Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Czerwca 56: Na Kochanowskiego odczytano apel smoleński [ZDJĘCIA]

Krzysztof Tura
W obchodach Poznańskiego Czerwca na ulicy Kochanowskiego uczestniczyli między innymi przedstawiciele miasta oraz minister kultury prof. Piotr Gliński.
W obchodach Poznańskiego Czerwca na ulicy Kochanowskiego uczestniczyli między innymi przedstawiciele miasta oraz minister kultury prof. Piotr Gliński. Waldemar Wylegalski
Na ulicy Kochanowskiego, o godzinie 11:00, odbyły się obchody związane z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca. W uroczystościach przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 odczytano, oprócz nazwisk poległych poznaniaków, także apel smoleński.

W obchodach na ulicy Kochanowskiego uczestniczyli między innymi przedstawiciele miasta oraz minister kultury prof. Piotr Gliński. Wręczył on odznaczenia kombatantom Poznańskiego Czerwca. Odczytano także tzw. apel smoleński, który został wygłoszony obok nazwisk zabitych poznaniaków. Trzeba jednak pamiętać, że uroczystość ta nie była częścią oficjalnych obchodów Poznańskiego Czerwca.

Oburzyło to wielu obecnych na miejscu ludzi. - Znowu, jak za dawnych czasów, Warszawa próbuje rządzić w Poznaniu - komentuje oburzony Pan Robert.

- Jeszcze trochę to będzie obowiązek, w każdym domu przed kolacją, odczytać listę ofiar smoleńskiego wypadku lotniczego - ironizuje inny uczestnik.

Władze miasta, wraz z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem, zapowiedziały wcześniej, że w oficjalnych uroczystościach Poznańskiego Czerwca wyczytane zostaną wyłącznie nazwiska poznaniaków. Apel smoleński został wyczytany na obchodach za sprawą Związku Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego, którzy poprosili o to wojsko.

Główne obchody Czerwca 56, które odbędą się na placu Mickiewicza, zorganizowane będą bez asysty wojska. Zostanie tam odczytany cywilny apel, który zawierać będzie wyłącznie nazwiska poległych poznaniaków.

Oficjalny komunikat rzecznika prezydenta miasta Poznania:

Informuję, że gospodarzem uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, która odbyła się dziś o godzinie 11:00 był Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Z kolei gospodarzem uroczystości składania kwiatów przy Bramie Głównej H. Cegielskiego-Poznań S.A. o godzinie 14:15 jest Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" H. Cegielski-Poznań S.A.
Przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania na obu uroczystościach pełnią rolę gości.

Miasto Poznań jest organizatorem obchodów głównych, które rozpoczną się o godzinie 20:30 się na placu Adama Mickiewicza. Z tego względu ma prawo do ingerencji w program tej uroczystości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto