Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Los jerzyków w rękach radnych

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
Siedliska jerzyków są systematycznie niszczone podczas ocieplania bloków w naszym mieście. Radni zastanawiają się, jak temu zapobiec.

Jerzyki to niewielkie ptaki, latające z prędkością nawet 160 km/godz. Bardzo często są mylone z jaskółkami, chociaż w rzeczywistości bliżej im do kolibrów czy też mniej znanych czubików. W ostatnich latach, na skutek termomodernizacji budynków wiele siedlisk jerzyków została zniszczona, a one same zginęły. Poznańscy radni postanowili przeciwdziałać masakrze populacji tych bardzo pożytecznych ptaków.

Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska i Rewitalizacji temat jerzyków pojawił się już kolejny raz. Pojawiły się również pomysły, jak im pomóc.
- Przestrzenie, w których gniazdują te ptaki nie są do tego przeznaczone. To, że jerzyki mają dostęp do tych szczelin jest swego rodzaju zaniedbaniem - opowiadali zaproszeni na komisję specjaliści. - Jednak mimo wszystko zamierzamy wprowadzić wymóg, aby przy zgłaszaniu ocieplania budynków inwestor zaznaczył, czy na terenie inwestycji znajdują się siedliska jerzyków.

W przypadku niezgłoszenia faktu występowania gniazd, inwestor mógłby być oskarżony o poświadczenie nieprawdy. Jednak radny Przemysław Markowski ma wątpliwości, czy takie sankcje wystarczą.
- Oczywiście, obywatelom należy wierzyć. Ale znając też różne przykłady z życia idę o zakład, że inwestorzy nie będą zgłaszać występowania gniazd, żeby nie komplikować inwestycji.

Obecni na posiedzeniu komisji goście mieli natomiast nadzieję, że na jerzyku pomoc zagrożonym gatunkom się nie skończy. Uspokajał ich Krzysztof Mączkowski.
- Jerzyk jest dobrym przykładem medialnym, dzięki któremu chcemy też zwrócić uwagę samych mieszkańców na problem gatunków chronionych. Jednak chcemy też iść dalej, po prostu teraz zaczynamy od tego największego problemu.

Według szacunków, w wyniku termomodernizacji populacja jerzyka w naszym mieście zmniejszyła się o ok. 70 proc. Przy wdrożonym programie ochrony tego gatunku na terenie naszego miasta skorzystać mogą również wróble, które mogą korzystać z tych samych siedlisk co jerzyki.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto