Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto park Sołacki kilkadziesiąt lat temu. Tak kiedyś wyglądało to popularne miejsce w Poznaniu!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Park Sołacki. Na zdjęciu widoczna restauracja. 

Następne zdjęcie ---->
Park Sołacki. Na zdjęciu widoczna restauracja. Następne zdjęcie ---->Narodowe Archiwum Cyfrowe
Park Sołacki to jedna z zielonych wizytówek Poznania. Codziennie odwiedza go wielu mieszkańców stolicy Wielkopolski. Jego początki sięgają początkom XX wieku. Przez lata się jednak zmienił. Jak prezentował się dawniej? Przedstawiamy archiwalne zdjęcia parku Sołackiego z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Spis treści

Park Sołacki w Poznaniu: historia

Budowa parku rozpoczęła się w 1908 roku i potrwała do 1911 roku. Jego projekt wykonał ówczesny niemiecki dyrektor Ogrodów Miejskich w Poznaniu Hermann Kube. Na jego realizację przeznaczono 128 tysięcy marek.

Prace ziemne rozpoczęły się od nieznacznego wyregulowania biegu Bogdanki poprzez założenie sztucznego jeziora i osuszenia części podmokłych łąk. Budowa została jednak przerwana z powodu ostrej zimy na przełomie 1908 i 1909 roku. Dokończenie i zagospodarowanie terenu potrwało do 1911 roku.

W 1912 roku swoją działalność rozpoczęła restauracja umiejscowiona na tarasowym półwyspie wychodzącym na tzw. wielki staw. Funkcjonowała ona pod nazwą „Parkowa”, „Sołacka” lub „Sołacz”, a jej otwarcie spowodowało znaczny wzrost popularności parku. Pierwszym dzierżawcą lokalu był Niemiec Franz Mlody a kolejnymi Jan Müller i Jan Budzyński.

Po I wojnie światowej nowe polskie władze Poznania dbały o wygląd i atrakcyjność parku. Za właściwy stan w tym okresie odpowiedzialny był ogrodnik rewirowy, a porządku pilnowali dozorcy czuwający nad przestrzeganiem regulaminu parkowego. W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości parku pilnowali także żołnierze ze znajdujących się nieopodal koszar 1 Pułku Artylerii Ciężkiej Wielkopolskiej, a od listopada 1921 roku 7. Pułku Artylerii Ciężkiej na Sołaczu. Następnie ich role przejęły stałe (z czasem zamienione na doraźne) patrole policji.

W okresie międzywojennym organizowano na jego terenie liczne koncerty, dancingi, festyny, przedstawienia teatralne czy kiermasze.

Podczas II wojny światowej na teren parku wstęp miała jedynie niemiecka ludność miasta Poznania. A sama jego nazwa została zmieniona na Kuhndorfpark, czyli w tłumaczeniu na język polski Park Niestachowski. Stało się to m.in. na skutek niechęci okupantów hitlerowskich do wcześniej używanej nazwy Solatsch Park będącej jedynie zniemczonym zapisem polskiego Sołacza. Tuż po zakończeniu wojny do 1956 roku park nosił imię Józefa Stalina.

Park Sołacki: zdjęcia archiwalne

Park Sołacki od lat zdobi stolicę Wielkopolski. Przez ten czas wiele zdążyło się zmienić. Jak kiedyś wyglądał teren parku? Mamy zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobacz je w naszej galerii!

Narodowe Archiwum Cyfrowe jest jednym z trzech archiwów centralnych w sieci archiwów państwowych w Polsce. Powstało w 2008 roku w wyniku przekształcenia Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w instytucję będącą odpowiedzią na postęp technologii zapisu i udostępniania danych.

Działalność ma dwa kierunki: przechowywanie i udostępnianie dokumentacji fotograficznej i audiowizualnej oraz digitalizacja i dokumentacja elektroniczna.

Ponadto Narodowe Archiwum Cyfrowe:

  • digitalizuje materiały archiwalne z archiwów na terenie całej Polski
  • buduje systemy i infrastrukturę informatyczną mającą na celu gromadzenie i udostępnianie informacji o zbiorach wszystkich archiwów państwowych oraz innych instytucji przechowujących materiały archiwalne
  • uczy digitalizacji, wyznacza standardy i dzieli się doświadczeniem
  • gromadzi, przechowuje oraz opracowuje zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmy
  • udostępnia i promuje archiwalia w sieci

Dostęp do Narodowego Archiwum Cyfrowego ma każda chętna osoba.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Ojciec Jakub z "1670" przekazuje wiadomość dla czytelników "Głosu Wielkopolskiego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oto park Sołacki kilkadziesiąt lat temu. Tak kiedyś wyglądało to popularne miejsce w Poznaniu! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto