Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarze rodzinni nie będą musieli przyjmować pacjentów z objawami koronawirusa. Będą mogli dać skierowanie na test po rozmowie telefonicznej

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Jak pisaliśmy wcześniej, przedstawiciele Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia twierdzą, że nie mają możliwości przygotowania placówek do przyjmowania pacjentów z objawami zakażenia, takich, jakie są w szpitalach zakaźnych.
Jak pisaliśmy wcześniej, przedstawiciele Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia twierdzą, że nie mają możliwości przygotowania placówek do przyjmowania pacjentów z objawami zakażenia, takich, jakie są w szpitalach zakaźnych. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Służba zdrowia przygotowuje się do wdrażania nowej strategii ministra zdrowia. Pierwsze poprawki już są. Po konsultacji z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce zmieniają się zasady kierowania pacjentów na wykonania testu molekularnego RT-PCR w kierunku COVID-19. Jeżeli masz objawy koronawirusa lub podejrzewasz u siebie chorobę - zadzwoń do przychodni. Lekarz pierwszego kontaktu podczas teleporady stwierdzi, czy musisz poddać się testowi.

Jeszcze kilka dni temu sytuacja wyglądała tak, że lekarze POZ miały przyjmować pacjentów z objawami koronawirusa w swoich gabinetach, by później wysłać ich na test. Jednak lekarze protestowali przeciwko takim zmianom, wskazując, że zakażeni pacjenci w przychodni mogą zarazić innych.

Jak pisaliśmy wcześniej, przedstawiciele Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia twierdzą, że nie mają możliwości przygotowania placówek do przyjmowania pacjentów z objawami zakażenia, takich, jakie są w szpitalach zakaźnych.

- Przypomnijmy sobie, jak w okresie marca i kwietnia szpitale, które były wyznaczone do walki z koronawirusem, wręcz specjalnie dobudowywały różnego rodzaju śluzy, robiły remonty, przed szpitalami rozstawiane były specjalne namioty. Nam nikt nie mówi, czy my także mamy się w ten sposób przygotowywać - podkreśla Violetta Fiedler- Łopusiewicz, prezes zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Czytaj też: Koronawirus w Wielkopolsce: Zmiany w szpitalach i przychodniach! Co dla lekarzy i pacjentów oznacza nowa strategia walki z epidemią?

Po konsultacjach przedstawicieli lekarzy rodzinnych z ministerstwem zdrowia wiadomo, że od 8 sierpnia zlecenie wykonania badania w kierunku koronawirusa, lekarz POZ może wystawić po przeprowadzeniu badania fizykalnego albo teleporady, w trakcie której stwierdził kliniczne objawy tej choroby. Ale jak ją rozróżnić od innej infekcji?

- Nie ma klinicznych jasnych kryteriów, które by odróżniały koronawirus od innej choroby infekcyjnej, chociażby grypy. Jedyne połączenie, które w bardzo dużym stopniu może sugerować chorobę COVID-19, to połączenie testu z klinicznymi kryteriami – mówi dr Michał Sutkowski, rzecznik prasowy KLRwP. - Próbując minimalizować zagrożenie, chcemy spróbować doprecyzować kryteria administracyjne tak, by po wywiadzie z pacjentem nawet telefonicznie, lekarz mógł skierować go na badanie lub nie. Minister zdrowia zgodził się na następujące rozwiązanie – w momencie wysokiej temperatury, powyżej 38 stopni, kaszlu, duszności oraz zaburzeń węchu lub smaku, będzie można bez badania fizykalnego zlecić test w kierunku koronawirusa pacjentowi – dodaje rzecznik.

Testy na obecność koronawirusa zlecone przez lekarzy pierwszego kontaktu są bezpłatne. Ich wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Punkty pobrań czynne są we wszystkie dni tygodnia, także w soboty i niedziele, w określonych godzinach. Na badania obowiązuje rejestracja telefoniczna.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto