Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Trzech Króli święci się złoto i wybiera migdałowego króla

Lilia Łada
Lilia Łada
Choć Święto Trzech Króli jest świętowane w Kościele od stuleci, pochody i inscenizacje biblijne to nowa tradycja.

W Wielkopolsce obchody tego święta zazwyczaj ograniczały się do pójścia do kościoła.
- Regionalnych zwyczajów obchodzenia tego święta nie ma - tłumaczy Joanna Minksztym z Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. - To było święto religijne obchodzone w całej Polsce w określony sposób. Jedynie w miejscowościach, gdzie zachowała się tradycja kolędowania, wśród kolędników pojawiali się także Trzej Królowie.

Pochód z okazji Święta Trzech Króli, który odbędzie się w tym roku w Poznaniu, to całkiem nowa tradycja. Trzy lata temu odbył się pierwszy taki pochód w Warszawie, który tak spodobał się mieszkańcom, że organizuje się go co roku, a pomysł podchwyciły też inne miasta - w tym Poznań.

- Co innego pochód na ulicach miasta, a co innego pochód na wsi - zaznacza Joanna Minksztym. - Na wsi miał on inny cel, kolędnicy z królami byli przyjmowani chętnie, goszczeni, by przynieść pomyślność domowi. Jednak teraz tradycje się mieszają.

Wiele z popularnych niegdyś w Polsce zwyczajów na Trzech Króli już zanikło i nie obchodzi się ich nawet na wsi. Na przełomie XV i XVI wieku wierni na Trzech Króli święcili kadzidła i złota, najczęściej w postaci biżuterii. Święcone złoto miało chronić przed chorobami i przynosić szczęście właścicielowi, a święconym kadzidłem okadzano chore zwierzęta, by wróciły do zdrowia. Dziś już się raczej tego nie spotyka.

Trzech Króli było też nazywane szczodrym wieczorem: tego dnia dzieci dostawały prezenty, śpiewano też kolędy o Trzech Królach w kościele i w domu. Po domach chodzili kolędnicy z koronami na głowach przedstawiający scenki oparte na wędrówce Trzech Króli do Betlejem.

Tradycja nakazywała ich gościnnie przyjąć i szczodrze obdarować za życzenia szczęścia i pomyślności dla gospodarzy. W niektórych domach podawano wówczas specjalnie pieczone na tę okazję ciasto z migdałami - kto znalazł cały migdał, był ogłaszany migdałowym królem, wybierał sobie królową i przez cały wieczór miał obowiązek po królewsku ugaszczać jedzeniem i piciem wszystkich gości. Ten zwyczaj jeszcze gdzieniegdzie zachował się w szczątkowej formie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Trzech Króli święci się złoto i wybiera migdałowego króla - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto