Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy biustonosz wypycha silikon (+ wideo)

Redakcja
Na scenę wchodzi dwóch młodych chłopaków. Za chwilę porzucą męskie ubrania, aby z pomocą wizażystki przeobrazić się w kobiety. Zobaczcie jak stają się drag queen.

- To, że jestem drag queen nie oznacza, że czuję się kobietą i chciałbym nią być – deklaruje jeszcze jako Andrzej jeden z chłopaków. – Po prostu lubię się dobrze bawić i to jest właśnie mój sposób na świetną zabawę.

Bardziej znany jest jako drag queen Selina de Melon. Na scenie pojawia się od kilku lat. Od kilku lat ze swoimi występami gości w wielu polskich klubów. Jednak nie traktuje tego co robi, jako podstawowego źródła utrzymania. W przeciwieństwie do Krzyśka/Vanessy.

- Mam zarejestrowaną działalność gospodarczą jako firma rozrywkowa i bycie drag queen jest dla mnie pierwszą pracą – zdradza. – Występuję nie tylko w klubach gejowskich. Mam coraz więcej występów w klubach heteryckich, na imprezach firmowych, wieczorach kawalerskich. Czasami mam tak, że cztery dni w tygodniu mam zajęte. Tym zarabiam na życie.

Nie chce jednak powiedzieć, ile kasuje za swoje występy.
– Za każdym razem są to stawki ustalane indywidualnie – odpowiada tajemniczo.

Inne drag queen obecne na poznańskich warsztatach, zorganizowanych w Hallo Cafe w ramach szóstej edycji Dni Równości i Tolerancji dopowiadają, że za jeden występ może zwrócić się połowa kosztów jednego stroju potrzebnego do wyjścia na scenę. A takich strojów na wieczór drag queen musi mieć przygotowanych kilka. W jednym pojawia się w klubie, w drugim występuje po przerwie, a w trzecim opuszcza klub.

Wyliczenie tego, w co drag queen musi się zaopatrzyć, by móc występować zajmuje sporo czasu. Na jeden występ drag queen ciągną za sobą gigantyczne, rozmiarów małej szafy walizki. Znajdziemy w nich między innymi peruki (minimum dwie), kosmetyki („i to bardzo dużo, ponieważ jesteśmy facetami i musimy to ukryć”), sztuczne rzęsy, tipsy, bieliznę, biżuterię, stroje, pióra i buty. Z tymi ostatnimi bywa najwięcej problemów, ponieważ trudno jest kupić damskie obuwie rozmiarem pasujące na męską nogę.

- Chociaż ja z tym nie mam problemów – opowiada Andrzej. – Idę do CCC i przymierzam. Panie się patrzą. Niech się patrzą, to one mają problem!  Mam po prostu małą nogę – 39. Jak mała Japoneczka – śmieje się.

Podobnie problematyczne może być kupno bielizny. Krzysiek ma już znajomą właścicielkę sklepu z bielizną, która wie o jego zawodzie, często doradza mu w zakupach i przychodzi na występy. Początkujące drag queen przyznają, że często trudno jest przełamać pierwszy wstyd kupowania damskiej bielizny dla samego siebie.

Nie wolno zapomnieć o lakierze do włosów, używanym także jako utrwalenie makijażu. Gdy panowie założą już biustonosze (do ich wypychania mogą być używane silikonowe wkładki, ale także skarpety czy nawet papier toaletowy), sukienki i buty - do pracy przystępuje stylistka. To ona przeobrazi chłopięce twarze w kobiece wizerunki. Dwie drag queen – dwa różne style. Podobnie jak różne są rodzaje scenicznych występów.

Selina zaprezentuje widzom travesti show – czyli udawać będzie znaną osobę, Vanessa – klasyczną draq queen – przerysowaną, lekko karykaturalną wizję kobiecości. Przy jego/jej makijażu Katarzyna Wejman może popuścić wodze fantazji zmieniając linię brwi, nakładając ostre kolory cieni i używając dużo brokatu. Przy Andrzeju musi najpierw zmienić chłopakowi kształt linii twarzy.

Na koniec zostają już tylko peruki i drag queen gotowe są do występów. W ciągu godziny dwóch chłopaków stało się dwoma scenicznymi przedstawieniami kobiet. Ale warsztaty jeszcze się nie kończą. Teraz czas na przeistoczenie chętnych z widowni. Zgłasza się trzech chłopaków i jedna dziewczyna chcąca zostać drag king. Po kolejnej godzinie oglądamy dzieło stylistek. Czy udało im się dobrać stroje i makijaż – oceńcie sami oglądając zdjęcia w galerii poniżej. Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądało tworzenie drag queen na scenie klubu Hallo Cafe – zobaczcie nasz film.

Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia wystarczy kliknąć w miniaturkę w galerii poniżej.

Czytaj też:
Czy homofob pożyczy sobie geja?

W Meskalu można było sobie „wypożyczyć” geja, ateistę lub obcokrajowca. Celem akcji była walka ze stereotypami, ale trudno liczyć, aby osoby nietolerancyjne były nią zainteresowane.

Dyskryminowany jak Polak
W czasie gdy w Poznaniu rozpoczynają się Dni Równości i Tolerancji Eurobarometr opublikował wyniki badań dotyczące dyskryminacji. Okazuje się, że nie odbiegamy od innych krajów Unii. I nie ma czym się chwalić!

Dla tolerancji nie chcą wywoływać rewolucji!

Szósta edycja poznańskich Dni Równości i Tolerancji odbywać się będzie pod hasłem "Poznań wie jak być tolerancyjnym". Chociaż organizatorzy przyznają, że jest to slogan na wyrost.

Marsz Równości przejdzie przez Stary Rynek

Zdobyliśmy część Poznania i małymi kroczkami zdobywamy następne – mówią organizatorki Dni Równości i Tolerancji. W tym roku Marsz Równości przejdzie przez Stary Rynek.

Wylicytuj wspaniały prezent dla najbliższych i pomóż dzieciom

XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema

Off Cinema

18-21 listopada 2009
24-27 listopada

finał 3. edycji i start 4.
14 listopada
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto