MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Przyjazne podwórko" pomoże zintegrować poznaniaków?

Błażej Dąbkowski
"Przyjazne podwórko" pomoże zintegrować poznaniaków?
"Przyjazne podwórko" pomoże zintegrować poznaniaków? Błażej Dąbkowski
Poznaniacy coraz częściej odgradzają swoje podwórka od przestrzeni miejskiej. Obawiają się kradzieży, dewastacji i nocnych libacji. Czy "Przyjazne podwórko" pomoże zintegrować poznaniaków?

Przyjazne podwórko pomoże zintegrować poznaniaków?

Od momentu, gdy w mieście zaczęło powstawać coraz więcej placów zabaw i ogrodów jordanowskich, mieszkańcy w dużej mierze przestali być zainteresowani podobną infrastrukturą na swoich podwórkach - stwierdza Paweł Charzewski z ZKZL, który koordynuje projekt dla wspólnot mieszkaniowych ze śródmieścia "Przyjazne podwórko".

Co najchętniej poznaniacy widzieliby pod własnymi blokami i kamienicami zamiast ławek czy huśtawek? Pracownicy ZKZL twierdzą, że oprócz nowych chodników czy parkingów... kłódki i bramy zamknięte na cztery spusty.

Przyjazne podwórko - grodzenie nie musi wykluczać integracji

- Z naszych rozmów ze wspólnotami mieszkaniowymi wynika, że te dążą do ograniczenia do nich dostępu osobom postronnym. Jeśli jesteśmy na zewnątrz nieruchomości, może wydawać się nam, że to zły pomysł. Tymczasem mieszkańcy sypią jak z rękawa przykładami dewastacji podwórek, załatwiania na nich potrzeb fizjologicznych, libacji - wylicza Paweł Charzewski, koordynator programu "Przyjazne podwórko".

Jako przykład podaje tutaj narożnik ul. Wyspiańskiego i Matejki. Naprzeciw budynku radia Merkury znajduje się przystanek, za nim skrawek zieleni, miniaturowy park. - Wcześniej były tam ustawione ławki, ale wspólnota zadecydowała o ich likwidacji. Mieszkańcy nie byli w stanie znieść ekscesów, które po alkoholu wszczynał "element" - opowiada pracownik ZKZL.

Przyjazne podwórko - czytaj więcej

Podobne sytuacje miały miejsce przy ul. Nowowiejskiego, gdzie wspólnoty, mimo licznych interwencji u straży miejskiej i policji były bezradne wobec pijanych imprezowiczów, zbijających pod oknami butelki po alkoholu. - Dlatego nikt nie zdecyduje się na ustawienie podobnej, rekreacyjnej infrastruktury w miejscu, gdzie będzie istniał cień obawy, że zajmą ją pijacy - dodaje.

Zdaniem socjologa miasta Piotra Luczysa grodzenie podwórek w śródmieściu nie musi wykluczać integracji mieszkańców.
- Lansowanie hasła "mosty zamiast murów" w przestrzeni miejskiej niekoniecznie musi się sprawdzić. Należy pamiętać, że mur też może być mostem - tłumaczy. - Oba rozwiązania, czyli zamkniętych i otwartych podwórek mogą integrować mieszkańców wspólnot. Obie te tendencje są tak samo ważne dla przestrzeni miejskiej - dodaje.

Przyjazne podwórko - absurdy na osiedlach

Socjolog zwraca jednak uwagę, że zarówno ruchy w kierunku odgradzania się, jak i uwalniania przestrzeni potrafią charakteryzować się absurdami. - Na poznańskich osiedlach wspólnoty, które nie potrafią się ze sobą dogadać na przykład ustawiają kontenery na śmieci tak, że choć masz je pod samym oknem musisz zatoczyć wielki łuk, by wyrzucić odpadki - opowiada Piotr Luczysz.

Czy Poznań będzie równie niedostępny jak Warszawa, w której znajduje się więcej ogrodzonych podwórek i osiedli niż w Los Angeles? Czy przyjazne podwórko stanie się w stolicy Wielkopolski normą? - Grodzenie się to odpowiedź na tę chwilę, na problemy z bezpieczeństwem mieszkańców. Nie posiadamy argumentów, by takie wnioski odrzucać przy realizacji programu "Przyjazne podwórko" - informuje Paweł Charzewski.

- Nie chcemy budowania fortec - zapewnia Mariusz Wiśniewski, radny i przewodniczący komisji rewitalizacji. - Zabezpieczenie bram to zresztą kwestia, która nie będzie najwyżej punktowana podczas weryfikacji wniosków wspólnot mieszkaniowych. Dla nas najbardziej liczy się estetyka przestrzeni. Podwórka to bowiem część miejsca, w którym mieszkamy i chcemy zachęcić wszystkich do wspólnego dbania o nie - dodaje radny.

Przyjazne podwórko w pigułce

Program "Przyjazdne podwórko" adresowany jest do wspólnot mieszkaniowych znajdujących się na obszarze jednostek pomocniczych: Osiedle Stare Miasto, Osiedle Jeżyce, Osiedle Św. Łazarz, Osiedle Wilda oraz Osiedle Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria. Wspólnoty mieszkaniowe mogą się też organizować dla realizacji wspólnego projektu, jakim jest zagospodarowanie terenu komunalnego przyległego do więcej niż jednej nieruchomości wspólnej, wówczas muszą jednak określić sposób swojej reprezentacji. Wnioski można pobrać ze strony: www.poznan.pl. Wnioski o współfinansowanie zadań w programie "Przyjazne podwórko" można składać w siedzibie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych przy ul. Matejki 57 w Poznaniu, w terminie do dnia 31 lipca br. Jedna wspólnota może otrzymać do 20 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto