Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyskryminowany jak Polak

Redakcja
W czasie gdy w Poznaniu rozpoczynają się Dni Równości i Tolerancji Eurobarometr opublikował wyniki badań dotyczące dyskryminacji. Okazuje się, że nie odbiegamy od innych krajów Unii. I nie ma czym się chwalić!

Badanie przeprowadzono we wszystkich krajach Unii Europejskiej w maju i czerwcu tego roku. Okazuje się, że Europejczycy czują się najbardziej dyskryminowani z powodu wieku – na pytanie „czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy osobiście doświadczyłeś dyskryminacyjnych zachowań” – 6 proc. odpowiedziało twierdząco, z powodu płci – 3 proc., pochodzenia etnicznego – 2 proc., niepełnosprawności – 2 proc., przekonań religijnych – 2 proc., orientacji seksualnej – 1 proc.

Jednak znacznie ciekawiej wyglądają odpowiedzi odwołujące się do własnych krajów, zadawane według schematu „czy uważasz, że w twoim kraju szerzy się dyskryminacja z powodu…”

- pochodzenia etnicznego
Najgorzej pod tym względem oceniają siebie Duńczycy (80 proc. odpowiedzi twierdzących), Francuzi i Węgrzy (po 79 proc.), Szwedzi (78 proc.) oraz Duńczycy i Maltańczycy (77 proc.). Najlepiej ocenili siebie Litwini (26 proc.), Polacy (33 proc.) i Łotysze (34 proc.). Średnia europejska – 61 proc.

- wieku
Przedstawiając wyniki odpowiedzi na to pytanie trzeba pamiętać o tym, że nie było skonkretyzowania, o jaki wiek chodzi – starość czy też młodość – i sami autorzy badań podkreślają, że odpowiadający mogli mieć na myśli bardzo różne rodzaje dyskryminacji. Za najbardziej dyskryminowanych z powodu wieku uznali się Węgrzy (79 proc.), Czesi (74 proc.), Francuzi (68 proc.) i Łotysze (67 proc). Najmniej problemów z dyskryminacja z powodu wieku mają Irlandczycy (36 proc.), Luksemburczycy (37 proc.) i Duńczycy (39 proc.). Polacy z 51 proc. odpowiedzi twierdzących znaleźli się pod koniec europejskiej stawki. Średnia europejska dyskryminacji z powodu wieku to 58 proc.

- niepełnosprawności
Najbardziej dyskryminowani z tego powodu czują się Francuzi (74 proc.), Węgrzy (64 proc.), Łotysze (64 proc.), Belgowie i Grecy (po 63 proc.). Jako najmniej odczuwalny problem dyskryminacji z powodu niepełnosprawności w swoim kraju odczuwają Maltańczycy (33 proc.) Irlandczycy (35 proc.), Austriacy (39 proc.) i Duńczycy (42 proc.). Średnia europejska – 53 proc. Odpowiedzi Polaków na tak – 47 proc.

- orientacji seksualnej
Pod względem odczuć dyskryminowania z tego powodu przodują Cypryjczycy (66 proc.), Grecy (64 proc.), Francuzi i Włosi (61 proc) oraz Portugalczycy (58 proc.). Najmniej odczuwają dyskryminację z powodu orientacji seksualnej Bułgarzy i Czesi (22 proc.) i Słowacy (27 proc.). Polacy z 50 proc. odpowiedzi twierdzących znaleźli się w górnej stawce dyskryminowanych z powodu orientacji seksualnej narodowości, przy europejskiej średniej 47 proc.

- płci
Po raz kolejny w czołówce państw, których obywatele czują się dyskryminowani znajdują się Węgry (57 proc.) i Francja (54 proc.). Najlepiej pod względem braku dyskryminacji z uwagi na płeć czują się Bułgarzy i Irlandczycy (20 proc.). Polacy z 30 proc. twierdzących odpowiedzi znaleźli się w dolnej stawce europejskich krajów, przy średniej 40 proc.

- wiary i przekonań religijnych
Najgorsze samopoczucie pod tym względem mają Holendrzy (59 proc.), Francuzi (58 proc.), Duńczycy (55 proc.) i Beldzy (54 proc.). Najlepiej jest na Słowacji i w Czechach (12 proc.), Litwie (13 proc.) i Łotwie (14 proc.). Polacy po raz kolejny znaleźli się pod koniec stawki z 24 proc. odpowiedzi na „tak”. Średnia europejska – 39 proc.

Nie jesteśmy jednak zadowoleni z tego, ile robi się w Polsce, by zwalczać przejawy dyskryminacji - tylko 36 proc. Polaków odpowiedziało twierdząco na to pytanie. Gorzej jest tylko w Bułgarii (35 proc.), Szwecji (31 proc.) i na Łotwie (28 proc.). Najlepiej swoje okraje oceniają Finowie (68 proc.), Cypryjczycy (63 proc.), Holendrzy (62 proc.) i Luksemburczycy (62 proc.). Europejska średnia to 49 proc.

Podobnie źle jest, jeśli chodzi o naszą ocenę znajomości praw, jeśli staniemy się ofiarą prześladowań albo dyskryminacji. Wie o nich zaledwie 24 proc. Polaków. Mniej od nas wiedzą tylko Bułgarzy (21 proc.) i Austriacy (16 proc.). Najlepiej wyedukowani w tej materii są Finowie (63 proc.) i Brytyjczycy (49 proc.). Europejska średnia to zaledwie 33 proc.

We wtorek rozpoczynają się szóste Dni Równości i Tolerancji, organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji UNESCO, obchodzonego 16 listopada. Patrząc na wyniki badań Eurobarometru, przed organizatorami poznańskiej imprezy jeszcze długa droga.

Sprawdź program Dni Równości i Tolerancji:

10 listopada
wtorek
20.00 3 Festiwal Filmów Queer AMDL: Opowieści spoza szafy

12 listopada czwartek12.00-18.00 Żywa Biblioteka
17.00 Warsztaty języka migowego - cz.1
21.00 3 Festiwal Filmów Queer AMDL: Queerowe ciała, queerowe spektakle

13 listopada
piątek
17.00 Warsztaty języka migowego - cz.2
20.00 Otwarte Warsztaty Drag Queens oraz impreza Drag Queens
21.00 3 Festiwal Filmów Queer AMDL: Retrospektywa Claudii Morgało Escanilli

14 listopada
sobota
10.00 Zamknięty warsztat Dariusza Paczkowskiego „Grafitti w kolorach tolerancji”
12.00 Debata: Czy lewica jest sojusznikiem LGBT?
14.00 Marsz Równości
20.00 Kabaret Lesbijski oraz występ drag kings z grupy DaBoyz

15 listopada
niedziela
12.00 "Niewidoczni" (happening)
14.30 Modele związków jednopłciowych w Europie - debata
21.00 3 Festiwal Filmów Queer AMDL: Queerowi pionierzy
Przeczytaj także:
Dla tolerancji nie chcą wywoływać rewolucji!

Szósta edycja poznańskich Dni Równości i Tolerancji odbywać się będzie pod hasłem "Poznań wie jak być tolerancyjnym". Chociaż organizatorzy przyznają, że jest to slogan na wyrost.

Marsz Równości przejdzie przez Stary Rynek

Zdobyliśmy część Poznania i małymi kroczkami zdobywamy następne – mówią organizatorki Dni Równości i Tolerancji. W tym roku Marsz Równości przejdzie przez Stary Rynek.
Więcej o Dniach Równości i Tolerancji 2006:
Nie bądźmy głusi na potrzeby głuchych

Przy symbolicznym okrągłym stole w ramach Dni Równości i Tolerancji 2008 zasiedli i debatowali przedstawiciele instytucji publicznych oraz przedstawiciele osób głuchoniemych.

Obojętni poznaniacy mają w nosie tolerancję?

Od poniedziałku trwają Dni Równości i Tolerancji. Na czwartkowy wykład dotyczący nietolerancji osób z nadwagą i debatę polityczną przyszła ledwie garstka zainteresowanych.


Otyłość jak homoseksualizm?

Poznaniacy nie tolerują chamstwa, wulgarności oraz lenistwa. Coraz częściej akceptują za to ludzi o innym kolorze skóry, homoseksualistów i niechrześcijan. Problemem pozostaje jednak niski stopień akceptowalności osób otyłych.

Marsz Równości 2008 w Poznaniu - zobacz wideo

Zobaczcie w jakim nastroju przebiegał tegoroczny Marsz Równości w Poznaniu. Ekipa MM Poznań była na miejscu i nakręciła wideo.

Bardzo spokojny Marsz Równości

Bez większych ekscesów przebiegł Marsz Równości 2008. Wzięło w nim udział niespełna 300 osób, które chciały w ten sposób pokazać, że w Polsce nie brakuje osób dyskryminowanych.

Marsz Równości 2008 w Poznaniu (relacja MoDO)

O godz. 15. z placu Mickiewicza w Poznaniu wyruszył Marsz Równości. Jego przebieg możecie na bieżąco śledzić na MM Poznań dzięki relacji MoDO naszej dziennikarki.

Pobito kilku uczestników Marszu Równości 2008

Sobotni Marsz Równości nie zakończył się tak spokojnie, jak przebiegał przez kilka godzin. Po zakończeniu imprezy dwóch jej uczestników zostało pobitych, kilku było zaczepianych.

Dyskryminowani są nie tylko homoseksualiści

Zakończyły się obchody Dni Tolerancji i Równości 2008 w Poznaniu. W ich ramach odbył się nie tylko Marsz Równości, ale przede wszystkim liczne pro-mniejszościowe warsztaty i dyskusje.

Marsze Równości w Poznaniu

Zapowiedź Dni Równości i Tolerancji 2008 oraz bogata galeria ze wszystkich poznańskich Marszów Równości - do 2007 roku włącznie.

Wylicytuj wspaniały prezent dla najbliższych i pomóż dzieciom

XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema

Off Cinema

18-21 listopada 2009
24-27 listopada

finał 3. edycji i start 4.
14 listopada
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto