Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O, choinka! Pożar!

Redakcja
- W święta łatwiej o pożar, bo choinka sama w sobie zawiera ...
- W święta łatwiej o pożar, bo choinka sama w sobie zawiera ... Zbyszek Snusz
- W święta łatwiej o pożar, bo choinka sama w sobie zawiera substancje łatwopalne - tłumaczy dr inż. Wojciech Grześkowiak z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Przed świętami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa postanowili przypomnieć strażacy, dla których te dni to okres wzmożonej pracy.
- Pożary w tym okresie są i będą - nie ukrywa st. kpt. Sławomir Brandt, rzecznik wielkopolskich strażaków. - Jak pokazują nasze doświadczenia, to czas rozluźnienia, w którym zapominamy o tym, że o własne bezpieczeństwo trzeba dbać cały rok.

W święta pożary są częstsze, bo w naszych domach pojawiają się żywe i sztuczne choinki, a także stroiki - wszystkie łatwopalne (obojętnie, jakiego gatunku jest choinka).
- Świeżo ścięta choinka zawiera w sobie od 80 do 100 procent wody, po kilku dniach zawartość ta maleje nawet do 15 procent, czego dowodem są opadające igły - wyjaśnia dr inż. Wojciech Grześkowiak z Uniwersytetu Przyrodniczego. - W igłach znajduje się żywica, olejki eteryczne, woski i tłuszcze.

I to właśnie w żywicy znajdują się główne składniki łatwopalne, czyli terpentyna, którą stosuje się m.in. jako rozpuszczalnik farb i lakierów, oraz kalafonia - w pirotechnice składnik świec dymnych oraz plastyfikator ładunków wybuchowych. Ogień na choince oznacza więc pojawienie się dymu, a przez to rośnie ryzyko zaczadzenia się.

- Musimy też pamiętać, że na choince dodatkowo pojawiają się sztuczne ozdoby, jak bombki i łańcuchy, które tylko przyspieszają zapłon i rozprzestrzenianie się ognia - mówi dr inż. Wojciech Grześkowiak.

Wojciech Grześkowiak prezentuje, jak palą się składniki żywicy

Innym zagrożeniem są popularne stroiki, w których często używamy ognia otwartego, np. zimnych ogni, czy świeczek.

Strażacy przypominają, żeby przy wychodzeniu z domu pamiętać o gaszeniu świeczek i wyłączaniu wszystkich urządzeń elektrycznych - w święta sieć jest bardziej przeciążona, bo podłączamy do niej o wiele więcej sprzętów.

- Starajmy się też zamykać drzwi od pomieszczeń - zachęca st. kpt. Tomasz Wiśniewski, biegły sądowy z dziedziny pożarnictwa. - Wtedy jest szansa, że ogień pozostanie w tym jednym pomieszczeniu i być może nawet zgaśnie z uwagi na brak tlenu.

O tym, że problem jest poważny, świadczą statystyki.
- W ubiegłym roku w okresie świątecznym i poświątecznym w województwie wielkopolskim powstało ponad 150 pożarów - mówi st. kpt. Sławomir Brandt. - Niestety, nie wszystkie zakończyły się szczęśliwie - 22 osoby wymagały przewiezienia do szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto