MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy mural w Poznaniu. Powstańcy na kamienicy na Jeżycach

BLD
Na kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 33 w Poznaniu powstał pierwszy z patriotycznych murali, tworzonych w ramach organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Na kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 33 w Poznaniu powstał pierwszy z patriotycznych murali, tworzonych w ramach organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Paweł F. Matysiak/Grzegorz Dembiński
Na Jeżycach odsłonięto nowy powstańczy mural. Obraz powstał w ramach organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Mural, który w poniedziałek został odsłonięty na poznańskich Jeżycach, jest hołdem złożonym powstańcom wielkopolskim i upamiętnia wydarzenia z roku 1918. To wspólna inicjatywa wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Enea S.A.

Zobacz też:

– Mocnym krokiem wkroczyliśmy w stulecie obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego – zaznacza Zbigniew Hoffmann. Jego zdaniem, by mówić o zrywie i edukować Wielkopolan potrzebne są nowe formy ekspresji patriotyzmu. – To musi przemawiać do młodych ludzi. Z jednej strony istnieje potrzeba zorganizowania obchodów ogólnopaństwowych, z drugiej powinniśmy coraz częściej odwoływać się przy takich okazjach do nowych technologii –dodaje wojewoda.

Mural powstańczy zlokalizowany na ścianie kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 33 powstawał przez cztery dni. Pracowały nad nim trzy osoby. Jak tłumaczy autor malunku dr hab. Arkadiusz Marcinkowski z Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych początkowo rozważano także bardziej współczesne projekty, jednak ostatecznie zdecydowano się, by powstanie zostało przedstawione w tradycyjny sposób. – Łącznie powstanie pięć murali. Wszystkie projekty są już gotowe - pojawią się na nich m.in. marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski.

Zobacz też:

Murale, jak zapowiada prezes zarządu Enea S.A. Mirosław Kowalik pojawią się w pięciu województwach, czyli wszędzie gdzie operator dostarcza energię elektryczną. – To godne projekty, oddające hołd wszystkim osobom, dzięki którym Polska stała się niepodległa – podkreśla.

Nie wiadomo jeszcze, czy malunek na kamienicy przy ul. Dąbrowskiego pozostanie tam na stałe. Jak zapowiadają przedstawiciele Enei na pewno będzie można go podziwiać do lutego 2019 r. – Kolejne cztery murale powinny być też przez nas oświetlone – zapowiada Mirosław Kowalik.

***
W Ciężkowicach odsłonięto mural Paderewskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto