18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Biologów na UAM-ie w Poznaniu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agnieszka Goździejewska
Izolowanie DNA metodą kuchenną, entomologia sądowa i wiele innych „strasznych i dziwnych” zjawisk można oglądać podczas Nocy Biologów na Wydziale Biologii UAM.

STUDENCKI POZNAŃ - ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

- Podczas Nocy Biologów prezentujemy przekrój wiedzy od biochemii i biotechnologii po geobotanikę. Naprawdę jest tego dużo - mówi Michał Antkowiak, student IV roku ochrony środowiska na Wydziale Biologii UAM, prezes Koła Naukowego Przyrodników. I opowiada co wspólnego z sądownictwem mają... robaki. - Robaki są pierwszymi zwierzętami, które wchodzą w ciało i rozkładają tkankę. Na podstawie tego, jakie gatunki żerują na nieboszczyku, można zauważyć, kiedy nastąpił zgon.

W tegorocznej akcji biorą udział 3 ogrody botaniczne i 18 wydziałów przyrodniczych uniwersytetów z całego kraju. W Poznaniu z biologią można było się spotkać w Ogrodzie Botanicznym UAM i na Wydziale Biologii UAM na Morasku.

Czytaj więcej o Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Pomysł na Noc Biologów narodził się w 2011 roku w Poznaniu, podczas Konferencji Dziekanów Wydziałów Nauk Przyrodniczych.

- Pierwsza noc była 13 maja, w piątek – i stąd wziął się ten czarny kot, który jest symbolem Nocy Biologów. W tym roku to już nie jest 13-sty, ale piątek zostaje - opowiada prof. zw dr hab. Przemysław Wojtaszek, krajowy koordynator projektu. - Noc Biologów jest dla wszystkich: od 3-latka do 100-latka. Każdy bez względu na wiek i wiedzę przyrodnicza znajdzie tu coś dla siebie - przekonuje profesor Wojtaszek.

Większość prezentacji, wykładów i warsztatów przygotowana została przez studentów związanych z Kołem Naukowym Przyrodników - najstarszą taką organizacją w Polsce.

- W tym roku wiele z naszych akcji dotyczy związków biologii z kryminalistyką oraz antropologią - mówi koordynator. - Można zobaczyć rożne i dziwne straszne rzeczy, m.in. dowiedzieć się, jak radzą sobie różne organizmy z warunkami ekstremalnymi , np. niskimi temperaturami. Wiele rzeczy można też zrobić samemu: wykorzystać mikroskopy lub zobaczyć, jak w sztucznych warunkach hoduje się rosiczkę.

A co nam da wizyta na Nocy Biologów? - Przede wszystkim to jest nowe doświadczenie. Możemy się dowiedzieć wielu ciekawych i przydatnych rzeczy. Chodzi tu przede wszystkim o naszą wrodzoną ciekawość i – choć w części – jej zaspokojenie - przekonuje Michał Antkowiak.

Noc Biologów na Wydziale Biologii UAM na Morasku potrwa dziś (11 stycznia) do godziny 23:00.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto