Jeden kosz od szczęścia PBG Basket w Słupsku!

W ostatnich sekundach Adam Waczyński mógł zapewnić PBG Basket bezcenne zwycięstwo nad Czarnymi Słupsk. Niestety, spudłował i poznaniacy przegrali pierwszy mecz pre play off 81:82.

Przed meczem istniało zagrożenie, że w ekipie PBG Basket zabraknie Urosa Duvnjaka, który kilka dni przed meczem miał problemy z prawą stopą. Ostatecznie Duvnjak do Słupska pojechał, ale zabrakło za to drugiego, znacznie lepiej dysponowanego rozgrywającego Sasy Ocokoljicia. Okazało się, że Serb z powodu odwołanych lotów w Europie, nie miał jak dotrzeć do Poznania.

W pierwszej kwarcie walka była bardzo zacięta i po 10 minutach na tablicy widniał sprawiedliwy wynik 20:20. Drugą kwartę zaskakująco dobrze rozpoczęli poznaniacy, a dokładniej Duvnjak, który na początku najpierw trafił za 2, a po chwili za 3 punkty, po tym jak sam zebrał piłkę pod własnym koszem! Jakby tego było mało, po chwili Adam Waczyński podwyższył na 27:20. Czarni jeszcze się nie otrząsnęli z szoku, a było już 20:30 po celnych rzutach osobistych Andrii Ciricia.

Poznaniacy niestety nie wytrzymali presji i w dalszej fazie kwarty zaczęli popełniać głupie błędy, przede wszystkim niepotrzebne straty, które przydarzały się zwłaszcza Thomasowi Mobleyowi i Adamowi Waczyńskiemu. Do tego dochodziły faule, po których Czarni celnie wykonywali rzuty wolne. W efekcie gospodarze nie tylko zdołali wyrównać, ale wyjść na prowadzenie, które w połowie meczu wynosiło już 46:39.

Wydawało się, że drużyna Dejana Mijatovicia straciła wiarę w zwycięstwo, bo w trzeciej kwarcie przewaga słupczan w pewnym momencie wynosiła już 57:43. Poznaniakom udało się stopniowo zmniejszyć stratę do 8 punktów. Gdy Andrija Cirić trafił za trzy punkty, zawodnicy PBG Basket jakby zwietrzyli swoją szansę. Fenomenalną końcówkę kwarty zanotował Zbigniew Białek, którego słupscy kibice cały czas dobrze pamiętają z czasów gry w drużynie Czarnych. Na 13 sekund przed końcem „Biały” przechwycił piłkę, podał do Wojtka Szawarskiego, który doprowadził do stanu 59:56. Po wznowieniu Białek ponownie wywalczył piłkę i tym razem sam trafił, zmniejszając stratę swojego zespołu już tylko do jednego punktu.

To zapowiadało niezwykle emocjonującą decydującą kwartę. Tę lepiej rozpoczęli Czarni, którzy szybko odskoczyli na pięć „oczek”. Poznaniacy jednak podobnie jak w trzeciej kwarcie mozolnie, ale systematycznie odrabiali straty. Na 2,5 minuty przed końcem do remisu 77:77 doprowadził Thomas Mobley, a po chwili po celnych rzutach Ciricia PBG Basket prowadził nawet 79:77. Czarni odpowiedzieli jednak celną „trójką” Aleksa Harrisa.

Na 45 sekund przed końcem Mantas Cesnauskis wykorzystał dwa rzuty wolne, zwiększając przewagę swojego zespołu do trzech „oczek”. Stratę do jednego punktu zmniejszył Mobley. Gdy na 15 sekund przed końcem Marcin Sroka dwukrotnie spudłował z linii rzutów osobistych, wydawało się, że oto poznaniacy stają przed wielką szansą na bezcenne zwycięstwo. Niestety, w ostatniej akcji meczu Adam Waczyński nie trafił i w rezultacie spotkanie zakończyło się wygraną Czarnych 82:81.

Porażka strasznie boli, bo do zwycięstwa zabrakło zaledwie jednego celnego rzutu za dwa punkty. Rewanżowy mecz odbędzie się już w najbliższą środę w Arenie o godz. 18.30. W przypadku zwycięstwa poznaniaków, decydujący mecz odbędzie się w Słupsku. Jeśli w środę wygrają Czarni, to tym samym to oni awansują do ćwierćfinału PLK. Przypominamy, że zarząd PBG Basket obniżył ceny biletów na środowe spotkanie do symbolicznej złotówki!

Energa Czarni Słupsk – PBG Basket Poznań 82:81
Kwarty: 20:20, 26:19, 13:19, 23:23

Punkty dla Czarnych: Harris 15, Booker 12, Daniels 11, Leończyk 11, Cesnauskis 10, Sroka 8, Przybyszewski 7, Brazelton 6, Sulowski 2.

Punkty dla PBG Basket: Waczyński 16, Cirić 13, Duvnjak 12, Mobley 12, Radke 10, Białek 7, Tomaszek 6, Szawarski 5.