyć na jedzenie, dlatego nie jedzą z ziemi. Uczymy je, by odzyskały swoją naturę. Cieszymy się, że już robią normalną kupę, mrużą oczy, przeciągają się, co jest oznaką relaksu. Wcześniej się śliniły i ziewały, co było oznaką nerwów – dodaje.

Sprawdź też:

Zdaniem Izabeli Odejewskiej przed zwierzętami długa droga, by wydobrzały.

Niespokojni o stan zdrowia Softi i Aqua

Nad zdrowiem poznańskich tygrysów czuwa Jarosław Przybylski, lekarz weterynarii z poznańskiego ogrodu zoologicznego, który nadzorował akcję ratunkową spod polsko-białoruskiej granicy.

– Zwierzęta leżały w skrzyniach na twardym podłożu. Były brudne od moczu i odchodów, miały odleżyny. Nie spotkałem się z tak niehumanitarnym przewozem zwierząt

– wspomina.

Dziś Merida, Toph, Gogh, Aqua, Softi, Kan i Samson, bo tak nazwali je pracownicy zoo, dochodzą do siebie. Wszystkie są nerwowe i potrzebują odpoczynku, ale każde pokazuje inne cechy charakteru.

Kan jest ostrożny i nerwowy, Gogh z odgryzionym uchem jest depresyjny, Toph to gaduła, a Samson to z kolei komediant, który już tarza się na plecach, więc czuje się zrelaksowany w poznańskim zoo.

- Samson nerwowo reaguje na różnego rodzaju grabie czy łopaty, potrafi przeskoczyć z jednego końca pomieszczenia na kraty i się na nich uwiesić - mówią pracownicy zoo.

Zobacz:

– W najgorszej kondycji jest Aqua i Softi – mówi Jarosław Przybylski. – Tygrysica Softi jest w antybiotykoterapii, może mieć zapalenie górnych dróg oddechowych, zachowuje się dziwnie: jedynie je i śpi całe dnie. Z kolei tygrys Aqua, który przebywa w tzw. akwarium, jest słabej kondycji psychicznej. Wykazuje zachowania nietypowe dla tych zwierząt – opowiada.

Aqua to tygrys, który był praktycznie siłą wciśnięty w skrzynię, w której był transportowany. Po uśpieniu tygrysa pracownicy zoo musieli się natrudzić, by wyciągnąć zwierzę i nie połamać mu kończyn.

We wtorek w zoo odbyła się też kontrola dobrostanu zwierząt przeprowadzona przez doktor Hester, weterynarz AAP Adwokatów Zwierząt. - Doktor Hester oceni dobrostan zwierząt i stwierdzi, kiedy będą mogły być zabrane do Hiszpanii - mówi Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka zoo.

ZOBACZ:

"Petcemetery"pod Nekielką to pierwszy i póki co jedyny cmentarz dla zwierząt w okolicy Poznania

Tak wygląda cmentarz dla zwierząt koło Poznania. Organizuje ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto