Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Równości przejdzie przez Stary Rynek

Redakcja
Zdobyliśmy część Poznania i małymi kroczkami zdobywamy następne – mówią organizatorki Dni Równości i Tolerancji. W tym roku Marsz Równości przejdzie przez Stary Rynek.

Wydłużenie trasy Marszu Równości jego organizatorki traktują jako logiczne następstwo zdarzeń i kontynuację.
- Z roku na rok będziemy coraz bardziej zaznaczać swoją obecność w Poznaniu – deklaruje Aleksandra Sołtysiak. – Dlatego w tym roku wydłużamy marsz o Stary Rynek.

Poznański Marsz Równości najczęściej kojarzony jest ze środowiskami homoseksualnymi, najliczniej uczestniczącymi w marszrucie ulicami miasta, jednak integrować ma wszystkich, którzy czują się społecznie wykluczeni. W marszu pod hasłem „Różni ale równi” idą osoby wykluczone z normalnego funkcjonowania społeczeństwa z uwagi na swoją niepełnosprawność, płeć, wiek, czy też orientację seksualną. Bo chociaż Marsz Równości jest najbardziej medialnym wydarzeniem poznańskich Dni Równości i Tolerancji nie jest ich najważniejszym punktem. Te akcenty są bowiem równo rozłożone na pozostałe wydarzenia.

Pięć dni o równości

Niewielu poznaniaków wie o organizowanych przez kilka dni warsztatach, wykładach, spotkaniach i imprezach. Powód? Media nie są zainteresowane informowaniem o czymś, co nie jest w żaden sposób kontrowersyjne, a dotyczy problemów jakiejś grupy mieszkańców Poznania. W zeszłym roku w centrum uwagi znalazły się przeszkody z jakimi zmagają się osoby głuchonieme, przez które nie mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie, w tym roku w czasie Dni Równości i Tolerancji będzie można się zmierzyć z problemami osób niewidomych.

- To nie jest tak, że siedzimy i obmyślamy, kto tu jeszcze może czuć się wykluczony – śmieje się Katarzyna Gajewska. – Po prostu te osoby same zgłaszają się do nas szukając pomocy.

Różne rodzaje wykluczenia

W jaki sposób można zrozumieć niewidomych i ich problemy? Najlepiej spróbować stać się jednym z nich. Przestać widzieć i w ten sposób spróbować poruszać się w miejskiej przestrzeni. Umożliwi to akcja „Niewidoczni” - instalacja miejska składająca się z tabliczek z napisami w alfabecie Braille’a rozmieszczonych podczas happeningu w przestrzeni miejskiej. Krótkie słowa czytelne jedynie dla niewidomych, zostaną pozostawione w kilku punktach między Centrum Kultury Zamek a Galerią Miejską Arsenał. Wydarzenie ma formę spaceru ulicami miasta, w którym udział może wziąć każdy, kto chce pokazać Niewidomym Poznań.

Po ubiegłorocznych debatach na temat głuchoniemych i próbach „oswojenia” ich obecności w życiu słyszących i mówiących osób, przyszedł czas na działania praktyczne. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział w warsztatach języka migowego (wymagane jest wcześniejsze zgłoszeni) na adres [email protected] - ilość miejsc jest ograniczona. W czasie dwóch trzygodzinnych spotkań uda się co prawda tylko poznać podstawy oficjalnego języka, ale nawet już to umożliwi podstawowy kontakt z osobami głuchoniemymi w normalnych sytuacjach dnia codziennego.

Poznaj obcego

- Warto wspomnieć „Żywej bibliotece” – zapowiada Aleksandra Sołtysiak. – Pierwszy raz w Poznaniu będzie można sobie wypożyczyć na 15 żywą „książkę” o wykluczeniu lub nietolerancji. Będzie nią człowiek należący do którejś z grup osób społecznie wykluczonych: samotna matka, samotny ojciec, gej, lesbijka, feministka, biseksualista... To z niewiedzy bierze się lęk i uprzedzenie. Rozmawiając z taką osobą będzie można spróbować pozbyć się swoich stereotypów.

To oczywiście nie jest pełny program poznańskich Dni Równości i Tolerancji trwających w tym roku od 10 do 15 listopada. Nie zabraknie elementów czysto rozrywkowych, jak występ kabaretu lesbijskiego, czy pokazów drag king (czyli kobiet udających na scenie mężczyzn). Będzie można także wziąć udział w warsztatach poświęcony mężczyznom przeobrażającym się na scenie w kobiety – czyli drag quuen.

Spragnieni poważnych dyskusji będą mogli spotkać się na debacie, w której udział zapowiedziała prof. Maria Szyszkowska, a poświęconej stosunkowi lewicy środowisk gejów i lesbijek. Miłośnicy kina z całą pewnością odwiedzą kino Rialto, by przez cztery dni oglądać filmy w ramach trzeciego Festiwalu Filmów Queer AMDL, wyświetlane w tematycznych blokach: „Opowieści spoza szafy”, „Queerowe ciała, queerowe spektakle”, „Retrospektywa Claudii Morgało Escanilli” i „Queerowi pionierzy”.

Jak podkreślają organizatorki, przy poznańskich Dniach Równości i Tolerancji z roku na rok pracuje coraz więcej ludzi z różnych środowisk. To dzięki nim można zaprezentować tak bogaty i różnorodny program. Jeśli ktoś jednak jeszcze chce się włączyć w organizację listopadowych Dni – może napisać e-maila na adres [email protected].

Sprawdź program Dni Równości i Tolerancji:

10 listopada
wtorek
20.00 3 Festiwal Filmów Queer AMDL: Opowieści spoza szafy

12 listopada czwartek12.00-18.00 Żywa Biblioteka
17.00 Warsztaty języka migowego - cz.1
21.00 3 Festiwal Filmów Queer AMDL: Queerowe ciała, queerowe spektakle

13 listopada
piątek
17.00 Warsztaty języka migowego - cz.2
20.00 Otwarte Warsztaty Drag Queens oraz impreza Drag Queens
21.00 3 Festiwal Filmów Queer AMDL: Retrospektywa Claudii Morgało Escanilli

14 listopada
sobota
10.00 Zamknięty warsztat Dariusza Paczkowskiego „Grafitti w kolorach tolerancji”
12.00 Debata: Czy lewica jest sojusznikiem LGBT?
14.00 Marsz Równości
20.00 Kabaret Lesbijski oraz występ drag kings z grupy DaBoyz

15 listopada
niedziela
12.00 "Niewidoczni" (happening)
21.00 3 Festiwal Filmów Queer AMDL: Queerowi pionierzy
Przeczytaj także:
Nie bądźmy głusi na potrzeby głuchych

Przy symbolicznym okrągłym stole w ramach Dni Równości i Tolerancji 2008 zasiedli i debatowali przedstawiciele instytucji publicznych oraz przedstawiciele osób głuchoniemych.

Obojętni poznaniacy mają w nosie tolerancję?

Od poniedziałku trwają Dni Równości i Tolerancji. Na czwartkowy wykład dotyczący nietolerancji osób z nadwagą i debatę polityczną przyszła ledwie garstka zainteresowanych.


Otyłość jak homoseksualizm?

Poznaniacy nie tolerują chamstwa, wulgarności oraz lenistwa. Coraz częściej akceptują za to ludzi o innym kolorze skóry, homoseksualistów i niechrześcijan. Problemem pozostaje jednak niski stopień akceptowalności osób otyłych.

Marsz Równości 2008 w Poznaniu - zobacz wideo

Zobaczcie w jakim nastroju przebiegał tegoroczny Marsz Równości w Poznaniu. Ekipa MM Poznań była na miejscu i nakręciła wideo.

Bardzo spokojny Marsz Równości

Bez większych ekscesów przebiegł Marsz Równości 2008. Wzięło w nim udział niespełna 300 osób, które chciały w ten sposób pokazać, że w Polsce nie brakuje osób dyskryminowanych.

Marsz Równości 2008 w Poznaniu (relacja MoDO)

O godz. 15. z placu Mickiewicza w Poznaniu wyruszył Marsz Równości. Jego przebieg możecie na bieżąco śledzić na MM Poznań dzięki relacji MoDO naszej dziennikarki.

Pobito kilku uczestników Marszu Równości 2008

Sobotni Marsz Równości nie zakończył się tak spokojnie, jak przebiegał przez kilka godzin. Po zakończeniu imprezy dwóch jej uczestników zostało pobitych, kilku było zaczepianych.

Dyskryminowani są nie tylko homoseksualiści

Zakończyły się obchody Dni Tolerancji i Równości 2008 w Poznaniu. W ich ramach odbył się nie tylko Marsz Równości, ale przede wszystkim liczne pro-mniejszościowe warsztaty i dyskusje.

Marsze Równości w Poznaniu

Zapowiedź Dni Równości i Tolerancji 2008 oraz bogata galeria ze wszystkich poznańskich Marszów Równości - do 2007 roku włącznie.

Photo Day 5.0

- Teatr Polski

7 CUDÓW POZNANIA

Weź udział w plebiscycie
KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto