Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naloty niemieckiego lotnictwa na Poznań w 1939 roku

ASK
Harcerze z 37. Szczepu Drużyn Harcerskich Bractwo Kruka i Kojota uczcili w niedzielę pamięć ofiar
Harcerze z 37. Szczepu Drużyn Harcerskich Bractwo Kruka i Kojota uczcili w niedzielę pamięć ofiar ASK
Naloty niemieckiego lotnictwa na Poznań miały miejsce 1 września 1939 roku o godzinie 12, 13, 15 i 18. Wskutek bombardowania zginęło tego dnia lub zmarło z ran w następnych dniach około 250-260 osób, zdecydowana większość to osoby cywilne, niekiedy całe rodziny - jak w zburzonej niemal w całości kamienicy przy dawnej ul. Strumykowej 10 na Wildzie.

Według zapisów w poznańskiej prasie, ofiary nalotów miano pochować w trzech masowych mogiłach na cmentarzu farnym parafii p. w. Św. Marii Magdaleny przy ul. Bukowskiej, cmentarzu parafii p. w. Św. Marcina przy ul. Towarowej oraz cmentarzu parafii p. w. Św. Wojciecha na stokach Cytadeli. W niektórych relacjach pojawia się także mogiła masowa na cmentarzu przy ul. Bukowskiej oraz pojedynczo na pozostałych poznańskich cmentarzach.

Dziś groby ofiar nalotu zlokalizowane są przede wszystkim na Cytadeli (39 żołnierzy i oficerów z Ławicy), Miłostowie (mogiła zbiorowa), Górczynie, przy ul. Nowina i ul. Samotnej.

Odkryj Mroczny Poznań: Więcej historii z dreszczykiem

Na cmentarzu jeżyckim pochowany został harcerz orli Henryk Wysocki z VII Hufca ZHP w Poznaniu, który poległ 1 września 1939 roku - był wówczas powołany do służby przeciwlotniczej. Jak pisze Łukasz Jastrząb, w 1939 roku został powołany do placówki Obrony Przeciwlotniczej przy Szkole Podstawowej nr 23 u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego i Jana Henryka Dąbrowskiego. Około godziny 18 patrolował razem z Tadeuszem Kuczykiem ulicę Bukowską, gdzie zginął podczas ostatniego nalotu. Jego nazwisko jest na pomniku u zbiegu ulic Stanisława Przybyszewskiego i Bukowskiej, odsłoniętym w 1985 roku, według projektu Benedykta Kaszni.

Przy jego grobie w niedzielne popołudnie zapalili znicz i uczcili jego pamięć harcerze z z drużyny "Kanagha" z 37. Szczepu Drużyn Harcerskich Bractwo Kruka i Kojota (Hufiec Poznań "Siódemka"). Przedstawiciele drużyny odwiedzili także groby polskich lotników, poległych w pierwszych dnia września i pochowanych - po ekshumacjach - na Cytadeli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto